Minulý rok Apple prekvapilo celý technologický priemysel po tom, ako predstavilo nové počítače Mac, postavené na platforme ARM – Apple Sillicon. Tieto zariadenia si získali srdcia mnohých používateľov, o čom si môžete prečítať našu recenziu od profesionálneho používateľa Windowsu.
V dnešnom článku sa však pozrieme na lacnejší MacBook Air, ktorý nedostal do vienka aktívny ventilátor v porovnaní s drahším MacBookom Pro. Práve tento prvok stojí za jeho slabším výkonom pri náročnejších a dlhotrvajúcich procesoch. No a aj keď to vyzerá tak, že problém nemá riešenie, v skutočnosti sa dá teplota počítača ľahko ovplyvniť a bude vás to stáť len niekoľko eur.
Celý trik spočíva v nákupe tepelných podložiek, ktoré zoženiete v mnohých slovenských e-shopoch. Základ je mať jednu podložku s hrúbkou 1,5mm a druhú podložku s hrúbkou 3mm (alternatívne môže mať aj 2mm). Pokiaľ sa posnažíte, ceny oboch nepresiahnu sumu 20€.
Jednoduchý postup
Teraz musíte rozobrať zadné telo MacBooku Air, na čo potrebujete špeciálne skrutkovače, prípadne násadu. Akonáhle sa dostanete ku hardvéru, tepelných podložky nalepte podľa fotografie nižšie. Buďte pri tom samozrejme opatrní, aby ste nič nepoškodili.
Hlavným cieľom je, aby sa v daných miestach zamedzil kontakt hardvéru so spodným hliníkovým krytom. Tak isto vás ale musíme upozorniť, že týmto zásahom pravdepodobne prídete o záruku svojho zariadenia. Po celý čas teda konáte na vlastnú zodpovednosť.
Najjednoduchší spôsob ako získať MacBook Pro M1 z MacBooku Air M1
No a ak sa teraz pýtate, či sa oplatí podstúpiť celé riziko, odpoveď nájdete vo výsledkoch benchmark testu nižšie. Ako môžete vidieť sami, vďaka lepšiemu odvádzaniu teploty sa podarilo na MacBooku Air zlepšiť multi-core Cinebech o 15%, single-core Cinebech o 1,5% a renderovanie 8K videí (Resolve) o 31%!
V priemere tak môžeme hovoriť o cca 20-25% lepších hodnotách v porovnaní s klasickým neupraveným počítačom, čím sa dostávame v podstate na parametre drahšieho MacBooku Pro (M1), ktorý dostal aktívny ventilátor.
Ak vás táto téma zaujala viac, pozrite si toto video, ktorého autor opisuje celý postup dopodrobna. Napíšte nám tak isto vaše názory na túto tému do komentárov nižšie. Tešíme sa na všetky vaše reakcie!