Spoločnosť Tesla oznámila zvolávaciu akciu na svoj Cybertruck, ktorá sa týka všetkých kusov dodaných ku zákazníkom. Ako informuje The Verge, hlavným dôvodom je kritický problém s plynovým pedálom vozidla. Tento problém by mohol potenciálne ohroziť životy cestujúcich čo automobilka nemôže dopustiť.

Uvedená chyba je pri tom extrémne vážna, nakoľko o nej v stredu informoval aj americký Národný úrad pre bezpečnosť cestnej premávky (NHTSA). Všetko spočíva v tom, že dekoratívna podložka plynového pedála sa uvoľní a zasekne v plastovom obložení interiéru vozidla. Na tom by možno nebolo nič hrozné, keby sa to nedialo v situáciách, kedy zaseknutá podložka pôsobí na pedál nadmernou silou. To znamená, že zo Cybertrucku sa stane neriadená zbraň.

V dokumentoch o zvolávacej akcii sa uvádza, že táto chyba bola spôsobená „neschválenou úpravou“ počas montáže, pri ktorej sa použilo mazivo, ktoré narušilo priľnavosť podložky pedálu.

Napriek závažnosti tohto problému, kvôli ktorému sa pedál môže zaseknúť, brzdový systém vozidla zostáva plne funkčný. Vzhľadom na možné riziká to však ani zďaleka nie je uspokojivé riešenie.

Tesla zvoláva skoro 4 000 Cybertruckov 

Tesla Cybertruck na ceste
Zdroj: Tesla

Zvolávacia akcia sa týka všetkých vozidiel Cybertruck modelového roku 2024 vyrobených v období od 13. novembra 2023 do 4. apríla 2024. Predpokladá sa, že chyba sa vyskytuje vo všetkých 3 878 vozidlách dodaných od debutu tohto modelu. Tesla nechce radšej nič riskovať.

Pokiaľ vás zaujíma, ako sa táto závada prejavuje v praxi, jeden z majiteľov to ochotne natočil na sociálnu sieť TikTok a vy si to môžete pozrieť priamo pod týmto odstavcom. Akonáhle ku uvoľneniu podložky pedála dôjde, ten zostane úplne zošliapnutý a vozidlo sa rozbehne na plný plyn.

@el.chepito1985 serious problem with my Cybertruck and potential all Cybertrucks #tesla #cyberbeast #cybertruck #stopsale #recall ♬ original sound – el.chepito

Spoločnosť Tesla sa o chybných pedáloch akcelerátora prvýkrát dozvedela 31. marca, pričom následné hlásenie prišlo 3. apríla. Po dôkladnom internom posúdení, ktoré bolo ukončené 12. apríla Tesla iniciovala nápravu. Spoločnosť ubezpečila klientov aj fanúšikov, že doposiaľ neboli hlásené žiadne kolízie, zranenia ani smrteľné nehody súvisiace s touto chybou.

Spoločnosť Tesla aktívne oslovuje svoje predajne a servisné strediská, aby koordinovali opravu a výmenu dotknutých pedálov a zabezpečili, že všetky úpravy budú pre majiteľov vozidiel Cybertruck vykonané bezplatne.

Okrem toho sú všetky vozidlá vyrobené od 17. apríla vybavené novo navrhnutým komponentom pedálu akcelerátora, aby sa zabránilo opakovanému výskytu tohto problému.

Prečítajte si tiež  Tému satelitného pripojenia preberal so spoločnosťou Apple aj Elon Musk

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1000 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -