Nedávno zverejnená štúdia Ottawskej univerzity odhaľuje zaujímavú priepasť v digitálnej komunikácii medzi jednotlivými generáciami, pričom poukazuje najmä na problémy, ktorým čelia starší ľudia pri používaní emoji ikoniek. Informoval o tom portál Phys.org.

Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, že starší ľudia sa môžu brániť prijatiu nových digitálnych komunikačných výrazových prostriedkov, medzi ktoré môžeme zaradiť aj Emoji ikony, štúdia skôr naznačuje, že rozumejú ich významu no nemajú dostatočnú istotu pri ich vkladaní do textových správ, alebo príspevkov.

Výskum, ktorý bol uverejnený v časopise Computers in Human Behavior Reports prezrádza, že váhanie starších dospelých s používaním emoji nie je spôsobené nedostatočným porozumením, ale skôr nedostatočným komfortom a oboznámením sa s nuansami digitálnej komunikácie.

Štúdia sledovala najmä dospelých nad 60 rokov 

Štúdia predstavuje komplexný pohľad na to, ako sa dospelí nad 60 rokov zaoberajú emoji, a odhaľuje generačné rozdiely v používaní emodži vrátane frekvencie používania, rozmanitosti, jednoduchosti interpretácie a presnosti. Zistilo sa, že emotikony vyjadrujúce prekvapenie a šťastie boli pre starších ľudí mimoriadne náročné na presnú interpretáciu.

Zaujímavé je, že s rastúcim vekom sa zvyšuje aj vnímaná náročnosť používania emoji a zároveň klesá sebadôvera a pravdepodobnosť zapojenia sa do technologických platforiem, kde sú tieto ikony rozšírené.

Na preklenutie tejto digitálnej komunikačnej medzery sa odporúča, aby vývojári operačných systémov (napríklad iOS / Android) zvážili zmenu dizajnu emoji klávesnice tak, aby boli prístupnejšie a zrozumiteľnejšie pre starších používateľov.

Okrem toho by mohlo pomôcť aj zaradenie školení do rôznych komunitných programov, vďaka čomu by sa posilnila dôvera týchto ľudí voči Emoji a zvýšila by sa ich schopnosť udržiavať sociálne kontakty a dosahovať ciele v oblasti emocionálnej komunikácie.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1000 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Návod: Ako napísať Emoji na Macu pomocou klávesovej skratky a Touch Baru
Môže ťa zaujímať
- Reklama -