Pokiaľ sa pýtate, kde Apple čerpalo inšpiráciu na novom Macu Pro, odpoveď je pôvodný Power Mac G5, ktorý spoločnosť Apple predstavila skoro presne pred 16. rokmi. Toto zariadenie disponovalo na dnešnú dobu smiešnym, no vtedy extrémnym výkonom a vyzeralo ako keby predbehlo dobu o 20. rokov. Ani dnes by sa zaň Apple nemuselo hanbiť.
Power Mac G5 s nadčasovým dizajnom
Ak vás zaujíma, čo bol dizajnérsky vrchol Jonyho Iva, dosť možno to bolo práve toto zariadenie. Debutovalo v dobe, kedy dizajn osobných počítačov nikomu moc nehovoril a jeho čisté a jednoduché tvary spôsobili revolúciu.
Pravda, už v tej dobe vyzeral trošku ako strúhadlo na syr. Povedzme si na rovinu, pri pohľade na jeho nástupcu si nemôžeme myslieť nič iné. Tak či onak, keď odložíme bokom posmešky a pozrieme sa na dizajn súčasných počítačov, zistíme, že doba sa až tak nezmenila. Kým trhu vládnu šialené tvary, LED diódy a rôzne rozmery (česť výnimkám), Apple sa drží elegancie, jednoduchosti a minimálnych rozmerov pri maximálnom výkone.
Power Mac G5 navyše nepredbehol dobu iba nádherným dizajnom. Ten je dodnes obdivovaný a veríme tomu, že keby ho firma predstaví hoci aj v orku 2003, nikomu by neprišiel zastaralý. Je nádherný. Výkonom by už dnes neohúril ale v dobe predstavenia to bolo niečo, čo svet ešte nevidel.
Výkon dnes smiešny, no v roku 2003 revolučný
V top konfigurácií ponúkol obrovský výkon vďaka dvojici 2- jadrových procesorov naladených na 2,4GHz. Okrem toho mal v ponuke aj 250GB SATA disk a Grafickú kartu GeForce 6600 256 MB. Nutné je podotknúť tiež to, že ako prvý počítač na svete pracoval na 64-bitovej architektúre. V roku 2003 (len tak pre zaujímavosť o 10 rokov neskôr, teda v roku 2013 Apple predstavuje prvý iPhone 5S, ktorý taktiež funguje na 64-bitovej architektúre).
Ak vás zaujíma dokedy sa vyrábal tento nádherný stroj, jeho produkcia bola ukončená v roku 2006. Cena pri uvedení na trh činila $1999. Na dnešné pomery to je v prepočte asi $2700.
zdroj: wiki