Určite ste už počuli o tom, že zariadenia, ktoré nás obklopujú a prijímajú napríklad WiFi signál môžu vysielať aj nebezpečne rakovinotvorné žiarenie. Hoci poväčšine ide iba o hoax, skutočne existuje stupnica podľa ktorej sa dá takéto žiarenie zmerať. iPhone má väčšie žiarenie ako konkurenčné zariadenia.
iPhone má väčšie žiarenie – veličina SAR
V prvom rade by sme si mali povedať to, ako sa takéto žiarenie meria. To, že iPhone má najväčšie žiarenie spomedzi všetkých ešte samozrejme nemusí znamenať, že je zdravie ohrozujúce. Veličina SAR sa zaoberá mierou absorpcie energií nášho tela z elektromagnetických zariadení. Telefóny skúmané nebývajú, vedecky je dokázané, že vplyv na naše zdravie môžu mať teoreticky notebooky a počítače. Tak či onak, SAR sa udáva aj v prípade mobilných zariadení.
Každý štát má vlastnú hodnotu, ktorá je prijateľná a ktorú musia predávané produkty spĺňať. Táto veličina je samozrejme ešte poriadne poddimenzovaná. Na to aby nám produkt skutočne ublížil by musela byť prekročená asi 50 krát. iPhone samozrejme všetky normy spĺňa a tak nie je dôvod na obavy. Napriek tomu má ale hodnoty, čo sa týkajú elektromagnetického žiarenia veľmi vysoké. iPhone má väčšie žiarenie ako jeho konkurenti.
Zaujímavé meranie od PhoneArena
Redaktori z portálu PhoneArena sa rozhodli, že si práve na takéto žiarenie bližšie posvietia. Do testu vzali hneď niekoľko modelov vlajkových lodí. Najlepšie dopadol model od Sony a to model Xperia XZ3. iPhone má väčšie žiarenie ako všetci ostatní účastníci testu. Nie len model XS Max, ktorý je v ponuke najväčší. Druhým v zozname je menší iPhone XS a hneď po ňom model XR.
Ak si ale začal prepadať panike, netreba sa skutočne báť. Všetko je v norme. Európska únia stanovuje normu na 2W/kg. V USA sú dokonca ešte prísnejší a tu platí norma 1.6W/kg. Ani jedno zariadenie neprekročilo to, čo prekročiť nemalo. Používanie iPhonu je teda maximálne bezpečné a na to aby nás ohrozilo by pre predstavu muselo mať (podľa Európskej normy) okolo 100W/kg čo je nereálne.