Steve Jobs bol osobnosť, ktorá keď si niečo zaumienila, tak to tak aj bolo a nezaujímalo ho nič typu „to sa nedá“. Ako povedal, tak aj bolo a týkalo sa to napríklad aj legendárnej prezentácie prvého iPhonu, na ktorej sa vlastne nič také zaujímavé neudialo. Teda, udialo ale nikto o tom nevedel, až doteraz. Steve Jobs dokázal nemožné, okrem extrémneho utajenia tu boli aj chyby, ktoré sa riešili na poslednú chvíľu.

Extrémne utajenie

V prvom rade sa pozrieme na to, ako vlastne prvý iPhone vznikal. Išlo o extrémne utajenie. Steve Jobs si dal tak záležať na tom, aby nič neuniklo na internet ani do žiadneho časopisu, že jednotlivé tímy nepracovali spolu a všetci zamestnanci boli preverovaní v bezpečnostných skúškach. Napríklad to, ako vyzeral samotný dizajn iPhonu vedeli len dizajnéri, ktorí ho navrhovali a samozrejme Steve Jobs a vyšší manažment, ktorý ho schvaľoval. To ale nie je všetko. Nezávisle na dizajnéroch bol vyvíjaný aj operačný systém grafikmi a kódermi. Tí ale tiež nevedeli, čo vlastne navrhujú. Zariadenie nikdy nevideli a jediné, čo mohli robiť bolo to, čo im bolo doslova prikázané.

Nakoniec, keď to bolo všetko hotové, Steve mohol začať prezentovať, a tak si pripravil obrovskú Keynote na MacWorld 2007 v San Franciscu. Počas toho, ako bola chystaná samotná prezentácia bolo v budove Moscone West veľké množstvo ľudí, ktorí chystali celú show. Títo ľudia ale boli v podstate ako vo väzení. Počas celého týždňa totižto mali zakázané odísť či sa inak kontaktovať so svetom pomocou smartfónu. Steve vraj nútil zo strachu zo zlyhania a hlavne z predčasného odhalenia ľudí v budove aj spať a neustále pracovať na bezchybnej prezentácií. Problém bol, že to ale ani zďaleka nebolo také jednoduché.

V prvom rade bol odhaľovaný telefón v nie úplne hotovom stave. Operačný systém iOS nebol úplne doladený a neustále sa zasekával či padal. Steve teda neprezentoval úplne špičkový produkt od Apple, ale bez komplikácií by to nebola taká zábava. Hocikedy počas konferencie sa mohlo stať, že telefón proste zlyhá. Inžinieri tento problém riešili po celý týždeň a vraj len hodinu pred samotnou prezentáciou našli dobrý postup, v ktorom bolo potrebné v presnom poradí pootvárať dané aplikácie tak, aby systém nespadol. Istým spôsobom to teda šlo, a presne týmto spôsobom to robil Steve aj na konferencií. Len si predstav ten postup, ktorý si musel zapamätať hodinu pred konferenciou. Neuveriteľné. To ale nie je všetko.

Prečítajte si tiež  Nový iPhone 14 Pro za 1299 € trpí absolútne neprijateľnou chybou. Apple však sľubuje jej nápravu

iPhone - svetapple.sk

iPhone ešte nebol úplne hotový, a to súviselo s tým, že nemohol prijímať a ani odosielať hovory. Ukazateľ signálu v ľavom hornom rohu síce ukazoval plný počet paličiek, ale realita bola taká, že šlo len o softvér, ktorý bol vývojármi poopravený tak, aby vyzeral dokonalo. Problém bol v tom, že reálne by tu nebola ani jedna palička. Anténu na prijímanie hovorov, ktoré predviedol Steve priamo na pódiu dodala spoločnosť AT&T. Tá bola maskovaná a dobre skrytá v zákutiach backstage. Je až neskutočne, že sa to celé podarilo prakticky bez problémov a že Steve dokázal fungovať s takým neuveriteľným pokojom na pódiu hoci realita bola taká, že možno aj čakal, kedy príde prvé zlyhanie. Bolo to ako kráčať po veľmi tenkom ľade, ale ako sa hovorí, risk je zisk a v tomto prípade to platilo dvojnásobne.

Nakoniec z toho ale vznikla asi najlepšia Jobsova prezentácia, na ktorú budeme spomínať  ešte dlhé roky. Steve predstavil aj dnes najpredávanejší produkt Applu v histórií. iPhone ukázal smer, ktorým sa majú telefóny uberať následujúce roky. Je to presne 10 rokov. Otázne je zamyslieť sa nad tým, čo bude za ďalších 10 rokov!

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.