Spoločnosť Microsoft zaviedla vo svojom operačnom systéme Windows 11 novú funkciu, ktorá vyvolala značnú nespokojnosť medzi používateľmi. Do ponuky Štart sa dostali otravné reklamy, ktoré tu podľa mnohých nemajú čo robiť. Téme sa venoval portál The Verge.

Za všetko môže najnovšia aktualizácia softvéru s označením KB5036980, ktorá priniesla aj nechcený krok. Je síce pravda, že samotné reklamy tu nie sú nijako drastické, no keď si človek kúpi tak prepracovaný operačný systém, akým je Windows 11, niečo podobné tu určite nečaká. Samotné reklamy sa nachádzajú v ponuke v podobe tzv. odporúčaní pre aplikácie v Microsoft Store.

V praxi ide o výbery apiek od vybranej skupiny vývojárov, ktorých chce Microsoft podporiť vo vývoji ďalších aplikácií pre svoju platformu. Zároveň chce firma ukázať bežným používateľom zaujímavý softvér, ktorý môže byť pre nich v praxi veľmi užitočný.

Microsoft testoval reklamy len extrémne krátku dobu 

Windows 11 reklamy
Zdroj: Microsoft

Tento vývoj prichádza po krátkej testovacej fáze so službou Windows Insiders, preto je rýchly prechod z beta verzie na plnú verziu pomerne neočakávaný.

V poznámkach k aktualizácii Microsoft vysvetľuje, že tieto odporúčania aplikácií sú určené na zlepšenie interakcie používateľov s potenciálnymi novými aplikáciami, ktoré by ich mohli zaujímať.

Rýchlosť nasadenia tejto funkcie – len dva týždne od testovania po vydanie – však vyvoláva otázky o primeranosti spätnej väzby používateľov a jej vplyve na rozhodovanie spoločnosti Microsoft o zmenách v systéme Windows 11.

Ak vám reklamy vo Windows 11 vadia, dajú sa vypnúť 

Pre používateľov, ktorých tieto reklamy obťažujú máme dobré správy. Našťastie ich je možné vypnúť tak, že prejdete do Nastavenia > Prispôsobenie > Štart a vypnete možnosť zobrazovania odporúčaní.

Hoci je aktualizácia obsahujúca tieto reklamy zatiaľ voliteľná, Microsoft ju plánuje čoskoro implementovať vo všetkých zariadeniach so systémom Windows 11. Reklamám sa teda tesne po update prakticky nikto nevyhnne.

Zaujímavé pri tom je, že samotné reklamy v operačnom systéme Windows nie sú vlastne žiadnou veľkou novinkou. Stretli sme sa s nimi už v minulosti, keď boli podobné reklamné spoty vložené do uzamknutej obrazovky systému Windows 10 aj do ponuky Štart a dokonca sa skúšobne objavili aj reklamy v Prieskumníkovi súborov systému Windows 11 (Microsoft ich však napokon neaplikoval do praxe).

Apple by niečo podobné nedopustil 

macOS Sonoma na MacBooku Pro
Zdroj: MacRumors

Je zrejmé, že hoci Microsoft naďalej experimentuje s reklamou v rámci svojho operačného systému, prax vkladania reklám do takých neoddeliteľných častí rozhrania je niečo, čo by ste od konkurencie, ako je Apple nečakali.

Prečítajte si tiež  AKTUÁLNE: Zákaz zdieľania účtov na Netflixe je za rohom. Slováci sa musia pripraviť na nepríjemnú zmenu

Technologický gigant z Cupertina zachováva prísny postoj voči podobným praktikám v rámci základného používateľského rozhrania, čím zabezpečuje, že je vo finále čistejšie a prehľadnejšie. Aj preto tak milujeme macOS.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 000 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -