V dnešnej dobe máme rôzne problémy ako pôžičky, splácanie hypotéky, nového auta či len riadenie menšej spoločnosti. Ľudia žijú v strese a určite im nepomáha, keď sa im zrazu z ničoho nič vybije ich iPhone alebo MacBook. Považujú to za obrovský problém, nakoľko sú práve na týchto zariadeniach závislí a pokiaľ pri sebe nemajú nabíjačku či nedajbože nejaký zdroj, sú stratení, v Rusku ale stratení určite nie sú. Rusi totiž vyvinuli batériu, ktorá vraj vydrží 100 rokov. Má to ale jeden háčik!

100 ročná batéria?

Rusko aka „Krajina neobmedzených možností“ sa najnovšie vyznamenala, tentokrát ale skutočne v dobrom. Vedecký tím na Cornellovej univerzite totižto vymyslel niečo, po čom ľudstvo túži už desiatky rokov. Vymysleli skoro bezodnú batériu, ktorej výdrž odhadujú až na 100 rokov! Vtip? Nie, je to realita. Táto batéria má ale jeden problém. Tento zázrak je totižto trošíčku rádioaktívny. Ako to? Pozrime sa na to.

V prvom rade by sme mali povedať, že tento typ batérie nevytvára elektrický prúd, ide o malý generátor mechanického pohybu, ktorý následne premieňa na elektrickú energiu. Batéria je poskladaná z dvoch zásadných častí, tou prvou časťou sú membrány z rádioaktívneho izotopu niklu, no a potom páčiek nad membránou. Princíp fungovania je vraj jednoduchý hoci to tak neznie a aj keď nájdeme v súvislosti s touto batériu skloňovanie slovíčka „rádioaktivita“, ani v tomto prípade to nie je zas až tak horúce.

Celý systém fungovania závisí na izotope, ktorý sa rozpadá a vďaka tomu vyžaruje elektróny ako beta žiarenie. Toto beta žiarenie následne negatívne polarizuje páčku. Celý proces súvisí s rádioaktivitou. Tá je tu žiaľ prítomná, no ešte pred tým, ako toto celé vypneš by sme ťa chceli upozorniť na to, že poznáme viacero druhov radiácie a toto je práve tá, ktorá je v podstate neškodná. Z batérie vychádzajú paprsky beta, tie však majú veľmi malú prenikavosť do ľudského tela na rozdiel od paprskov gama, ktoré sú postrachom, nakoľko prenikajú podstatne jednoduchšie.

Radioakticita - svetapple.sk

Nikel, ktorý sa nachádza vo vnútri batérie je teda celkom neškodný a ľudstvo by sa nemalo báť potencionálneho nebezpečia, ktoré by mohlo prichádzať s touto batériou, vraj je všetko bezpečné!. Celé to funguje na základe rozpadu spomínaného izotopu a ten vraj vydrží viac, ako 100 rokov. Je to neuveriteľné, ale čítaš správne, naše telefóny by sme bez nabíjania mohli používať ešte desiatky rokov. Len si to predstav. Tento projekt znie až prekvapivo dobre, dokonca by sme prekusli aj tú rádioaktivitu, pokiaľ by bolo isté, že na človeka skutočne nemôže mať žiaden vplyv, no nezabúdajme na jedno, toto zariadenie je zatiaľ veľké, veľmi veľké a aj tak nedokáže rozsvietiť žiarovku.

Prečítajte si tiež  Najpredávanejší smartfón sveta je iPhone. Nie však ten najnovší

Vedci sa teraz musia sústrediť na to, aby dostal celý projekt miniatúrnu podobu, čo by teoreticky vzhľadom na schopnosti súčasných vedcov nemusel byť až taký problém. Potom by mohli začať vznikať batérie do menších zariadení a následne neobmedzená výdrž pre všetko, čo sa nachádza okolo nás. O tento projekt sa už vraj zaujíma aj armáda a my sa tomu vôbec nečudujeme. Už len to, že to celé funguje je úžasný krok vpred a dúfame, že sa niekedy dočkáme aj produkčnej verzie, možno aj v našich iPhonoch!

iPhone - svetapple.sk

zdroj:news.cornell.edu

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.