AKTUALIZOVANÉ (25.04.2024)

Ako informuje CNBC, americký prezident Joe Biden medzičasom podpísal nový zákon, ktorý zakáže sociálnu sieť TikTok v USA, pokiaľ do jedného roka nezmení majiteľa. V súčasnosti ho vlastní čínska spoločnosť ByteDance, pri ktorej hrozia obavy, že by do jej databázy mohla mať prístup čínska vláda.

Nové opatrenie je súčasťou zákona, v ktorom sa píše napríklad o tom, akým spôsobom Spojené štáty poskytnú pomoc Izraelu, Ukrajine a Taiwanu. Ku celej téme sa už vyjadrili aj zástupcovia sociálnej siete TikTok, ktorí s týmto zákonom samozrejme nesúhlasia a budú voči nemu bojovať.

Spoločnosť ByteDance ho považuje za protiústavný a chystá sa ho napadnúť na súde. Pokiaľ by došlo ku zákazu sociálnej siete TikTok, v USA by zdevastoval minimálne sedem miliónov podnikov. Zároveň by až 170 miliónov Američanov stratilo prístup ku platforme, ktorú navštevujú prakticky na dennej báze.

Pôvodný článok 

Americký Senát prijal návrh zákona, podľa ktorého musí spoločnosť ByteDance buď predať platformu TikTok, alebo jej bude v krajine zakázaná činnosť, čo je významný krok proti čínskemu gigantovi v oblasti sociálnych médií. Téme sa venoval portál The Verge.

Návrh zákona je teraz na ceste k prezidentovi Joeovi Bidenovi, aby ho podporil. Biden už vyjadril ochotu zákon podpísať, keď prekoná všetky legislatívne prekážky. Legislatíva dáva spoločnosti ByteDance jeden rok na odpredaj spoločnosti TikTok. Spočiatku bude mať spoločnosť deväť mesiacov s možnosťou predĺženia o tri mesiace zo strany prezidenta, ak sa v tomto smere podarí dosiahnuť pokrok.

Realizácia tohto zákona sa však môže oneskoriť v dôsledku možných právnych námietok zo strany sociálnej siete TikTok.

Tento krok americkej vlády prichádza v súvislosti s dlhodobými obavami týkajúcimi sa národnej bezpečnosti a ochrany osobných údajov, ktoré súvisia s čínskym vlastníctvom spoločnosti ByteDance.

Peking môže mať prístup ku dátam Američanov 

TikTok v ruke používateľa na displeji iPhonu
Zdroj: Unsplash / Solen Feyissa

Americkí predstavitelia sa obávajú, že Peking môže získať prístup k údajom amerických používateľov TikToku alebo s nimi manipulovať pod vplyvom čínskych zákonov o národnej bezpečnosti.

Napriek ubezpečeniam zo strany spoločnosti TikTok, že sa nič takéto nedeje vo svete pretrvávajú obavy z vplyvu čínskej vlády na obsah a správu údajov na platforme.

Americkí senátori vyjadrili svoje obavy a tvrdili, že cieľom tohto legislatívneho opatrenia nie je postihovať konkrétne TikTok alebo ByteDance, ale chrániť národné záujmy USA pred zahraničnou špionážou a škodlivými vplyvmi.

Zdôrazňujú, že spoločnosť ByteDance, podobne ako iné čínske firmy, môže byť nútená uprednostniť záujmy čínskej vlády pred záujmami zákazníkov alebo akcionárov.

Prečítajte si tiež  Kedy bude Apple Vision Pro dostupný na Slovensku?

TikTok podľa USA predstavuje riziko. Mladým sa zmena páčiť nemusí

Tento vývoj odráža širšie napätie medzi legislatívnymi opatreniami USA a realitou globálneho digitálneho prostredia, kde sociálne médiá zohrávajú kľúčovú úlohu v obchode a komunikácii.

Zatiaľ čo Senát presadzuje riešenie na zmiernenie rizík, budúcnosť TikToku pod potenciálnym novým vlastníkom zostáva predmetom živého záujmu a špekulácií medzi jeho širokou používateľskou základňou, najmä mladšou demografickou skupinou v Amerike.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 000 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -