Rozhodli sme sa ti priniesť trojdielny seriál, v ktorom ti ukážeme dobové fotografie, ktoré zachytávajú výstupy a pády spoločnosti Apple. Fotografie sú skutočne zaujímavé a oplatí sa ich vidieť všetky. Preto sa pohodlne usaď a poďme na to! 🙂 

Apple bolo založené 1. apríla 1976 v Los Altos v  Kalifornií Stevom Jobsom a Stevom Wozniakom.

Apple was cofounded on April 1, 1976, by Steve Jobs and Steve Wozniak in Los Altos, California.

Kimberly White / REUTERS

Bol tu aj tretí spoluzakladateľ, ktorý sa volal Roland Wayne. Jobs privzal na palubu Wayna na to, aby mohol vypracovať business plán pre dvoch mladých zakladateľov ale Wayne Applu neveril a spoločnosť opustil ešte pred tým ako do nej oficiálne vstúpil. Wayne si vzal $800 šek so svojim podielom.

There was a third cofounder, too, named Ronald Wayne. Jobs brought Wayne on board to provide business guidance for the two young cofounders, but he ended up leaving the company before it was even officially incorporated. Wayne took an $800 check for his shares in the company.

Ronald Wayne

Wayne tiež nakreslil úplne prvé Apple logo. To bolo nakreslené len rukou.

Wayne sketched the first Apple logo by hand.

Wikimedia Commons

Prvé „kancelárie“ Applu sa nachádzali v garáži domu, ktorý patril adoptívnemu otcovi Steva Jobsa .

Apple's first "offices" was the garage of Jobs' parents, shown here.

Dino Vournas/AP

Prvým produktom Apple bol počítač Apple 1, ktorý bol vlastne len základnou doskou s procesorom a pamäťou, určený pre „hobby používateľov“. Používatelia si museli vyrobiť svoj vlastný obal, zakúpiť monitor a tiež klávesnicu. Počítač sa predával za $666.66 — vážne.

The company's first product was the Apple I, which was just a motherboard with a processor and some memory, intended for hobbyists. Customers had to build their own case and add their own keyboard and monitor, as seen in the picture. It sold for $666.66 — seriously.

Wikimedia Commons

Celý počítač Apple I bol kompletne navrhnutý Stevom Wozniakom. Na tejto fotke môžeš vidieť originálne diagramy a vzorce pre Apple I , ktoré Wozniak písal ešte rukou pri navrhovaní.

The Apple I was invented by Wozniak, who also hand-built every kit. Here, you can see his hand-drawn design diagrams for the Apple I computer.

Wikimedia Commons

Medzitým sa Steve Jobs staral o biznis. Snažil sa presvedčiť investorov, že osobný počítač je práve tým produktom, ktorý v budúcnosti zmení celý trh. Jobs aj investora napokon našiel. Bol to Mike Markkula, ktorý ponúkol $250,000. Vďaka tomuto sa stal Markkula 3. zamestnancom spoločnosti s tretinovým podielom.

Meanwhile, Jobs handled the business end, mainly trying to convince would-be investors that the personal computer market was primed to explode. Eventually, Jobs would bring in Mike Markkula, who made a crucial $250,000 angel investment and came to work for Apple as employee No. 3, with a one-third share in the company.

Jobs and Markkula.Digibarn

Apple bolo vďaka Markkulovi začlenené do roku 1977 ako veľký hráč. Tretí zamestnanec tiež navrhol Michaela Scotta aby sa stal CEO, teda generálnym riaditeľom celej spoločnosti. Dôvodom bol fakt, že Steve Jobs bol údajne príliš mladý a neskúsený na to, aby mohol viesť spoločnosť.

Apple would officially incorporate in 1977, thanks to guidance from Markkula. A man named Michael Scott (no, not the one from "The Office") was brought in at Markkula's suggestion to serve as the company's first president and CEO. The thought was that Jobs was too young and undisciplined to serve as CEO.

Michael Scott

V roku 1977 spoločnosť predstavila počítač Apple II. Osobný počítač, ktorý taktiež navrhol Steve Wozniak a vo svete nastolil revolúciu.

Najdôležitejšou aplikáciou Apple II bola takzvaná VisiCalc, čo bol vlastne priekopnícky tabuľkový softvér. Tento softvér dostal počítače pred zariadenia značky Tandy and Commodore. S VisiCalc sa mohol Apple II začať predávať aj firmeným zákazníkom.

The Apple II's killer app was VisiCalc, a groundbreaking spreadsheet software that propelled the computer ahead of market leaders Tandy and Commodore. With VisiCalc, Apple could sell the Apple II to the business customer.
To je zatiaľ na dnes všetko. Ďalšími 10. obrázkami budeme pokračovať v busúcom článku, tak dúfame, že sa ti tento jeden páčil 🙂
Prečítajte si tiež  Apple prinesie revolúciu vo výkone a efektivite. Vieme kedy prídu 2 nm čipy
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.