Každý z nás hľadal niekedy niečo na Wikipédii. Ide o veľkú internetovú encyklopédiu, na ktorej sa nachádza takmer všetko o všetkom. V podstate to je najväčší konkurent ľudí, ktorí všade boli a všetko počuli. Wikipédia má však výhodu v tom, že jej argumenty sú takmer vždy pravdivé a navyše sa s ňou nemôžte hádať. Ako však táto internetová encyklopédia v skutočnosti znie?

Ako môže webová stránka „znieť“?

Je to jednoduché. Ide o projekt, na základe ktorého si môžte vypočuť zvuky Wikipédie. Nejde však o reálne hlasy, ale len o noty, ktoré sú pridávané na základe upravených, odstránených, či novo pridaných článkov. V hudbe budete počuť aj zmazané informácie! Za celým týmto, na prvý pohľad šialeným projektom, stojí dvojica Stephen LaPorte spolu s Mahmoudom Hashemim.

„Zvončeky, ktoré počujete v hudbe znamenajú pridania či úpravu informácií. V hudbe však budete počuť aj brnkanie na struny, čo symbolizuje naopak odstránenie informácií. Striedajú sa taktiež výšky tónu. Čím vyšší tón, tým menšia zmena, čím nižší tým väčšia. Zelené krúžky zobrazujú neregistrovaných používateľov, ktorí upravili článok, zatiaľ, čo fialové zobrazujú automatických botov. Nových používateľov, ktorí sa vám zobrazia aj na obrazovke, privíta príjemná melódia. Privítate ich kliknutím na modrý pásik, pomocou ktorého budete automaticky presmerovaný na ich profil.“

Zvuk Wikipédie spustíte Tu!

Z nášho pohľadu znie Wikipédia naozaj príjemne a upokojujúco! A čo vy, páči sa vám táto melódia? 🙂

listen-wikipedia

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.