Na základe výskumov sa podarilo zistiť, že nadmerné používanie smartfónov vedie k závislosti. Pri zapnutí mobilného telefónu sa v mozgu aktivujú rovnaké látky ako u fajčiara hneď po tom, čo si zapáli cigaretu.
Vedci z univerzity v Bonne vytvorili na sledovanie miery využívania smartfónov aplikáciu s názvom Menthal. Vo výskume sa zúčastnilo niekoľko stotisíc používateľov smartfónov. Výsledky boli šokujúce. Majitelia smartfónov používajú svoj telefón v priemere každých 18 minút či už na písanie správ, hranie hier, alebo na surfovanie po internete. Desať percent ľudí ho využíva dokonca každých 10 minút.
Takáto závislosť nie je záležitosť iba mladých. Trpia ňou aj ľudia po päťdesiatke. „Je to podobné ako pri fajčení. Ľudia siahajú po smartfóne, keď napríklad čakajú na zastávkach, aby zabili čas,“uviedol psychológ Christian Montag. Zatiaľ čo si fajčiari vychutnávajú pôžitok z nikotínu, pre používateľov smartfónov je odmenou za zapnutie telefónu to, že si nájdu správu alebo sa sami pochvália svetu svojím postrehom. Čo je však ešte zaujímavejšie, tuhí fajčiari zväčša nevyužívajú svoje smartfóny nadmerne často a vášniví používatelia smartfónov sú len zriedkakedy silní fajčiari.
Podľa Montaga môže prehnané používanie telefónov zapríčiniť spomalenie hospodárskej produktivity, keďže majitelia smartfónov trávia značnú časť pracovného času ich sledovaním. „Za pár rokov bude závislosť od elektronických médií sankcionovaná rovnako ako fajčenie,“ povedal hamburský sociológ Matthias Horx pre časopis Der Spiegel. „Ľudia, ktorí nepretržite pozerajú do svojho smartfónu, budú potom vnímaní ako nevzdelaní a so slabou vôľou,“ dodáva.