Členské štáty Európskej únie v utorok definitívne schválili prvý významný zákon, ktorý reguluje oblasť umelej inteligencie (AI). Tento krok prichádza v čase, keď sa celosvetovo rozbieha snaha o kontrolu tejto technológie, ktorá môže byť v nesprávnych rukách veľmi nebezpečná. Téme sa venoval portál CNBC.

Rada EÚ v oficiálnom vyhlásení oznámila, že schválila AI zákon, ktorý predstavuje celosvetovo prvý regulačný nástroj na čoraz populárnejšiu technológiu. Novinka stanovuje komplexné pravidlá pre umelú inteligenciu, ktoré bude potrebné v blízkej budúcnosti dodržiavať.

Mathieu Michel, belgický štátny tajomník pre digitalizáciu označil tento krok za významný miľník pre Európsku úniu. Nový AI zákon podľa jeho slov zdôrazňuje dôležitosť dôvery, transparentnosti a zodpovednosti pri zaobchádzaní s novými technológiami a zároveň zabezpečuje, aby sa táto rýchlo sa meniaca technológia mohla rozvíjať a podporovať európske inovácie.

AI zákon je založený na rizikách

zlá umelá inteligencia
Zdroj: OpenAI

AI zákon aplikuje prístup založený na rizikách, čo v praxi znamená, že rôzne aplikácie tejto technológie sú hodnotené odlišne v závislosti od vnímaných hrozieb, ktoré predstavujú pre spoločnosť.

Zákon zakazuje použitie AI aplikácií, ktoré sú považované za „neprijateľné“ z hľadiska ich úrovne rizika.

Ide o takzvané sociálne skórovacie systémy, ktoré občanov klasifikujú na základe agregácie a analýzy ich údajov, prediktívnej kontroly a emocionálneho rozpoznávania v práci či školách.

Systémy s vysokým rizikom zahŕňajú aj autonómne vozidlá alebo medicínske zariadenia, ktoré sú hodnotené na základe rizík, ktoré predstavujú pre zdravie, bezpečnosť a základné práva občanov.

EÚ v tomto zákone dáva pozor aj na využívanie umelej inteligencie vo finančníctve či vo vzdelávaní, kde existuje určité riziko, že vstavané algoritmy AI bude v tomto smere určitým spôsobom zaujaté.

Obrovské pokuty pre tých, ktorý zákon nebudú dodržiavať 

Umelá inteligencia
Zdroj: DALL-E

Nový zákon sa podľa všetkého do značnej miery môže dotknúť veľkých technologických spoločností, ktoré do AI investovali nemalé úsilie a tiež finančné prostriedky. Aj preto budú pozorne sledovať vývoj v EÚ a samozrejme dbať na to, aby svojim konaním nič neporušovali.

V opačnom prípade bude mať Európska komisia právo udaliť týmto technologickým spoločnostiam obrovskú pokutu až do výšky 35 miliónov eur, alebo do 7 % ich globálnych príjmov podľa toho, ktorá hodnota bude vyššia.

Dôležité je však v tomto momente uviesť, že spoločnosti majú ešte dostatok času na to, aby sa na nový zákon pripravili. Pravidlá totiž začnú platiť až 12 mesiacov po tom, ako nadobudne svoju oficiálnu účinnosť.

Firmy ako OpenAI, Google či Microsoft budú mať navyše k dispozícii aj prechodové obdobie, v rámci ktorého získajú 36 mesiacov na to, aby do svojich systémov aplikovali všetky potrebné zmeny, aby bola ich technológia v súlade s legislatívou. V praxi si na to teda ešte niekoľko rokov počkáme.

Prečítajte si tiež  OpenAI predstavil novú GPT-4o. Najpokročilejšia umelá inteligencia je ZADARMO

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 900 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -