Možno ste ani nevedeli, že film ako taký existuje už viac ako 120 rokov. Jeden z najznámejších snímkov je Príchod vlaku do La Ciotat (L’Arrivée d’un train en gare de La Ciotat). Dnes by sme ho nazvali skôr krátkym videom. Má len 46 sekúnd. Pomocou umelej inteligencie sa ho ale podarilo oživiť farbami a dynamikou.

Umelá inteligencia pridala farbu a dynamiku filmu z roku 1896!

Pokiaľ máte radi kombináciu histórie a moderných technológii, následujúci článok vás možno zaujme. Filmy pozeráme všetci prakticky už od detstva. Napadlo vás ale, ako asi vyzerali prvé diela? „L’Arrivée d’un train en gare de La Ciotat“, bol po prvý krát premietaný 25. januára 1896. Za jeho tvorbou stáli novátori v tejto oblasti, bratia Louis LumièreAuguste Lumière.

Snímok je samozrejme čiernobiely a má nízku kvalitu (aj keď s ohľadom na dátum, kedy bol uvedený to nie je vôbec zlé). Okrem toho je samozrejme bez zvuku. Ako to teda napraviť a urobiť z neho dielo, ktoré vyzerá omnoho modernejšie a kvalitnejšie?

Umelá inteligencia pridala farbu a dynamiku filmu z roku 1896!
Umelá inteligencia pridala farbu a dynamiku filmu z roku 1896!

Postaral sa o to istý Denis Shiryaev. Ten použil algoritmy umelej inteligencie a celé video, ktoré má len 46 sekúnd premenil do farieb. Aby toho nebolo málo, pridal sem možnosť prehrávať pri 60 FPS, čím snímok získal na dynamike a tiež je dostupný v 4K. Kvalita išla teda razantným spôsobom hore.

Výsledok tohto diela si môžete pozrieť na porovnaní dvoch videí (pôvodná verzia hore, nová verzia dole). Za nás je to veľmi podarená práca najmä ak nebola robená profesionálnym filmovým štúdiom ale len fanúšikom technológii a umelou inteligenciou. Samozrejme, môžete namietať, že kvalita nie je nič moc. Treba si ale uvedomiť, že z pôvodného diela toho možno ani o moc viac už vytiahnuť nejde. Páči sa vám výsledok? Dajte nám vedieť v komentároch. Pre nás video nižšie totálne ožilo…

https://youtu.be/EqbOhqXHL7E

zdroj: mobil.sk

Prečítajte si tiež  GPT-4: Nová umelá inteligencia je neuveriteľne sofistikovaná. Vyskúšať sa dá aj zadarmo
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.