Spoločnosť Apple mala vždy za prioritu poskytnúť svojim používateľom maximálnu úroveň zabezpečenia. V operačnom systéme iOS 17.3 preto pribudla funkcia s názvom Ochrana odcudzeného zariadenia, ktorá pridá do vášho iPhonu dodatočnú úroveň zabezpečenia. Technologický gigant však v rámci používania a testovania funkcie prišiel na nedostatky, ktoré sa rozhodol ešte zlepšiť a výsledok sa dostavil do aktualizácie iOS 17.4, ktorá je už k dispozícii pre všetkých používateľov.

Pre tých čo nevedia, túto šikovnú funkciu si môže aktivovať každý a Apple to svojim zákazníkom aj vrelo odporúča. Funguje to tak, že keď sa váš iPhone nachádza mimo bežných lokalít, ako sú domov, alebo práca, automaticky pomáha ochrániť vaše účty a osobné informácie, ak vám niekto zariadenie odcudzí. Akonáhle si totiž ochranu ukradnutého zariadenia aktivujete, ku niektorým bežným funkciám pribudnú dodatočné bezpečnostné požiadavky, ktoré musíte fyzicky odsúhlasiť.

Ich úlohou je zabrániť zlodejom, ktorý získali vaše zariadenie a podaril sa im odsledovať aj váš bezpečnostný kód, aby vo vašom účte vykonali zásadné zmeny, ktoré vás teoreticky môžu pripraviť o cenné dáta či dokonca peniaze.

Apple možno týmto spôsobom reaguje na prípad z konca minulého roka, kedy sa podvodník podobným trikom dostal ku miliónom dolárom. Ako to, ale v praxi funguje? Dodatočné zabezpečenie by sa dalo rozdeliť do dvoch samostatných skupín. Informuje o nich priamo spoločnosť Apple na svojej oficiálnej stránke.

  • Biometrická autentifikácia pomocou Face ID alebo Touch ID: Pokiaľ bude chcieť získať útočník prístup ku vašim heslám alebo kreditným kartám, bude sa k ním vedieť dostať iba cez Face ID / Touch ID. Poznať kód mu teda v tomto prípade nebude stačiť.
  • Bezpečnostné oneskorenie: Druhé šikovné bezpečnostné vylepšenie je to, že určité bezpečnostné akcie, medzi ktoré patrí zmena hesla od vášho Apple ID účtu vyžadujú, aby ste počkali hodinu a následne vykonali druhotné overenie cez Face ID a Touch ID. Vďaka tomu bude mať iPhone 100 % istotu, že s telefónom nemanipuluje cudzia osoba bez vašej prítomnosti.

Dôležité je tiež dodať, že iPhone v prípade tejto funkcie sleduje známe miesta, ako sme to už napísali vyššie. Ak je teda doma, alebo napríklad vo vašej kancelárii, vyššie uvedené úkony nie sú potrebné, nakoľko existuje vysoká pravdepodobnosť, že so smartfónom manipulujete vy.

Ak vám to však celkom nevyhovuje a chcete mať svoju bezpečnosť po celý čas pod kontrolou, dá sa samozrejme nastaviť tak, aby bola dodatočná ochrana aktívna vždy bez ohľadu na to, aká je aktuálna poloha zariadenia.

Prečítajte si tiež  3 zaujímavé nové aplikácie v App Store

Návod: Ako zapnúť ochranu odcudzeného zariadenia v iOS? 

Hackeri iPhone
Zdroj: DALL-E

Postup je úplne jednoduchý. Akonáhle si svoj iPhone aktualizujete na iOS 17.4, zariadenie sa vás samé opýta, či chcete túto funkciu zapnúť, alebo nie. Ak však tento krok preskočíte a svoje rozhodnutie zmeníte, postup ako nájsť túto funkciu je nasledovný:

  • Otvorte si Nastavenia.
  • Vyberte položku Face ID a kód.
  • Zadajte heslo od zariadenia.
  • Nižšie nájdete položku Ochrana odcudzeného zariadenia.
  • Po jej otvorení ju aktivujte.
  • Vyberte, kedy vyžadovať bezpečnostné oneskorenie.
  • Hotovo.
Ochrana pred ukradnutím
Zdroj: SvetApple

To je celé. Pokiaľ chcete zostať v maximálnom bezpečí, toto šikovné nastavenie si určite aktivujte. Nikdy totiž neviete, čo sa môže stať a práve v iPhone často nosíme všetky dôležité informácie, ktoré sa týkajú nášho súkromného, pracovného a tiež digitálneho života. Riskovať ich stratu je ešte horšie, ako riskovať stratu samotného zariadenia…

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -