Bezpečnosť na internete je témou, ktorá zrejme nikdy nevyjde úplne z módy. Platí to najmä v dnešnej dobe, v ktorej sa hackeri neustále zdokonaľujú a využívajú najnovšie technológie na svoje nekalé ciele. Žiaľ, často sú vo svojich útokoch a taktikách aj úspešní, čo naopak ľuďom spôsobuje obrovské škody.

Ako informuje portál Tomsguide, konzultant spoločnosti Microsoft Sam Mitrovic nedávno zdieľal svoju skúsenosť s mimoriadne sofistikovaným phishingovým útokom, s ktorým sa môže teoreticky stretnúť každý z nás. Všetko to začalo nevinnou notifikáciou o pokuse o obnovenie jeho Gmail účtu. Skrývalo sa však za ňou oveľa viac, ako si zo začiatku myslel.

Sam túto žiadosť okamžite zamietol, pretože tušil, že ide o pokus získať jeho prihlasovacie údaje cudzím útočníkom. O 40 minút neskôr mu však prišiel zmeškaný hovor od čísla, ktoré sa tvárilo ako Google Sydney.

Vyzeralo to ako náhoda, no bol to premyslený plán

O týždeň neskôr sa situácia zopakovala. Tentoraz sa rozhodol hovor prijať. Na druhej strane linky sa ozval muž s americkým prízvukom, ktorý tvrdil, že je z technickej podpory spoločnosti Google.

Muž tvrdil, že Samov účet bol napadnutý a že útočník má prístup k jeho dátam, čím sa v ňom pokúsil vyvolať okamžitý strach. Aby získal jeho dôveru, poslal mu e-mail, ktorý na prvý pohľad vyzeral legitímne.

Umelá inteligencia + hackeri = nebezpečná kombinácia 

Pri detailnejšom skúmaní si však Sam všimol, že jedna z adries v poli „komu“ bola podozrivá – nepatrila spoločnosti Google. Ešte väčším varovným signálom však bolo to, keď si uvedomil, že hlas, s ktorým telefonoval bol až príliš dokonalý na to, aby bol skutočný.

„Hello,“ ozval sa na začiatku hlas. Po krátkej pauze zopakoval úplne to isté, čo sa štandardne nestáva. Práve neprirodzené pauzy a perfektná výslovnosť prezradili, že ide o hlas generovaný umelou inteligenciou a nie o skutočného operátora, ktorý pracuje v spoločnosti Google.

Keby Sam nebol ostražitý, mohol útočníkom poskytnúť prístup k svojmu účtu. To by mohlo viesť k strate citlivých informácií a potenciálne aj finančným stratám.

Google začal brojiť proti online podvodom

Dobrou správou je, že spoločnosť Google nezostáva v tejto nebezpečnej dobe nečinná. Nedávno oznámila spoluprácu s Global Anti-Scam Alliance a DNS Research Federation na iniciatíve Global Signal Exchange.

Cieľom je rýchlejšie identifikovať a zastaviť online podvody, ktoré sa aktuálne šíria neuveriteľne rýchlym tempom a ich cieľom sa môže stať každý z nás. Aj preto si treba dávať pozor. Využiť môžete nasledujúce tipy.

Prečítajte si tiež  Umelú inteligenciu čaká raketový rast: Teraz sme len na začiatku

Ako sa chrániť pred online podvodmi? 

  • Buďte ostražití: Nikdy nereagujte unáhlene na podozrivé notifikácie.
  • Overujte si informácie: Skontrolujte e-mailové adresy a telefónne čísla.
  • Používajte bezpečnostný softvér: Nainštalujte si spoľahlivý antivírus a pravidelne ho aktualizujte alebo aspoň aktualizujte svoj počítač na najnovšiu verziu operačného systému.

Pár slov na záver

Sofistikovanosť moderných phishingových útokov rastie a ľudia majú čoraz väčší problém ich rozoznať. Je na nás, aby sme boli vždy o krok vpred a chránili svoje digitálne životy pred tými, ktorí chcú zneužiť naše údaje. Najlepšou obranou je však prevencia. Informujte o týchto podvodoch aj svojich blízkych, najmä tých starších, ktorí nemusia mať s internetom a podobnými podvodmi skúsenosti!

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 100 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -