O tom, že Apple narúšalo súkromie svojich zákazníkov sa píše čoraz častejšie. Dôvodom je hlasová asistentka Siri, ktorá odpočúvala rozhovory na to aby sa vraj vylepšila v diktovaní slov. Spôsobom, kedy ale o tom zákazník vôbec nevie by sa to však nemalo robiť.

Apple narúšalo súkromie svojich zákazníkov.

Pomerne veľký škandál spred vyše mesiaca má dneska dohru. Spoločnosť Apple prestala využívať služby spoločnosti Globetech, ktorá zamestnávala pre jablkovú spoločnosť až 300 zamestnancov. Každý jeden z nich mal denne vypočuť až 1000 nahrávok rozhovorov so Siri denne. Podľa oficiálneho vyjadrenia spoločnosti nemala zlé úmysly so súkromím svojich používateľov.

Išlo len o to aby sa zdokonalilo diktovanie slov alebo textu hlasovej asistentky Siri. To všetko je síce pekné ale takýmto spôsobom sa to nerobí. Nie ak o tom samotný požívateľ nevie. Problém je omnoho väčší ako vyzerá. V prvom rade Apple o odpočúvaní neinformovalo svojho zákazníka. To je to najhoršie na celom prípade. Mohli ste sa Siri opýtať rôzne citlivé údaje s tým, že ste v bezpečí a že to nikto iný nebude počuť. Samozrejme aj toto „odpočúvanie“ bolo anonymné.

Siri bude možno vedieť čoskoro ovládať aplikáciu Spotify. - svetapple.sk

Dá sa teda hovoriť o tom, že ten kto mohol teoreticky analyzovať rozhovor v podstate ani nemohol vedieť o koho ide. Na druhú stranu ale keď sa s niekym rozprávate v súkromí malo by to tak ostať. Ak Apple chcelo odpočúvať za cieľom zlepšenia služieb, malo na to svojich zákazníkov upozorniť. Až oni by museli potvrdiť súhlas. Takto môžeme veľmi neradi hovoriť o škandále.

Siri mohla počúvať aj keď ste o tom nevedeli.

Nie nebojte sa. Pokiaľ ste nemali aktivovanú hlasovú asistentku v telefóne alebo na hodinkách, určite vás neodpočúvala. Problém je ale vtedy, keď ste ju mali zapnutú čo i len omylom. To sa niekedy stane a človek si to nevšimne. Zamestnanci Globetech na základe toho mohli počúvať rôzne chúlostivé rozhovory, situácie či informácie o zdravotnom stave používateľa. Ten si pri tom nebol vedomí toho, že omylom spustil Siri vo vrecku (napríklad tlačidlom alebo podobným povelom ako Hey Siri).

Okrem toho samotné Apple reprezentuje svoj operačný systém, ktorého je Siri súčasťou ako najbezpečnejšiu voľbu čo sa súkromia a hackerských útokov týka. Napríklad vám firma zariadenie nedokáže ani len odomknúť, pokiaľ na ňom máte vlastný kód. Nenachádzajú sa tu žiadne zadné vrátka, ktorými by sa do neho mohla nabúrať napríklad CIA a získať tak vaše citlivé dáta.

Prečítajte si tiež  AirPods teraz kúpite veľmi výhodne. Toto ponúkajú najpredávanejšie bezdrôtové slúchadlá sveta

Apple však urobí takúto banálnu chybu, kedy je priamo ono tým vinníkom, ktorý počúval vtedy keď nemal. Je to hanba. Ako sa vyjadrilo Forbes, „Apple dalo 1.4 miliardy používateľom iPhonu či iPadu dobrý dôvod na to, aby odišli“. Mega škandál teda sledujú aj všetky svetové média.

Apple v tom nebolo samé, možno sa voči nebude bude spisovať veľká hromadná žaloba.

Pokiaľ ste si mysleli, že táto nepríjemná situácia sa týka len spoločnosti Apple, verte, že to nie je pravda. Z niečoho podobného už bol dávnejšie obvinený napríklad Facebook, Google či Amazon. Všetky tieto firmy taktiež odpočúvali svojich používateľov za cieľom zdokonaliť svoje služby. Rovnako to bolo všetko bez ich vedomia.

Teraz môže Apple čakať hromadnú žalobu zo strany používateľov, ktorú vôbec nemusí mať dopredu vyhratú. Je to zneužívanie ľudských práv a to je veľký problém. Nikto nás nemôže odpočúvať ani s tým najlepším možným úmyslom bez toho aby sme o tom nevedeli. Osobne veríme tomu, že keby sa nás Apple opýta na to, či sú ochotní zdieľať svoje dáta pre zdokonalenie systémov, veľa ľuďom by to nerobilo vôbec žiaden problém.

Siri je lepšia ako Amazon Alexa ale horšia ako Google Assistant.
Apple narúšalo súkromie svojich zákazníkov. Cez Siri mohli odpočúvať viac ako si myslíte. – svetapple.sk
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.