Prvý jabĺčkový počítač Apple I, ktorý vytvoril Steve Jobs spolu so Stevom Wozniakom, je dnes totálna rarita. Niektorí nadšenci stále vlastnia tento kúsok a v aukciách sú zaň záujemcovia ochotní zaplatiť aj 300 000 dolárov. A jeden z nich sa rozhodol, že túto vecičku sám opraví a dokáže, že prvý počítač od Apple je schopný fungovať aj po toľkých rokoch.

Aký bol počítač Apple I?

Počítač menovaný Apple I prišiel na trh v apríli 1976. Išlo o jeden z prvých osobných počítačov a bol úplne prvým, ktorý bol prepojený klávesnicou, mikroprocesorom a tiež výstupom na monitor. Cena tohto počítača bola okolo 660 dolárov a vyrobených bolo iba 200 kusov (čo je však na tú dobu obrovské množstvo).

Steve Wozniak pri najstarších kúskoch z dielne spoločnosti Apple - svetapple.sk
Steve Wozniak pri najstarších kúskoch z dielne spoločnosti Apple – svetapple.sk

Kto je Jimmy Grewal?

Je to Američan, ktorý sa pustil do vlastnoručnej opravy prvého Apple počítača. Jeho záľubou je „zbieranie“ starých jablkových počítačov, čomu sa vlastne venuje už od polovice 90. rokov. Svoj prvý Apple počítač dostal v roku 1983, keď začal chodiť do prvej triedy, čo už bol počítač Apple II. Neskôr si založil vlastnú spoločnosť s názvom Elcome, ktorá sa špecializuje na opravy elektronických súčiastok. Tiež pracoval v spoločnosti Microsoft ako hlavný vývojár programu Internet Explorer pre Mac.

Spolu so zamestnancami vlastnej spoločnosti sa pokúsil vytvoriť čo najlepšiu repliku počítača Apple I. A čo sa nestalo? Podarilo sa! A následne sa naskytla príležitosť odkúpenia originálu tohto modelu, i keď nefunkčného. Jimmy neváhal a od súkromníka tento starý, pokazený Apple I kúpil. Ten sa pokúsil opraviť a priviesť ho do funkčného stavu.

Jimmy sa snaží oživiť najstarší počítač Apple ešte z roku 1976 - svetapple.sk
Jimmy sa snaží oživiť najstarší počítač Apple ešte z roku 1976 – svetapple.sk

Ako prvé vykonali elektrické skúšky, kde našli problém, ktorý sa samozrejme snažia vyriešiť. Jimmy povedal, že to môže byť jedna drobnosť, ale aj nejaká väčšia chyba, ktorá spôsobuje nefunkčnosť počítača. Každú jednu opotrebovanú vec je potrebné vymeniť. Je však skvelé, že tieto komponenty je možné nahradiť tými z iných počítačov, či podobných zariadení toho obdobia. Dajú sa zohnať v aukciách napríklad na eBay.

Jimmy Grewal tiež prezradil, že po prebratí počítača k životu si ho nechce nechať. I keď ho považuje za klenot svojej zbierky, rád by sa oň podelil a vystavil ho napríklad do múzea či na iné verejné miesto, aby ho videlo čo najviac ľudí. Ako sám povedal: „Mojim cieľom nie je mať jeden kus zo všetkého, chcem vlastniť iba tie, ktoré pre mňa osobne niečo znamenajú.“

Prečítajte si tiež  Apple zavádza ďalšie obrovské zmeny v EÚ. Používatelia budú mať ešte viac slobody
Jimmy je veľkým zberateľom, takto nejako vyzerá jeho súkromná zbierka Macov - svetapple.sk
Jimmy je veľkým zberateľom, takto nejako vyzerá jeho súkromná zbierka Macov – svetapple.sk

Zdroj: gizmodo.co.uk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -