Spoločnosť Apple si vždy dávala záležať na vizuálnej stránke svojich produktov. Aj preto ich dizajnu kládla vysokú dôležitosť a do posledných dní pred uzavretím projektu riešila aj najmenšie detaily, na ktoré by sa iné firmy zrejme vykašľali. Pekným príkladom bol napríklad aj extrémne úspešný hudobný prehrávač iPod Nano.

Ešte pred jeho predstavením kolovali v Cupertine rozsiahle diskusie o tom, ako má vlastne toto zariadenie vyzerať. Napokon vzniklo niekoľko finálnych návrhov, ktoré boli pretvorené do jednoduchých bielych 3D makiet.

Nešlo o klasické prototypy, ktoré by boli funkčné. Išlo skôr o to, aby si mohli dizajnéri ale takisto aj vedúci predstavitelia spoločnosti zariadenie chytiť do ruky a predstaviť si, ako by sa v praxi používalo. A ako môžete vidieť sami na obrázku nižšie, ktorý zdieľal Tony Fadell na svojom Twitteri, prístupy k dizajnu sa zásadne líšili.

iPod Nano mohol mať už v roku 2005 dotykový displej 

iPod nanoApple špekulovalo nad použitím rôznych veľkostí displeja, ktorý mohol byť dokonca aj dotykový. Bavíme sa pritom o hudobnom prehrávači, ktorý mal byť uvedený na trh ešte v roku 2005, takže jeho vývoj prebiehal pravdepodobne niekedy v roku 2003 až 2004. Takáto vychytávka nebola v tomto segmente vôbec bežná.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 a iPhone 14 Pro: Cena, dizajn, výdrž batérie a všetky novinky, ktoré potrebujete vedieť

Dizajnéri si tiež lámali hlavu nad tým, akú bude mať veľkosť ovládacie koliesko, ktoré je pre iPod tak typické. niektoré návrhy ho zobrazovali menšie, iné zase podstatne väčšie a umiestnené na dosť netradičnom mieste. Dôvodom, prečo spoločnosť Apple na prvý pohľad tak plytvala miestom bolo to, že vnútorný hardvér prehrávača bol po technickej stránke dosť objemný.

Do zariadenia sa podľa makiet musela zmestiť 475 mAh až 550 mAh batéria a takisto 10 GB alebo 20 GB úložiska. Spomenúť tiež musíme, že podobné makety a prototypy sa po vývoji zvyknú zničiť. Tieto kúsky sa ale podarilo zachrániť a tak dnes tvoria nezameniteľnú súčasť histórie technologického priemyslu.

Twitter / Tony Fadell

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJtwitter
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.