Podľa patentovej prihlášky, zverejnenej minulý štvrtok, Apple aktívne skúma spôsoby, ako urobiť svoje zariadenia odolnými voči vlhkosti.
V patentovej prihláške sa opisuje ochrana citlivých častí zariadenia potiahnutím hydrofóbnou fóliou s hrúbkou 1 až 10 mikrónov a pomocou silikónových tesnení. Fólia sa má aplikovať pomocou plazmovo asistovaného chemického naparovania (plasma-assisted chemical vapor deposition – PACVD), čím sa vytvorí izolačná vrstva na ochranu proti skratu, ktorý sa objavuje, ak je súčiastka s vysokým napätím vystavená pôsobeniu kvapaliny.
Tento proces sa má uskutočniť v špeciálnej vákuovej komore s fluoropolymérovým plynom. Pri určitom napätí sa plyn premení na plazmu a táto ochranná vrstva priľne na povrch komponentu.
Proces však môže ohroziť niekoľko problémov najmä pri kritických komponentoch s ochranou pred elektromagnetickými interferenciami. Inžinieri Applu to vyriešili malými otvormi tesne nad citlivých elektrickými súčiastkami umiestnenými na doske plošných spojov, cez ktoré sa plazma bezpečne dostane dovnútra.
Ostatné komponenty citlivé na poškodenie vodou (korózia, skrat), budú chránené silikónovým tesnením, aplikovaným v konektore.
Nie je jasné, v ktorých budúcich produktoch chce Apple takúto ochranu proti vlhkosti použiť. Určitá úroveň hydroizolácie je žiaduca napr. pri tzv. wearable zariadeniach. CEO spoločnosti Tim Cook nedávno potvrdil, že Apple Watch nebude treba odkladať pri sprchovaní. A možno bude vodovzdorný aj smartfón iPhone 6S…
Zdroj: itnews.sk