Moderná doba prináša extrémne sofistikované podvody, ktoré vás môžu pripraviť o vaše ťažko zarobené peniaze. Stretáva sa s tým aj známa Fio Banka, ktorá na svojom oficiálnom webe zverejnila varovanie. Ide v podstate o takú stručnú a praktickú príručku toho, ako sa nenechať dobehnúť kybernetickými podvodníkmi.

Prečo o tom treba vedieť: Fio banka v posledných dňoch zaznamenala zvýšený počet pokusov o podvody, pri ktorých sa útočníci vydávajú práve za jej menu. Cieľom týchto podvodov je získať vaše citlivé údaje a finančné prostriedky. Finančná inštitúcia preto vyzýva na zvýšenú opatrnosť a obozretnosť.

Aby ste v tom mali lepší prehľad, Fio Banka tiež prezradila, s akými troma typmi kybernetického podvodu sa Slováci môžu stretávať najčastejšie.

1. Vishing: Falošná obeť podvodu

Jednou z veľmi rozšírených foriem podvodu je takzvaný vishing, kde útočníci telefonicky tvrdia, že ste obeťou podvodu a zaznamenali podozrivú aktivitu na vašom účte.

Následne sa touto taktikou snažia získať vaše prihlasovacie údaje alebo číslo platobnej karty, ktoré im nesmiete za žiadnych okolností dávať. Skutoční pracovníci banky by totiž tieto informácie nikdy nepožadovali.

Pri vishingu sa často používa aj spoofing, kde sa útočník maskuje pod dôveryhodné telefónne číslo – venovali sme sa tomu v samostatnom článku. Ak máte akékoľvek pochybnosti, ukončite hovor a zavolajte späť na oficiálne číslo banky.

2. Smishing: Falošné SMS správy

Ďalšou formou podvodu je takzvaný smishing, kde útočníci používajú SMS správy s odkazmi na falošné stránky. Tieto odkazy vedú na stránky, ktoré sa snažia získať vaše prihlasovacie údaje alebo informácie o platobnej karte.

Fio banka nikdy neposiela takéto správy. Na odkazy v podozrivých SMS správach neklikajte a okamžite ich vymažte, aby ste sa vyhli potenciálnym problémom.

fio banka varovanie
Zdroj: Fio

3. Phishing: Podvodné e-maily

Phishingové e-maily sú jedným z najrozšírenejších typov podvodov. Útočníci posielajú e-maily vydávajúce sa za rôzne inštitúcie vrátane bánk alebo pošty, aj keď u nich nemáte účet alebo nečakáte balík.

Cieľom je vyvolať strach a získať vaše citlivé údaje. Aktuálne phishingové e-maily, ktoré sa vydávajú za Fio banku, môžu obsahovať falošné výzvy na prihlásenie alebo overenie účtu. Nenechajte sa dobehnúť.

fio banka varovanie
Zdroj: Fio

Jednoduché odporúčanie na záver

Aj keď si možno myslíte, že vás sa nič z vyššie uvedeného netýka a podobné podvody na prvý pohľad odhalíte, vždy si dávajte pozor. Náš mozog niekedy pracuje spôsobom, kedy skrátka prehliadneme riziká a necháme sa nachytať.

Aby ste sa ochránili, nikdy neposkytujte svoje citlivé údaje cez telefón alebo na podozrivých webových stránkach. Ak dostanete podozrivý hovor, e-mail alebo SMS správu, kontaktujte priamo Fio banku. Buďte ostražití a chráňte svoje údaje pred podvodníkmi.

Prečítajte si tiež  Slovenský Facebook zachvátil nový, extrémne nebezpečný podvod. Je urobený tak, aby sa nachytal aj skúsený používateľ

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1000 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -