Na Slovensku dnes 30. septembra 2023 prebiehajú parlamentné voľby, v ktorých si občania demokratickým spôsobom volia svojich zástupcov na obdobie nasledujúcich štyroch rokov. Voliť môže každý občan starší ako 18 rokov, pričom volebné miestnosti sú otvorené v čase od 7:00 až do 22:00.

Rovnako ako v roku 2020, aj v týchto parlamentných voľbách, ktoré sú predčasné, si budeme voliť 150 poslancov do Národnej rady Slovenskej republiky, pričom vyberať si môžeme až z 24 politických strán a hnutí plus jednej koalície. Taktiež platí, že do parlamentu sa prebojujú len tie politické strany, ktoré dosiahnu aspoň päť percent hlasov, pričom pri koalícii platí limit sedem percent hlasov.

Ak sa chystáte voliť, v prvom rade si nezabudnite svoj doklad totožnosti. Taktiež majte na pamäti, že vybrať si môžete len jednu stranu, v rámci ktorej môžete zakrúžkovať maximálne štyroch kandidátov.

Pokiaľ náhodou zakrúžkujete väčšie množstvo osôb, váš hlas (v rámci strany) neprepadne, no hlasy pre jednotlivých kandidátov áno. Nepodporíte tak žiadneho z nich. Zároveň tiež platí, že pokiaľ nechcete krúžkovať kandidátov, nemusíte to robiť a rovnako ich nemusíte krúžkovať až štyroch.

Akonáhle budete mať svoju stranu / kandidátov vybratých, svoj hlasovací lístok vložíte do obálky a obálku do volebnej urny.

Kde môžem sledovať výsledky volieb 2023? 

Po 22:00 hodine večer už nebude možné hlasovať a volebné miestnosti sa uzatvoria, aby mohla komisia spočítať všetky hlasy. Prvé výsledky volieb tak začnú byť k dispozícii niekoľko desiatok minút po tomto čase, no trvať to môže aj niekoľko hodín. Všetko závisí od volebnej účasti.

Výsledky volieb 2023 bude postupne zverejňovať Štatistický úrad na svojej internetovej stránke www.volbysr.sk. Ak teda chcete mať čo najpresnejšie a najrýchlejšie informácie o tom, ako sa darí jednotlivým politickým stranám, dnes po 22:00 by ste mali aktualizovať práve túto internetovú stránku.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Toto je TOP 10 najpredávanejších smartfónov na Slovensku. Úspešný bol iPhone 14 ale aj skladací Samsung či Xiaomi
Môže ťa zaujímať
- Reklama -