Apple nie je zďaleka jediné, kto investuje úsilie do umelej inteligencie. Veľký záujem o ňu prejavujú vlády svetových mocností, aby zabezpečili čo najväčšiu ochranu pre svojich obyvateľov. Jednou z týchto krajín je samozrejme aj USA.

Tamojšia tajná služba ukončila tretie testovanie systému umelej inteligencie, ktorý je schopný predpovedať budúcnosť s niekoľkohodinovým alebo dokonca niekoľkodňovým predstihom.

Tento systém je nazývaný GIDE (Global Information Dominance Experiments) a funguje na princípe vyhodnocovania obrovského množstva dát, ktorými disponuje americké ministerstvo obrany. Umelá inteligencia ich však na rozdiel od človeka alebo bežných algoritmov dokáže pospájať a analyzovať, na základe čoho zistí, či ide o bezpečnostnú hrozbu alebo nie.

Vo výsledku tak dokáže predpovedať udalosti, ktoré sa ešte nestali, no pravdepodobne sa s nimi ministerstvo obrany v priebehu niekoľkých dní či hodín stretne. V praxi ide o obrovskú pomoc, nakoľko sa môžu kompetentní na tieto situácie pripraviť včas.

Veľmi výkonný počítač a sofistikovaný systém pôsobí ako veštica 

Aby sme to ujasnili, americké ministerstvo obrany disponuje množstvom informácií, podkladov a údajov, ktoré získava v reálnom čase. Ak sa napríklad niekde z ničoho nič začne vyskytovať väčšie množstvo vojenskej techniky, je zrejmé, že niečo nie je v poriadku. Tieto dáta sú získavané napríklad z družíc, hlásení, radarov a podobne.

Prečítajte si tiež  Umelá inteligencia pridala farbu a dynamiku filmu z roku 1896!

V tejto chvíli však do hry vstupuje GIDE, ktorý ich dokáže pospájať v rekordnom čase a na základe vyhodnocovania správania zistí, čo sa bude diať ďalej. O tomto samozrejme povie aj bezpečnostným zložkám a tie môžu začať konať.

Umelá inteligencia sa teda stáva veľmi užitočným systémom, ktorý dokáže v správnych rukách znížiť bezpečnostné riziká. Na strane druhej netreba zabúdať, že aj AI môže byť v budúcnosti použitá ako zbraň. Už dnešné poznatky v tejto oblasti sú neuveriteľné. Kde budeme za 10 rokov?

Môže ťa zaujímať
- Reklama -