Poznáte to, keď stojíte na križovatke na červenej, máte blinker doprava a cez križovatku nejde v danom smere žiadne auto? Určite áno. S touto situáciou sa stretávajú denne mnohí vodiči. Na Slovensko ale prichádza revolučná novinka, ktorá by mohla všetko zmeniť. Vďaka špeciálnej značke budete môcť odbočiť doprava aj na červenú, pokiaľ tým nebudete nikoho ohrozovať. Informuje o tom Správa ciest bratislavského kraja (ďalej SC BSK).

Aj tento článok vznikol vďaka e-shopu Loopi.sk, kde nájdete kvalitné transparentné kryty pre váš iPhone ale aj iné Apple produkty. Vybavenie objednávky je veľmi rýchle a platiť môžete samozrejme aj cez Apple Pay (reklama)

SC BSK využila vyhlášku č. 30/2020 o cestnej premávke, ktorá je na Slovensku novinkou. Jej súčasťou je aj dopravná značka č. 730 „Zelená šípka“, ktorá je súčasťou signalizačného zariadenia.

Samotná šípka sa už dokonca dostala aj do praxe, pričom SC BSK ju dočasne umiestnila v križovatke ciest III/1082 x III/1083 v Slovenskom Grobe. Jej účelom je zlepšenie dopravnej situácie na danom mieste po sprevádzkovaní prepojenia diaľničnej križovatky Triblavina s cestou III/1059 pri Chorvátskom Grobe. Vodiči tak môžu ušetriť množstvo času.

Samotná značka č. 730 „Zelená šípka“ umožňuje vodičovi po zastavení pred križovatkou odbočiť vpravo aj vtedy, ak na svetelnom signalizačnom zariadení svieti červená farba.

Zelená šipka na semafóre s červenou farbou, ktorá umožňuje odbočenie doprava na červenú
Zdroj: SC BSK

Dôležité je však podotknúť, že vodič smie odbočiť výhradne z pravého pruhu a pri tomto úkone nesmie obmedziť ani ohroziť iných účastníkov cestnej premávky, najmä chodcov, cyklistov a vozidlá jazdiace vo voľnom smere.

Ak vás teda na ceste prekvapí zelená šípka pri semafore, odteraz viete, že nemusíte čakať na oranžovú a zelenú. Systém odbočovania vpravo na červenú, pokiaľ nejde žiadne auto,  majú už roky zavedený napríklad aj v USA.

Loopi Banner
Reklama
Prečítajte si tiež  Lepšie ako AirTag? Spoločnosť Pebblebee predstavila vlastné trackery. Jeden je ako stvorený do peňaženky
Môže ťa zaujímať
- Reklama -