Je to krátko cez štyri roky odo dňa, kedy Apple spôsobilo rozruch tým, keď vo svojich iPhonoch vymenilo 30pinový konektor za nový Lightning konektor. Stalo sa tak pri predstavovaní iPhone 5. Tých pár rokov je ale zvyčajne v technologickom svete dlhá doba, počas ktorej sa veľa zmení, čo platí aj v prípade konektorov a káblov. Ako najlepším kandidátom sa javí nové USB-C, ktoré Apple dokonca dalo aj do svojich najnovších MacBookov. Nastala tak teraz chvíľa, aby Apple opäť zmenilo konektor pri zariadení, ktoré používajú stovky miliónov ľudí po celom svete?
USB-C
Táto otázka sa môže zdať niekomu absurdná, no pozrime sa na to s reálnymi faktmi a argumentmi, prečo by spoločnosť Apple takýto krok mala/mohla podniknúť. Otázka teda rozhodne nie je len teoretická, pretože na scéne je technológia, ktorá má potenciál Lightning konektor nahradiť. Volá sa USB-C a od Applu ju už poznáme – nájdeme ju v staršom MacBooku, ale hlavne najnovších MacBookoch Pro. Preto sa ponúka stále viac dôvodov, prečo by sa mohlo USB-C objaviť tiež na iPhonoch a neskôr, logicky, aj na iPadoch či iPodoch.
Prirodzená revolúcia
Kto používal iPhony už okolo roku 2012, iste si na ten rozruh okolo zmeny portu pamätá. Spočiatku používatelia pri pohľade na nový port pri novom iPhone 5 riešili hlavne to, že môžu zahodiť všetky doterajšie doplnky a príslušenstvo, ktoré počítali s 30-kolíkovým konektorom. Taktiež množstvo zariadení, ako napríklad domáce kino, ktoré som mal v tom čase doma obsahovalo dock na 30pin konektor, ktorý som naozaj dosť často využíval. Apple však túto zásadnú zmenu urobilo. A to z dobrého dôvodu! Lightning bol skrátka vo všetkých ohľadoch lepší (miesto v iPhone, rýchlejší prenos dát) ako tzv. 30pin a užívatelia si nakoniec rýchlo zvykli.
Lightning ako stále veľmi dobré riešenie
Lightning konektor vznikol zo strany Apple pravdepodobne preto, že v tej dobe zaužívaný štandard – microUSB – nebol dostatočne dobrý (Steve Jobs vedel čo robil). Lightning má preto celý rad výhod, z ktorých najdôležitejšie oproti spomínanému microUSB jeho malá veľkosť a možnosť zapojenia ktoroukoľvek stranou. Takúto možnosť ľudia vyhľadávajú čoraz častejšie. Čo si budeme hovoriť, trafiť port po tme je dosť ťažká úloha, nie to ešte správnou stranou.
Ďalším dôvodom, prečo je Lightning dobrý, a to hlavne pri pohľade zo strany spoločnosti, je marketing. Apple totižto tieto káble vyrába samé a predáva ich cca okolo 20€. Ak by ale nejaký iný výrobca chcel takéto káble vyrábať, mal by mať certifikát, ktorý mu vystaví Apple. Certifikát hovorí o tom, že vyhovuje určitým štandardom, čo opäť znamená peniaze pre spoločnosť. Pre Apple teda vlastný konektor predstavuje tiež zdroj príjmov.
Pozrime sa na to inak
Diskusiu o tom, či by malo USB-C nahradiť Lightning na iPhonoch rozhodne nie je možné rozvíjať na základe toho, že by snáď Lightning nepostačoval. Situácia je trochu odlišná od tej z pred pár rokov, kedy 30pinový konektor nahradzovala jednoznačne lepšia technológia.
Lightning skvele funguje aj v najnovších iPhonoch 7. Apple má vďaka nemu kontrolu i peniaze a dôvod meniť nemusí byť toľko atraktívny. Lightning jednoducho funguje tak, ako má. Na celú vec je však potrebné sa pozrieť z trochu širšej perspektívy, ktorá nezahŕňa len iPhony, ale aj ostatné produkty Applu (celý ekosystém tejto spoločnosti) a dokonca aj zvyšok trhu.
USB-C sa totiž skôr či neskôr stane jednohlasným štandardom vo väčšine počítačov aj mobilných zariadení, s ktorým bude možné pripojiť a prepojiť úplne všetko. Ostatne samo Apple túto tézu nemohlo potvrdiť viac, ako keď nasadil do nového MacBooku Pro USB-C rovno štyrikrát a k tomu (až na 3,5 mm jack) už nič iné.
USB-C možno nemá proti Lightning tak výrazné výhody, ako mal Lightning proti 30pinovému konektoru, dokonca sa možno nájdu aj nevýhody. Rozmerovo je totiž USB-C paradoxne o niečo väčší ako Lightning, čo by mohlo predstavovať najväčší problém pre dizajnový tím Applu, ktorý sa snaží vytvárať čím ďalej, tým tenšie produkty.
Jeden kábel vládne všetkým
V dnešnej dobe, a hlavne v budúcnosti, je veľký predpoklad, že tento kábel „ovládne scénu“ ako nový štandard. USB-C na rozdiel od klasického USB je možné zapojiť obojstranne, prenášať môžeš prakticky čokoľvek a navyše spolupracuje s USB 3.1 i Thunderbolt 3, takže je ideálnym univerzálnym konektorom aj pre počítače (napr. nové MacBooky Pro). Cez USB-C tak môžeš vysokorýchlostne prenášať dáta, pripájať monitory alebo externé disky a množstvo ďaľsích vecí a to za pomoci jedného kábla.
Bolo by oveľa jednoduchšie, keby nám stačil naozaj len jediný kábel, s ktorým by išli nabíjať iPhony, iPady, MacBooky, ale aj tieto zariadenia vzájomne prepájať, alebo k nim pripájať disky, monitory a ďalšie. Vzhľadom na rozšírenie USB-C u ďalších výrobcov by potom tiež nebolo tak ťažké zohnať nabíjačku, ak by si si ju zabudol, pretože potrebný kábel by mal prakticky každý.
MagSafe sa tiež zdal byť nesmrteľný
Táto téma sa možno niekomu bude zdať nezmyselná, uznávam, že ja som si tiež myslel, že Apple ostane verný svojím štandardom, ale Apple jasne ukázalo, že sa nebojí zmeny. Po odstranení MagSafe, ktorý bol podľa môjho názoru oveľa podstatnejšiou a lepšiu technológiou ako Lightning, som začal rozmýšľať nad tým, či Apple nesmeruje k ceste USB-C. Predsalen momentálna situácia, kedy si kúpiš MacBook Pro 2016 a musíš mať k nemu adaptér alebo špeciálny kábel na to, aby si nabil svoj iPhone je na Apple až kriticky nepohodlná a nezvyklá.
Vzhľadom na to, koľko už Apple do Lightning investovalo a aké benefity mu prináša, rozhodne nie je jeho odstránenie v najbližšej dobe isté. Čo sa týka peňazí z licencovania, podobné možnosti ponúka aj USB-C, a tak by minimálne v nejakej podobe mohol byť zachovaný aj princíp programu Made for iPhone…
Pre užívateľov by bola táto zmena vzhľadom k benefitom a predovšetkým univerzálnosti USB-C iste príjemná, hoci by to na začiatku opäť znamenalo výmenu celej rady príslušenstva. Budú ale tieto dôvody rovnako pádne aj pre Apple, aby niečo také vykonal v roku 2017?