Súčasná doba internetu nám veľmi pomáha ale môže nám aj ublížiť. Nebezpečenstvo tu číha v podstate všade a vy by ste si mali dávať pozor na to, aké inteligentné zariadenia používate. Toto je rebríček najčastejšie hackovaných produktov.

5. iPhone

5. najčastejšie hackovaných produktov. Jeden vás prekvapí!
iPhone ľudia chcú hackovať často. Otázne je, koľkým sa to ale podarilo – svetapple.sk

Možno že vás prekvapilo prvé miesto ale nepomýlili sme sa. iPhone je skutočne zariadenie, ktoré sa ľudia pokúšajú hackovať najčastejšie. Podľa tejto štúdie je to dokonca až o 192x viac, ako zariadenia iných značiek.

Ľudia vyhľadávali klúčové slovo „hacknúť iPhone“ približne 48 010 krát vrámci USA. Na druhom mieste sa potom nachádzalo kľúčové slovo „hacknúť Samsung“ s číslom iba 3100 vyhľadávaní. Netreba sa ničoho obávať. Zariadenie je zabezpečené tak kvalitne, že sa do neho nenabúra ani FBI, nie to ešte obyčajný hacker…

4. Inteligentné televízory

5. najčastejšie hackovaných produktov. Jeden vás prekvapí!
Nemusíte sledovať televízor. Niekto môže vďaka nemu sledovať vás – svetapple.sk

Kedysi by vás to ani nenapadlo, no dnes je to už realita. Inteligentné televízory môžu hackeri napádať častejšie, ako si myslíte. V Smart TV zvyčajne nemáte veľa osobných údajov či informácii, ktoré by ste chceli pred niekym skrývať. Na druhej strane na ňu ale môžu byť pripojené aj iné zariadenia a to predstavuje hrozbu.

Ak máte svoj inteligentný televízor spárovaný napríklad s počítačom alebo smartfónom. Hacker sa tak prostredníctvom tohto produktu dokáže dostať aj k tým najcitlivejším informáciám.

3. Inteligentné dverové zámky

5. najčastejšie hackovaných produktov. Jeden vás prekvapí!
Moderné technológie sú predsa riziko – svetapple.sk

Inteligentný zámok je zariadenie, ktoré neuveriteľným spôsobom dokáže zjednodušiť človeku život. Predstavte si, že dvere viete odomknúť na povel hlasového asistenta… Všetko má však aj svoje negatívne stránky a v tomto prípade je to bezpečnosť.

Takéto zariadenia sú síce zabezpečené na veľmi vysokej úrovni ale vzbudzujú obrovský záujem hackerov a zlodejov, o váš domov. Väčšina z týchto produktov obsahuje systém, ktorý pri snahe dostať sa do zámku spustí v celom objekte alarm. Nemá to však každý inteligentný zámok a tak si treba dávať pozor na to, čo nakupujete. Na takomto doplnku určite nešetrite…

2. Domáci asistenti

5. najčastejšie hackovaných produktov. Jeden vás prekvapí!
Hackeri zneužívajú aj domácich asistentov – svetapple.sk

Virtuálny domáci asistenti sú fantastickí. Hoci na Slovensku ešte nie sú tak rozšírení, ako napríklad v USA, všetko je to iba otázka času. Technológie ako Alexa alebo HomePod sú mimoriadne inteligentné a užitočné. Napriek všetkým benefitom, ktoré prinášajú majú aj negatívne stránky. Skúšajú to na ne hackeri.

Pri výbere musíte byť preto opatrní. Dnes už existujú rôzne taktiky ako tieto produkty využiť v prospech nežiadúcej osoby. V minulosti sa napríklad podarilo objaviť chybu pri asistentovi Amazon Echo. Ten dokázal zaznamenávať na diaľku súkromné rozhovory a následne ich odosielal spolupracovníkom manžela (dotknutej osoby). Aj tu si teda dávajte pozor na výber vhodného hardvéru.

Prečítajte si tiež  Slovenský Sygic prináša do svojej navigácie revolučnú novinku. Cesty budú vďaka nej opäť bezpečnejšie

1. Bezpečnostné kamery

5. najčastejšie hackovaných produktov. Jeden vás prekvapí!
Hackeri hackujú aj veci, ktoré by vás možno nenapadli – svetapple.sk

Na záver tu máme zariadenie, ktoré je zo všetkých najohrozenejšie. Sú to domáce bezpečnostné kamery. Ľudia si tieto produkty montujú preto, aby sa cítili bezpečne. To však ale neplatí v prípade, že sa na váš byt/dom pozerá niekto cudzí.

Tak ako pri všetkých vyššie vymenovaných zariadeniach, aj tu si dávajte pozor pri ich prvotnom výbere. Veľa z moderných kamier funguje na princípe pripojenia cez Wi-Fi, takže obraz môžete sledovať aj na telefóne (na druhej strane sveta). Pokiaľ sú veľmi lacné, zvyčajne majú chabé alebo nulové zabezpečenie (nemusíte byť jediní, kto sa pozerá).

Dávajte si teda pozor. Aj keď okolo seba máme moderné technológie, nemal by to využívať nikto iný, ako my sami. Vyberajte preto zodpovedne a so zreteľom na bezpečnosť…

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.