Strava
Začnime aplikáciou, ktorá je veľmi populárna nielen medzi cyklistami, ale aj bežcami či plavcami. Strava vám umožňuje sledovať všetku vašu aktivitu cez presne namerané dáta a takisto vyhľadávať nové miesta a cesty, ktoré by ste mohli navštíviť.
Samozrejmosťou je aj neustále sledovanie tréningového progresu, vďaka čomu ľahko zistíte, či sa z dlhodobého hľadiska zlepšujete alebo zhoršujete.
Azda najväčším bonusom je potom komunita Stravy, kde sa môžete porovnávať s inými používateľmi. Vznikajú tu rôzne rebríčky rekordov a ak ste trochu hraví, možno vás to hecne na ich prekonanie. Na záver si viete vo Feede zdieľať, lajkovať a komentovať príspevky, čo vlastne znamená, že sa bavíme o jednoduchej sociálnej sieti. Strava je super nástroj pre športovcov a z vlastnej skúsenosti vám ho odporúčame vyskúšať.
Cyclemeter
Kedysi sme zaznamenávali dáta do malých palubných počítačov, ktoré sme si pripevnili na riadidlá a tie sledovali počet otočení predného kolesa. Dnes je ale iná doba a vy môžete využiť omnoho sofistikovanejšie riešenie v podobe aplikácie pre inteligentné telefóny.
Cyclemeter dokáže zachytiť všetky možné metriky, pričom vývojári deklarujú ešte presnejší výsledok, než na klasickom tachometri. Odsledovať si môžete viac ako 250 štatistík, pričom apka zaznamená aj prejdenú trasu, dokáže komunikovať s kalendárom a podporuje Siri pre bezpečné hlasové ovládanie.
Takisto sa dá aktivovať bezplatné live stopovanie, vďaka čomu ľahko uvidíte, kde sa nachádza váš známy alebo člen rodiny.
Aby toho nebolo málo, Cyclemeter podporuje tmavý režim, čo je veľkým prínosom pre nižšiu spotrebu energie na modernejších OLED displejoch. Pokiaľ vás zaujal tento softvér, odporúčame vám výber správneho „hardvéru“ v podobe ideálneho držiaku pre telefón. Tomu sme sa venovali v tomto článku.
Bikemap
Ak hľadáte aplikáciu, ktorá je určená vyslovene na plánovanie a sledovanie jazdy, Bikemap vás môže zaujať. Jeho obrovským benefitom je, že dokáže fungovať aj ako navigácia s hlasovými povelmi po celom svete.
V prípade, že sa objaví nejaký problém na ceste (prekážka, nebezpečenstvo, nemožnosť prejazdu a podobne), ľahko naň upozorníte ostatných cyklistov. Rovnako dobre budete samozrejme informovaní aj vy.
Vývojári sa zamerali tiež na offline mapy a trasy, ktoré nepotrebujú pripojenie na internet a vystačia si s GPS. Ušetríte tak na roamingových poplatkoch (v zahraničí) a výdrži batérie.
Pri voľbe trasy môžete voliť z rôznych alternatív v závislosti od typu vášho bicykla. Takisto si dokážete meniť zobrazenie mapy (3D, outdoorová, nočná a podobne) či využívať tmavý režim. Opäť sa jedná o šikovný softvér, ktorý vám odporúčame vyskúšať.
Seven
Dostávame sa do časti, kedy sme si vymenovali azda najzaujímavejšie aplikácie pre sledovanie aktivity na bicykli. My vám však odporúčame vyskúšať aj apku Seven, ktorá sa zameriava na krátke domáce cvičenia. Tie v praxi trvajú len 7 minút a na výber ich máte cez dvesto. No a prečo je to dôležité?
Kým sa vyberiete podávať na svojom bicykli náročné športové výkony, vždy si radšej urobte takýto jednoduchý tréning, aby ste sa dobre rozcvičili a ponaťahovali. Okrem toho, že sa budete cítiť lepšie znižujete pravdepodobnosť nepríjemného a neočakávaného zranenia. Navyše si dlhodobo zlepšíte kondíciu, čo je kľúčové pre dosahovanie lepších výsledkov.
Relive
Na záver dávame do pozornosti aplikáciu Relive, ktorú ocení každý, kto má rád moderné technológie. Tento softvér dokáže sledovať vašu aktivitu a následne vám ju prehrá v atraktívnom 3D videu. Je to unikátny koncept, ktorý pravdepodobne nikde inde nenájdete.
Tak isto môžete cez túto aplikáciu komunikovať s priateľmi a sledovať ich aktivitu podobne ako pri aplikácii Strava. Do feedu si ľahko nahráte fotografie, videá či poznámky a tie môžu ostatní používatelia lajkovať alebo komentovať.
Napíšte nám do komentára, aké aplikácie na bicykel (alebo iný šport) máte vo svojom iPhone nainštalované vy. Budeme radi za všetky poznatky a názory.