Waze sa stal neoddeliteľnou súčasťou našich životov. Mnohí z nás ho spúšťajú na dennej báze bezprostredne potom, čo sadajú do auta za volant. A je to správne. Práve vďaka tejto šikovnej apke, ktorá je len tak mimochodom úplne zadarmo (App Store / Google Play) nemusíme čakať v kolónach, dokážeme sa vyhnúť pokutám a tiež nebezpečenstvám na cestách.

Waze je skrátka veľmi dobre vyladený softvér no to neznamená, že sa už nedá zdokonaliť. Vývojári sa evidentne zamysleli nad tým, ako do apky vložiť funkciu, ktorá by teoreticky mohla zachrániť ešte väčšie množstvo ľudských životov. Waze sa totiž podľa oficiálneho blogu naučil na základe historických dát a aktuálnych údajoch o premávke detegovať miesta, kde je vysoká nehodovosť a následne vás na ne prostredníctvom mobilnej aplikácie, prípadne systémov Apple CarPlay / Android Auto upozorniť.

Táto funkcia dostala názov „Crash History“ a niektorí beta testeri sa s ňou stretávajú už pomerne dlho, nakoľko sa začala v ich aplikácií po prvýkrát objavovať ešte minulý rok.

Pomáha aj umelá inteligencia. Celá funkcia je veľmi sofistikovaná 

Ide však o tak významnú funkciu, že na jej dokonalé vyladenie potrebovali tvorcovia celé mesiace a až teraz si ju môžu užívať prakticky všetci používatelia vrátane vás. Treba si však aktualizovať aplikáciu (ak to ešte nemáte).

Waze v oficiálnej správe píše napríklad aj to, že „Každý deň je na celom svete bohužiaľ zabitých takmer 3 700 ľudí pri nehodách áut, autobusov, motocyklov, bicyklov, nákladných áut alebo chodcov„. Používatelia aplikácie nahlasujú nehody približne raz za 2 sekundy.

Softvér preto na základe umelej inteligencie a hlásení od komunity dokáže spoločne s historickými údajmi o nehodách a kľúčových informáciách o trase používateľa predpovedať, na ktorých úsekoch by ste mali zvýšiť svoju pozornosť a hlavne opatrnosť.

Waze berie do úvahy mnohé premenné, medzi ktoré patrí napríklad aktuálna úroveň premávky, typ cesty (diaľnica alebo normálna cesta), nadmorská výška a ďalšie.

Rovnako treba zdôrazniť, že funkcia je navrhnutá tak, aby sa vám objavovala len v najnutnejších prípadoch. Nebude vás teda vyrušovať, keď budete jazdiť po trasách pravidelne a je predpoklad, že nebezpečné úseky na nich už poznáte.

Nakoniec ešte jeden detail, funkcia Crash Detection je u každého vodiča aktívna defaultne. Každopádne, ak vás bude vyrušovať alebo si ju chcete z akéhokoľvek dôvodu vypnúť, urobíte to cez Settings > Alerts and reports >Reports > History of Crashes.

Loopi
REKLAMA

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Takto sa natáčal „Mythic Quest“ na iPhone počas pandémie COVID-19.
Môže ťa zaujímať
- Reklama -