Ako sa ukazuje, spoločnosť Apple stále nepoľavila. Ani naďalej nie je ochotná odomknúť iPhone, ktorý patril teroristickému útočníkovi na Floride. Dnešné informácie hovoria o tom, že to nedokázala ani samotná FBI, v ktorej na odomknutí pracuje určite celý tím špecialistov. Zdá sa teda, že okolo prípadu ešte nie je úplne ticho.

FBI ešte neodomkla iPhone strelca z Floridy!

Hoci existujú spôsoby, akými sa dokážu bezpečnostné zložky dostať do iPhonu, vždy je cesta možná jedine cez heslo. Pokiaľ je dobré a kvalitné, v podstate nemajú šancu. Zdá sa, že terorista Mohammed Saeed Alshamrani presne jedno také heslo vo svojom iPhone používal. Profesionálni tím vyšetrovateľov z FBI stále netuší, ako sa do zariadenia dostať. Od teroristického činu ubehli už skoro 3 mesiace…

- Reklama -

Celé mediálne „divadielko“ okolo tohto prípadu vypuklo ešte v januári, kedy FBI požiadala Apple o pomoc s odomknutím zariadenia. Ako však spoločnosť reagovala v otvorenom liste, vyšetrovateľom pomohla tak moc, ako len mohla. Poskytla im dáta, ktoré mal útočník ukryté na iCloud účte. Do zariadenia sa ale dostať nevie a z etických dôvodov ani nemôže. Porušila by tým všetky zásady zabezpečenia iOS, na ktorých tak dlho pracovala.

Na tento fakt reagoval aj americký generálny prokurátor William Barr, ktorý priamo vyzval Apple, aby zariadenie odomklo. Okrem neho sa do diskusie zapojil aj americký prezident Donald Trump, ktorý tiež vyvíjal tlak na jablkovú spoločnosť. Ako sa však ukázalo, ničomu to nepomohlo. Apple si naďalej stojí za svojim a telefón je v tajných laboratóriách americkej vlády za milióny dolárov zablokovaný.

Donald Trump žiada Apple, aby odomklo iPhone pre FBI.
FBI ešte neodomkla iPhone strelca z Floridy!

FBI chcelo aby Apple vytvorilo zadné vrátka

Je evidentné, že vyšetrovateľom nešlo len o to, aby sa dostali do jedného konkrétneho zariadenia. Snažili sa Apple pritlačiť k múru, aby do svojich zariadení nainštalovalo takzvané zadné vrátka. Tie by umožnili vstup do produktov bez náročných procesov, ktoré musia vykonávať dnes a aj tak nie je isté, či sa im to podarí. Každý rok stoja tieto snahy milióny amerických dolárov. Apple ale návrh od FBI v záujme ochrany spotrebiteľov už roky odmieta.

Niečo podobné by neohrozilo len súkromie ale aj bezpečnosť používateľov, ktorí si iPhone kupujú práve preto, lebo je ho veľmi náročné prelomiť v zabezpečení. Na trhu je to absolútna špička. Navyše by sa pomocou takzvaných „back doors“ mohol do iOS zariadenia dostať aj akýkoľvek šikovnejší hacker a nie len FBI alebo orgány činne v trestnom konaní. To by bol hádam ešte väčší problém…

Samozrejme tento prípad nie je prvým a zrejme nebude ani posledným. V minulosti sme sa tiež dočkali niečoho podobného. Situácia z roku 2016 (ktorý pojednával o teroristickom útoku z roku 2015) maal veľmi podobný postup. Vtedy musela FBI zaplatiť za odomknutie iPhonu 5C milión dolárov externej firme. Napokon jej to bolo ale nanič, nakoľko v zariadení nebola žiadna stopa.

Medzičasom sme sa už stihli dozvedieť, že profesionálom sa podarilo odomknúť napríklad iPhone 11 Pro alebo iPhone 11. Pri každom kuse ale určite nemajú takéto šťastie. Uvidíme teda, ako sa bude situácia vyvíjať naďalej. Na ktorej strane tohto „boja“ stojíte vy? Malo by Apple poľaviť alebo nie? Napíšte nám do komentára.

FBI bez problémov odomkla iPhone 11 Pro Max. Načo vôbec potrebuje Apple?
FBI ešte neodomkla iPhone strelca z Floridy!
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.