Spoločnosť Tesla opäť posunula hranice technológie elektrických vozidiel uvedením nového modelu Tesla Model 3 Performance. Toto najnovšie prevedenie nie je len krokom vpred, ale ide o obrovský skok v automobilovom inžinierstve, z ktorého vám doslova padne sánka. V rodinnom elektrickom vozidle totiž môžete mať výkon a akceleráciu, ako v špičkovom superšporte. Tesla o novinke informovala skrz oficiálny Twitter / X účet.

Úplne nová Tesla Model 3 Performance zvládne šprint z 0 na 100 km/h len za cca 3 sekundy vďaka robustnému výkonu na úrovni až 510 koní a krútiacemu momentu 741 Nm. Maximálna rýchlosť sa pohybuje až na úrovni 260 km/h. Vylepšenia však nekončia pri výkone a rýchlosti.

Toto vozidlo má aj vyladený podvozok so zvýšenou tuhosťou a schopnosťou zlepšovať celkovú jazdnú dynamiku, čím zabezpečuje, že sa vozidlo ovláda rovnako dobre ako zrýchľuje.

O zábavu by tak nemalo byť postarané iba na rovinkách, ale aj v zákrutách čo ocenia najmä náročnejší vodiči.

Tesla Model 3 Performance má modernejšiu pohonnú jednotku 

Inžinieri spoločnosti Tesla sa prekonali s pohonnou jednotkou Performance 4. generácie, ktorá v porovnaní so svojím predchodcom zvyšuje trvalý výkon o 22 %, maximálny výkon o 32 % a maximálny krútiaci moment o 16 %.

Pôsobivé je, že toto zvýšenie prichádza pri nižšej celkovej spotrebe energie, čo znamená výrazný pokrok v účinnosti elektromobilu.

Rovnaká pozornosť sa venuje aj ovládateľnosti a komfortu. Model 3 Performance má športové kované a odstupňované 20-palcové kolesá obuté na kvalitných pneumatikách Pirelli P Zero 4, ktoré zlepšujú trakciu a komfort a zároveň predlžujú dojazd vozidla. Ten by mal dosiahnuť cca 470 kilometrov na jedno nabitie.

Tesla Model 3 Performance
Zdroj: Tesla

Lepší jazdný zážitok a adaptívny systém tlmičov 

Zákazníci sa tiež môžu tešiť na vylepšený režim Track Mode V3, ktorý integruje rôzne ovládacie prvky, ako napríklad ovládanie motora, odpruženia či chladenia a ovládač dynamiky vozidla (VDC) do jednotného systému.

Tesla Model 3 Performance
Zdroj: Tesla

Vďaka tomu šofér získa predvídateľnejší, stabilnejší a konzistentnejší zážitok na rôznych tratiach.

Okrem toho zavedenie nového systému adaptívneho tlmenia umožňuje vozidlu prispôsobiť sa vstupom vodiča aj podmienkam na ceste v reálnom čase, čím sa optimalizuje kvalita jazdy aj ovládateľnosť.

Tento systém je riadený interným softvérom spoločnosti Tesla, ktorý sa neustále vyvíja prostredníctvom aktualizácií over-the-air.

Tesla Model 3 Performance prináša aj drobné dizajnové zmeny 

Tesla Model 3 Performance
Zdroj: Tesla

Z estetického hľadiska má Model 3 Performance aerodynamickejší dizajn, ktorý znižuje odpor vzduchu o 5 %, znižuje vztlak o 36 % a zlepšuje pomer vztlaku vpredu a vzadu o 55 %.

V interiéri poskytujú nové športové sedadlá zvýšenú bočnú oporu pre dynamickú jazdu, pričom zachovávajú komfort bez toho, aby bola obetovaná ich funkčnosť.

Prečítajte si tiež  Android sa chystá zaskočiť Apple. Nový procesor má prekonať aj čip v iPhone 14 Pro
Tesla Model 3 Performance
Zdroj: Tesla

Vďaka všetkým týmto vylepšeniam stanovuje Tesla Model 3 Performance nové štandardy toho, čo môžu vodiči očakávať od športového elektromobilu.

To kedy bude dostupný v Európe zatiaľ známe nie je. V USA však štartuje na cene 47 130 $ bez dane. Prvé vozidlá budú zákazníkom dodané na prelome mája a júna 2024.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 000 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -