Rozhodli sme sa ti priniesť trojdielny seriál, v ktorom ti ukážeme dobové fotografie, ktoré zachytávajú výstupy a pády spoločnosti Apple. Fotografie sú skutočne zaujímavé a oplatí sa ich vidieť všetky. Preto sa pohodlne usaď a poďme na to! 🙂
Apple bolo založené 1. apríla 1976 v Los Altos v Kalifornií Stevom Jobsom a Stevom Wozniakom.
Kimberly White / REUTERS
Bol tu aj tretí spoluzakladateľ, ktorý sa volal Roland Wayne. Jobs privzal na palubu Wayna na to, aby mohol vypracovať business plán pre dvoch mladých zakladateľov ale Wayne Applu neveril a spoločnosť opustil ešte pred tým ako do nej oficiálne vstúpil. Wayne si vzal $800 šek so svojim podielom.
Wayne tiež nakreslil úplne prvé Apple logo. To bolo nakreslené len rukou.
Wikimedia Commons
Prvé „kancelárie“ Applu sa nachádzali v garáži domu, ktorý patril adoptívnemu otcovi Steva Jobsa .
Dino Vournas/AP
Prvým produktom Apple bol počítač Apple 1, ktorý bol vlastne len základnou doskou s procesorom a pamäťou, určený pre „hobby používateľov“. Používatelia si museli vyrobiť svoj vlastný obal, zakúpiť monitor a tiež klávesnicu. Počítač sa predával za $666.66 — vážne.
Wikimedia Commons
Celý počítač Apple I bol kompletne navrhnutý Stevom Wozniakom. Na tejto fotke môžeš vidieť originálne diagramy a vzorce pre Apple I , ktoré Wozniak písal ešte rukou pri navrhovaní.
Wikimedia Commons
Medzitým sa Steve Jobs staral o biznis. Snažil sa presvedčiť investorov, že osobný počítač je práve tým produktom, ktorý v budúcnosti zmení celý trh. Jobs aj investora napokon našiel. Bol to Mike Markkula, ktorý ponúkol $250,000. Vďaka tomuto sa stal Markkula 3. zamestnancom spoločnosti s tretinovým podielom.
Apple bolo vďaka Markkulovi začlenené do roku 1977 ako veľký hráč. Tretí zamestnanec tiež navrhol Michaela Scotta aby sa stal CEO, teda generálnym riaditeľom celej spoločnosti. Dôvodom bol fakt, že Steve Jobs bol údajne príliš mladý a neskúsený na to, aby mohol viesť spoločnosť.
Michael Scott
V roku 1977 spoločnosť predstavila počítač Apple II. Osobný počítač, ktorý taktiež navrhol Steve Wozniak a vo svete nastolil revolúciu.
Najdôležitejšou aplikáciou Apple II bola takzvaná VisiCalc, čo bol vlastne priekopnícky tabuľkový softvér. Tento softvér dostal počítače pred zariadenia značky Tandy and Commodore. S VisiCalc sa mohol Apple II začať predávať aj firmeným zákazníkom.