Aj napriek tomu, že naša stránka má v adrese „Apple“, často sa pre osvieženie pozastavujeme aj nad inými novinkami zo sveta, ktoré stoja za to. Jednou z takých je určite aj nové „Elonové“ autíčko, ktoré spája luxusnú rodinnú limuzínu, elektromobil a naozaj vysoký výkon. Dámy a Páni, toto je nová Tesla S s označením P85D!

Tesla zasa utiekla konkurencií!

Pokiaľ sa pohybujete aspoň ako, tak v automobilovom priemysle, určite Vám neunikol novodobý fenomén značky Tesla. Je tu len približne 11 rokov, no a za svoju kratučkú existenciu dokázala svetu ponúknuť omnoho viac, ako jej konkurenčné spoločnosti za desiatky rokov. Dnes, keď Teslu model S môžme označiť jednoznačne za najatraktívnejší elektromobil planéty, predstavili doposiaľ najvýkonnejšiu verziu, ktorá sa nemusí hanbiť súperiť ani v porovnaní s Lamborghini alebo Ferrari. Nejde však o žiadné kupé alebo Roadster. Stále je to len 5 dverová, 5 (7) miestna limuzína!

tesla-model-s-right-front-3
Neskutočné, toto vozidlo konkuruje Ferrari či Lamborghini! – svetapple.sk

Neskutočný výkon

A prečo tvrdíme, že by sa nemusela hanbiť pri porovnaní s konkurenciou ako je Ferrari a Lamborghini? Odpoveď je jednoduchá. Inžinieri sa totiž rozhodli, že vytvoria Teslu s neskutočným výkonom, ktorý je mimochodom v prepočte až 701 koní, čo je viac, ako má Lamborghini Aventador! Pod kapotu nenaložili jeden ale rovno dva elektromotory. A výsledok? Tesla má posunutú maximálnu rýchlosť až na 250 km/h, z 0-100 km/h zrýchli za neskutočných 3,2 s. Za zmienku stojí určite aj to, že má pohon všetkých štyroch kolies.

lamborghini_aventador_lp700-4_523d16d80bc78
S týmto sa môže nová Tesla porovnávať! – svetapple.sk

Autopilot

Okrem toho, že je nová Tesla naozaj vynikajúca a svojimi parametrami zahanbí hocaký superšport, ešte dokáže jazdiť aj sama. Slúži jej na to rovno 12 čidiel, ktoré snímajú dopravnú situáciu, dopravné značky, či jazdné pruhy. Auto však nie je plne autonómne, čo znamená, že Vás neprivezie na vami zadanú adresu. CEO spoločnosti Elon Musk však tvrdí, že nová Tesla S P85D je natoľko autonómna, nakoľko to súčasná legislatíva povoľuje!

2013-tesla-model-s-interior-2
P85D ponúka aj autopilota! – svetapple.sk

Cena

Keď počujete, že Tesla predstavila úplne bežný elektromobil, ktorý by to na semafóroch natrel aj Ferrari či Lamborghini, určite je hneď druhou vecou, ktorá vám prebehne v hlave cena tohto vozidla. Na pomery nie je vôbec taká prehnaná! Keď si uvedomíme, že vozidlo ako také sa pohybuje v prémiovej kategórií Porsche Panamera či dokonca Aston Martin Rapid, budúceho majiteľa určite poteší aj cena. Za takto nabitú Teslu totiž zaplatíte „len“ 120 000$, čo sa na prvý pohľad môže zdať veľa, no netreba zabúdať, že ide stále o auto, ktoré má pod kapotou 701 koní!

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.