Hlasová asistentka Siri prišla na trh ešte v roku 2011. Áno, je to už 6 rokov od predstavenia iPhonu 4S, ktorý okrem prvého zakomponovania Siri do iOS priniesol aj množstvo iných inovácií. Dnes je už Siri pomerne rozšírená a každým rokom inteligentnejšia. Rozpráva už 21 jazykmi s ľuďmi v 36 krajinách sveta. Oproti Google, Amazonu či Microsoftu je teda značne popredu. Ako sa učí nové jazyky?

Siri je najlepšie jazykovo zdatná

Hoci by si to možno nebol povedal, ale Siri je naozaj jazykovo zdatná. K dnešnému ďňu už pozná 21 jazykov, ktorými sa rozpráva v 36 krajinách celého sveta. To už ozaj nie je málo. V Apple majú špeciálny tím reči, ktorému šéfuje Alex Acero. Tento chlapík je zodpovedný najmä za to, ako Siri rozpráva a tiež za to, v akých jazykoch rozpráva. Dnes sa vďaka nemu dozvieme napríklad to, akým spôsobom sa Siri dokáže naučiť v podstate akýkoľvek nový jazyk!

Len tak pre predstavu ako je na tom Siri a ako je na tom jej konkurencia. Siri vie rozprávať 21 jazykmi, zatiaľ čo taká Cortana od Microsoftu pozná len 8 jazykov. Google je na tom ešte horšie. Jeho asistent pozná len 4 jazyky. Alexa od Amazonu patrí na samotný koniec tohto zoznamu. Asistent pozná len 2 reči, čo je veľmi málo. Aj keď teda nadávame na to, že Siri nevie po slovensky a ani po česky, v podstate je tu najväčšia pravdepodobnosť, že ako prvá bude rozprávať aj našou rečou. Predpoklady na to má, už len preto, lebo dnes pozná najviac jazykov a bude ich chcieť poznať ešte viac, čo je úplne logické.

Apple by chcelo časom určite pokryť pokojne aj všetky svetové jazyky. S pribúdajúcimi rokmi sa budú stále viac a viac vyvíjať aj technológie, ktoré to umožnia. Inými slovami sa za rok či dva možno Siri bude vedieť naučiť dvakrát viac jazykov, ako sa dokáže naučiť dnes alebo ako sa naučila za posledných 6 rokov. Pozrime sa ale na to, ako samotný proces „vzdelávania“ Siri prebieha. Je to tiež veľmi zaujímavé.

Alex Acero (na pravo). Práve tento chlapík zabezpečuje to, aby Siri vedela raz aj po Slovensky - svetapple.sk

Ako sa učí Siri?

Celý proces „vzdelávania“ začína u nás, u ľudí. Na začiatku musia rôzni ľudia pomocou rôznych prízvukov a dialektov prečítať niekoľko pasáží, ktoré sú následne ručne prepisované. Je to z dôvodu, aby všetko, čo tu bolo povedané bolo podložené aj priamo textom. Hlasová asistentka musí byť čo najpresnejšia a okrem toho, že musí vedieť rozprávať by mala vedieť aj dobre počúvať. Potom sú tu samozrejme aj chyby, ktoré môžu vzniknúť pri komunikácií. Ak by mala Siri naučené niektoré slová zle, hovorila by nelogicky, a to by určite nebolo veľmi reprezentatívne. Apple dokonca so Siri pracuje tak precízne, že vychytáva rôzne zvuky v hovorenom texte.

Prečítajte si tiež  5 aplikácií pre iOS, ktoré sú dnes zdarma

Robí to preto, aby mohol Siri naučiť rôzne slovné spojenia. Na prvý pohľad to možno nie je až tak dôležitá vec, ale keď sa nad tým človek zamyslí, tak je to pravda. Sú to len také detaily, no pre Apple sú to dosť podstatné detaily a vo firme im venujú obrovské množstvo času. Potom ako sa Siri naučí zopár základných fráz a tiež to, kde očakávať slovné spojenia a podobné detaily, prichádza do režimu diktovania. V tomto štádiu už rozumie hovorenému slovu a dokáže ho prepísať do textu. Keď je Siri v tomto režime, Apple vylepšuje aj rozpoznávanie s okolitými zvukmi.

Naučiť rozprávať takú Siri nemusí byť vôbec jednoduché. Predchádza tomu náročný proces - svetapple.sk

Siri musí byť použiteľná v každom jednom prostredí a mala by ti rozumieť prakticky vždy. Aj toto je teda spôsob, akým zvýšiť kvalitu komunikácie. Ručne sa napríklad musí prepisovať slová, ktoré sú vyslovené slabo, nevýrazne alebo menej zrozumiteľne. Aj vďaka tomu vzniká v komunikácií menej chýb. Podľa štatistík Applu sa zníži následok chybného rozprávania reči až na polovicu, čo je veru obdivuhodný výsledok! Len tak pre zaujímavosť Alex nám prezradil aj jednu „pikošku“, ktorá poteší väčšinu českých fanúšikov. V spomínanej poslednej časti je práve tento jazyk aj keď ho Siri stále nedostala.

Nechýba vraj veľa k tomu, aby sa tak stalo, a tak v budúcej aktualizácií (pravdepodobne v iOS 11) sa možno dočkáme aj českého či dokonca slovenského jazyka, ktorý je mu svojim spôsobom veľmi blízky, aj keď sa ho Siri musí učiť úplne odznova. Nerozmýšľa totižto tak ako my a príbuzné jazyky sú pre ňu úplne cudzie.

Siri musí samozrejme spracovávať veľké množstvo údajov, ktoré následne analyzuje a prepisuje. Akonáhle sa toto stane, hlasová asistentka sa začína učiť  tie najviac frekventované dotazy, ktoré by sa ju mohli obyvatelia daných krajín často opýtať. Ide tu o tisíce rôznych príkazov a otázok, takže to určite nebude jednoduché. Každé 2 týždne príde aktualizácia. V Apple sa o svoju hlasovú asistentku teda starajú aj naďalej potom, ako sa naučí nový jazyk. Určite ťa ale zaujíma aj to, prečo to Applu a jeho Siri toľko trvá.

Siri musí dokonalo fungovať aj napríklad na hodinkách Apple Watch - svetapple.sk
Siri musí dokonalo fungovať aj napríklad na hodinkách Apple Watch – svetapple.sk

Dôvod je celkom jednoduchý. V Apple majú problémy najať dosť ľudí na to, aby prepisovali reč do textu. Táto práca môže byť síce dobre platená, ale okrem dokonalej znalosti gramatiky sa tu očakáva aj trpezlivosť a je to skrátka robota, ktorá pravdepodobne človeka prestane baviť. Keď sa na to pozrieme z iného hľadiska, náš iPhone nám rozumie perfektne. Ukazuje sa to najmä na prepisovaní diktovaného textu.

Prečítajte si tiež  Takto sa natáčal „Mythic Quest“ na iPhone počas pandémie COVID-19.

Je možné, že Apple vyrieši problém s nedostatočným množstvom ľudí a my tak konečne budeme môcť Siri využívať plnohodnotne aj u nás. Zatiaľ tu nie je, a to z jednoduchého dôvodu. Apple musí pokryť najväčšie trhy a až potom tie menšie, medzi ktoré patríme aj my. Na druhú stranu je ale pravda, že Apple pracuje aj na tých menších krajinách, ktoré majú ostatné spoločnosti „na háku“.

Siri - svetapple.sk
Siri – svetapple.sk
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.