MacBook je zariadenie, ktoré na profesionálnej úrovni používajú v dnešnej dobe milióny užívateľov po celom svete a vo veľkom zastúpení dokonca v klasickej verzií Pro, teda ešte bez Retina displeja, ktorá sa predávala do minulého roka. Počítač bol podstatne hrubší, pretože mal CD/DVD mechaniku a hlavne klasický HDD, nie SSD disk, ktorý používajú novšie modely s Retina displejom. V týchto starších počítačoch sa sem tam objavilo niečo, čo tu celkom nepatrilo. Áno, išlo najmä o mince, sponky a podobné drobné, poväčšine kovové predmety. Čo to malo znamenať?

Mince v MacBookoch? Čo to má byť?

Ak si v minulosti sledoval nejaké tie internetové fóra, možno si natrafil na podivný jav, ktorým boli rôzne predmety, ktoré používatelia nachádzali vo svojich počítačoch Mac po tom, ako ich otvorili. Takéto otváranie robili napríklad v prípade, že ich chceli očistiť od usadeného prachu, ktorý prehrieval počítač.

To samozrejme zariadeniu nerobí dobre, a tak takémuto kroku od strany používateľov celkom rozumieme. Čomu ale nerozumieme je to, prečo vo vnútri počítača často našli okrem prachu aj mince, kancelárske sponky, ihly či pamäťové karty.

Tomuto nerozumeli ani mnohí používatelia na fórach, a tak sa tu objavilo niekoľko konšpiračných teórií či dokonca „vysvetlení“, prečo to tak vlastne je. Niekto tvrdil, že takto Apple konalo zámerne, no z nejasného dôvodu. Iné teórie hovorili o tom, že MacBook má zlý wifi prijímač a daná minca či iný kúsok kovu je tu presne preto, aby ho zosilnil.

Znie to zaujímavo, ale každý racionálne uvažujúci človek asi vie, že niečo podobné je totálna hlúposť. Keby chcelo predsa Apple zosilniť túto časť MacBooku, použilo by súčiastku a nie pochybnú mincu či sponku papierov.

MacBook - svetapple.sk

Odpoveď na túto záhadu nemusíme ani hľadať príliš hlboko a dokonca nám ju prezradil jeden zo servisných technikov Apple, ktorý sa nad tým celým zamyslel. Nešlo o žiadne zosilnenie wifi signálu, bola to proste náhoda! Pýtaš sa, ako sa ti môže do MacBooku priamo pod pevný disk dostať kovová minca?

No ono to vlastne súvisí s pevným diskom ako takým. Rovnako aj s CD/DVD mechanikou. Počítač bol kvôli týmto dvom komponentom podstatne hrubší a ponúkal vstup pre disky. Tento vstup je ale dosť hrubý na to, aby cezeň prešla napríklad minca alebo iný tenký predmet. Presne takto sa dostala minca do počítača.

Veľa prípadov je dokonca takých, že sa tu dostala počas transportu v taškách od notebookov. Všetci dobre vieme, že v týchto taškách nájdeme veľa krát aj iné veci ako práve počítač, nabíjačku či myšku. Okrem mincí, ktoré tu mohli náhodou spadnúť, tu môžu byť napríklad SIM karty, SD karty, ihly a podobne. Skrátka všetko, čo sa v takýchto taškách bežne nosí. Ak teda narazíš na túto záhadu, nie je to žiadna záhada, je to bežná vec!

Prečítajte si tiež  Benchmark test nového MacBooku!

https://youtu.be/yP3tl2k9ass

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.