Spoločnosť Apple pre nás v roku 2022 chystá spolu s iPhonom 14 viacero prekvapení. Firma má napríklad výraznejším spôsobom upraviť dizajn, zvýšiť výkon a takisto zlepšiť kvalitu fotoaparátov či nahrávania videa.

Zariadenie sa na trhu ukáže opäť v septembri a podľa zahraničných správ mierne zdražie. No a keďže informácií neustále pribúda, rozhodli sme sa, že ich zhrnieme v tomto článku, ktorý budeme pravidelne aktualizovať.

- Reklama -

iPhone 14 zhrnutie: 

iPhone 14 novinky:

Na internete sa objavili kryty pre iPhone 14 (18. mája 2022 12:00)

Na čínskej sociálnej sieti Weibo sa v priebehu včerajšieho dňa objavili kryty, ktoré sú určené pre tohtoročný iPhone 14. Ako môžete vidieť sami, k dispozícii bude v dvoch veľkostiach a štyroch samostatných prevedeniach.

Ak sa na fotografiu pozrieme z ľavej strany, uvidíme čierne púzdro, ktoré je určené pre vlajkovú loď iPhone 14 Pro Max so 6,7″ displejom. Prezrádza ho najmä rozsiahly výrez pre fotoaparát, v ktorom sa majú nachádzať gigantické šošovky so 48 MP rozlíšením. Hneď vedľa neho sa nachádza rovnako veľký kryt, avšak tentokrát s menším výrezom. Ten by mal byť určený pre dostupnejšiu 6,7″ verziu iPhonu 14 Max.

Ďalej môžeme vidieť menší obal s väčším výrezom, ktorý je určený pre 6,1″ iPhone 14 Pro a hneď za ním rovnaký obal s menším výrezom, pre základný iPhone 14. V praxi sa teda opäť potvrdzuje, že spoločnosť Apple úplne zanevrela na 5,4″ iPhone 14 mini. Možno sa táto veľkosť neskôr prenesie do zariadení s označením SE.

Zdroj: Weibo

Na svete sa objavila prvá 1:1 maketa iPhonu 14 Pro Max (16. mája 2022 12:00)

Nakoľko certifikovaní výrobcovia krytov potrebujú vyvíjať svoje produkty v predstihu, spoločnosť Apple im dáva k dispozícii rozmery pre budúce jablkové zariadenia celé mesiace pred ich oficiálnym predstavením. A hoci by sa nemali dostať na verejnosť a tieto dáta sú prísne utajované, ani v roku 2022 to celkom nevyšlo. Vďaka videu od Unbox Therapy si teraz môžete pozrieť, ako bude vyzerať iPhone 14 Pro Max 1:1.

Zariadenie má podľa prvých poznatkov mierne odlišné rozmery, čo si však pri bežnom kontakte ani nevšimnete. Vďaka väčšej hrúbke by sa do jeho tela mohol zmestiť väčší akumulátor, čo by znamenalo ešte lepšiu výdrž batérie na jedno nabitie. Okrem iného má mať tento model aj väčšie šošovky pre fotoaparáty, ktoré by mali byť schopné fotiť v 48 MP rozlíšení a natáčať až 8K video.

O nabíjanie sa naďalej postará Lightning port, pričom USB-C si Apple pravdepodobne necháva pre iPhone 15. Ten sa dostane do predaja na budúci rok.

Dôležitou zmenou prejde ale displej, ktorý už nebude disponovať klasickým výrezom (notchom) vo vrchnej časti. Tak ako naznačujú špekulácie, aj maketa potvrdzuje, že sa tu vyskytnú len dva otvory (kruhový a pilulkový), v ktorých bude ukrytá kamera a takisto všetky potrebné senzory. Tenšie by mali byť aj rámčeky.

iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max dostane väčší displej (12. mája 2022 10:00)

Zatiaľ čo sa displej v lacnejšom iPhone 14 a iPhone 14 Max v porovnaní s tým, čo ponúka iPhone 13 nijako zásadne nezmení, drahšie prevedenia prinesú drobnú odlišnosť. S touto informáciou prišiel analytik Ross Young, ktorý má veľmi spoľahlivé zdroje v dodávateľských reťazcoch spoločnosti Apple.

Aby sme boli konkrétnejší, iPhone 14 Pro dostane 6,12″ displej, čo je zanedbateľne viac, ako má iPhone 13 Pro (6,06″). iPhone 14 Pro Max dostane potom 6,69″ displej, čo je opäť o čosi viac, ako má iPhone 13 Pro Max (6,68″). Young uvádza, že drobné odlišnosti spôsobia o 20 % tenšie rámiky, o ktorých sme vám písali už dávnejšie. Zmenu však zrejme voľným okom ani nepostrehnete.

Apple muselo pozastaviť plány s predčasnou výrobou iPhonu 14 (7. mája 2022 18:30)

Aj keď mala spoločnosť Apple v pláne začať vyrábať svoj iPhone 14 o niečo skôr, o čom sme vás informovali ešte 4. mája 2022, tento zámer sa jej zatiaľ nepodarilo naplniť.

Len 24 hodín po zverejnení pôvodnej správy musel hlavný dodávateľ (spoločnosť Foxconn) zastaviť nábor zamestnancov, z dôvodu zhoršujúcej sa epidemiologickej situácie v súvislosti s ochorením COVID-19 v Číne.

Ako nás však ubezpečujú zahraničné média, predstavenie iPhonu 14 by to posunúť nemalo. Event sa teda bude konať tradične v septembri a predaj začne najneskôr v októbri.

iPhone 14 sa začne vyrábať oveľa skôr (4. mája 2022 10:30)

Zahraničné média uvádzajú, že spoločnosť Apple požiadala svojho najväčšieho výrobného partnera Foxconn, aby začal s náborom zamestnancov, ktorí sa budú starať o produkciu iPhonu.

Nebolo by na tom nič neobvyklé, keby to firma neurobilo o celé mesiace skôr v porovnaní si inými rokmi. Je teda jasné, že sa chce vyhnúť problémom v dodávkach s iPhonom 14, ktoré súvisia s prebiehajúcou pandémiou COVID-19 v Číne.

Foxconn na základe týchto informácií začal náborový proces, v rámci ktorého ponúka svojim pracovníkom až 30 % nástupný bonus.

iPhone 14 pravdepodobne zdražie všade mimo USA (3. mája 2022 – 01:00)

Najhoršie obavy sa začínajú postupne napĺňať. Ako uvádzajú niektorí analytici po vyhlásení finančných výsledkov spoločnosti Apple za prvý štvrťrok 2022, technologický gigant bude zrejme v najbližších mesiacoch poriadne zdražovať svoje smartfóny.

Dôvodom je nestály výmenný kurz, kvôli čomu sa tento efekt prejaví najmä mimo USA. Podľa všetkého dôjde k zdražovania v tom najhoršom možnom období, presne počas predstavenia všetkých štyroch verzií iPhonu 14.

Prvým smartfónom od Apple, ktorý už medzičasom zdražel je iPhone SE 3. generácie. Zariadenie, ktorého predchodca sa pôvodne ponúkal za 479 € dnes na Slovensku stojí 519 €. A to nie je malý rozdiel.

iPhone 14 môže mať problémy s dostupnosťou niekoľko mesiacov po uvedení (2. mája 2022 – 14:00)

Spoločnosť Apple zverejnila finančné výsledky za prvý kvartál 2022, ktoré dosiahli nevídané rekordy. Počas celej prezentácie sa však ku slovu dostali aj vedúci predstavitelia firmy, ktorí všetkých akcionárov varovali, že aj spoločnosť Apple v blízkej budúcnosti pocíti aktuálny nedostatok surovín a niektorých komponentov.

A aj keď vo svojom vyhlásení priamo nespomínali iPhone 14, vzhľadom na to, že nás do jeho predstavenia čakajú približne len štyri mesiace to celkom presne vychádza. Môže sa teda opakovať scenár z roku 2020, kedy bol iPhone 12 a jeho Keynote dokonca presunutá na koniec októbra a začiatok predaja niektorých modelov začal až v novembri.

Na internete sa objavili ochranné sklá pre iPhonu 14 (28. apríla 2022 – 18:20)

Aby toho nebolo málo, na čínskej sociálnej sieti Weibo sa dnes objavili fotografie, ktoré zachytávajú ochranné sklá určené pre iPhone 14 a iPhone 14 Pro. Záber potvrdzuje, že lacnejšie verzie budú mať k dispozícii rovnaké, o 30 % zredukované Face ID ako iPhone 13.

Drahšie modely sa budú potom spoliehať na dva výrezy priamo vo vrchnej časti displeja. Jeden bude v tvare kruhu a druhý v tvare pilulky. Toto riešenie by malo pôsobiť o niečo „decentnejším dojmom“ v porovnaní s klasickým „notchom“. Posúďte sami, či je to pravda.

Weibo

Na internete sa objavili videá makiet iPhonu 14 (28. apríla 2022 – 18:00)

Známy portál Mac Otakara zverejnil na YouTube video, ktoré zachytáva štyri makety pripravovaného iPhonu 14. Tie síce nie sú v najvyššej možnej kvalite, avšak spoľahlivo zachytávajú všetky zmeny, ktoré od tohto zariadenia očakávame. Navyše by mali podľa dostupných informácií vyzerať úplne rovnako, ako oficiálne zariadenia.

Ako môžete teda vidieť sami, základ tvorí 6.1″ iPhone 14, ktorý je nástupcom iPhonu 13. Na druhom mieste sa nachádza trochu nezvyčajný 6.7″ iPhone 14 Max, ktorý bude v ponuke nahrádzať iPhone 13 mini (5.4″). Na pravej strane je potom zobrazený aj iPhone 14 Pro (6.1″) a iPhone 14 Pro Max (6.7″). Obe drahšie prevedenia disponujú odlišným výrezom pre Face ID.

Podpora satelitného pripojenia a minuloročný procesor (26. apríla 2022 – 9:00)

Ako uviedol Mark Gurman vo svojej poslednej správe, lacnejší iPhone 14 sa bude spoliehať na starší, minuloročný procesor A15 Bionic, zatiaľ čo drahší iPhone 14 Pro dostane modernejší čip A16 Bionic. Dôvodom môže byť podľa analytika kríza v oblasti polovodičov.

Zdroj: Tomsguide

Gurman tiež spomenul, že všetky verzie iPhonu 14 môžu disponovať podporou satelitného pripojenia, známeho aj pod skratkou LEO. Funkcia však nebude slúžiť na bežnú komunikáciu, ale len na núdzové privolanie pomoci v čase, keď sa človek bude nachádzať mimo pokrytia mobilnej siete.

48 MP fotoaparát dostane len drahší iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max (26. apríla 2022 – 8:00)

Známy analytik Mark Gurman z agentúry Bloomberg zverejnil správu, v ktorej nám vysvetľuje, akým spôsobom bude spoločnosť Apple oddeľovať základný iPhone 14 od drahších prevedení 14 Pro.

YouTube / Technizo Concept (úprava redakcie)

Podľa jeho očakávaní by sme sa v prípade dostupnejších modelov mali dočkať dvoch 12 MP fotoaparátov a v prípade drahších verzií klasicky troch šošoviek, pričom jedna (širokouhlá) bude disponovať rozlíšením 48 megapixelov.

Dôvodom použitia tejto technológie bude potreba natáčania 8K videa, čo používateľ neskôr zužitkuje v súvislosti s prvým AR/VR Headsetom, ktorý spoločnosť Apple predstaví niekedy koncom roka 2022 alebo začiatkom 2023. Práve toto zariadenie má mať dva 8K displeje (pre každé oko jeden) a zároveň má byť úzko naviazané na iPhone. Pre čo najlepší zážitok teda zákazník bude potrebovať drahší iPhone 14 Pro alebo iPhone 14 Pro Max.

iPhone 14 Pro môže mať oblejšie rohy (23. apríla 2022 – 17:00)

Z dôvodu rozsiahlych zmien v oblasti fotoaparátov môže mať pripravovaný iPhone 14 Pro oblejšie rohy, aby bolo všetko dokonalo symetrické. S týmto tvrdením prišiel dizajnér Ian Zelba, ktorý analyzoval uniknuté CAD zábery.

Macrumors

Novinka by okrem iného mala mať aj kompletne prepracovaný displej, ktorý bude disponovať tenšími rámčekmi. Ich hrúbka by sa mala zredukovať o zásadných 20 %, vďaka čomu bude iPhone 14 Pro pôsobiť ešte modernejšie než predchodca.

iPhone 14 a iPhone 14 Pro príde v novej fialovej farbe a bude mať prepracovaný blesk (23. apríla 2022 – 13:00)

Úniky z čínskej sociálnej siete Weibo uvádzajú, že spoločnosť Apple predstavý iPhone 14 a iPhone 14 Pro v novej fialovej farbe. Tá by mala byť schopná meniť svoj tón na základe svetelných podmienok, za čo sa bude môcť poďakovať špeciálnej povrchovej úprave a takisto chemickému zloženiu.

Macrumors

V úniku sa tiež spomína, že iPhone 14 dostane kompletne prepracovaný True Tone LED blesk. Ten by mal mať dizajn malého kruhu, ktorý sa nachádza vo veľkom kruhu. Súčasná generácia LED diódy sa nachádza v dvoch samostatných polkruhoch.

iPhone 14 a iPhone 14 Pro dostane prepracovaný Lightning konektor (23. apríla 2022 – 12:00)

Už niekoľkýkrát sa potvrdilo, že spoločnosť Apple nepoužije ani v roku 2022 vo svojom iPhone 14 modernejší USB-C konektor, ktorý sa postupne stáva štandardom v celom technologickom priemysle. To však ale neznamená, že sa firma nemôže zamerať na technológiu, nad ktorou má stopercentnú kontrolu.

Najnovšie úniky naznačujú, že Apple vloží do svojho ďalšieho smartfónu vylepšený Lightning s podporou USB 3.0, vďaka čomu bude dosahovať prenosové rýchlosti až na úrovni 5 Gbps. To sa hodí najmä pri práci so 4K ProRes videami, ktoré sú veľmi náročné na úložisko. Súčasný iPhone 13 podporuje iba USB 2.0 s maximálnou prenosovou rýchlosťou 480 Mbps. A to je na dnešnú dobu naozaj málo.

Každý iPhone 14 dostane kvalitnejší predný fotoaparát (21. apríla 2022 – 13:00)

Analytik Ming-Chi Kuo uviedol, že každý iPhone 14, ktorý bude predstavený v roku 2022 dostane zásadné vylepšenie predného fotoaparátu. Po novom by sa mal dočkať technológie automatického zaostrovania a takisto nižšieho clonového čísla ƒ/1,9.

Len tak pre porovnanie, súčasný iPhone 13 ponúka pevné ostrenie a clonu ƒ/2,2. Vďaka tomuto bude teda nástupca o niečo univerzálnejší a takisto lepšie využiteľnejší v zhoršených svetelných podmienkach. Pokiaľ ste niekedy vyskúšali kvalitu prednej kamery na iPhone napríklad v tme, určite viete, že tu más svoje rezervy.

Ďalší zdroj potvrdil, že iPhone 14 nedostane USB-C. Spoliehať sa bude iba na Lightning (20. apríla 2022 – 20:30)

Už niekoľko rokov sa hovorí o tom, že spoločnosť Apple použije vo svojom budúcom iPhone pripojenie za pomoci USB-C konektora. Nahrával tomu aj ten fakt, že ho firma postupne začala zavádzať do iPadov, ktoré sú postavené na veľmi podobnej platforme ako iPhone. Ako sa však zdá, toto zbožné prianie niektorých používateľov zatiaľ nepríde do praxe.

Aj keď na Apple tlačia viaceré organizácie či zoskupenia vrátane Európskej Únie, firma sa stále snaží pretlačiť svoj vlastný Lightning port. A ináč tomu nebude ani v iPhone 14, ktorého otvor na nabíjanie je podľa uniknutých CAD záberov na technológiu USB-C jednoducho príliš úzky. Spoliehať sa teda bude na 9-pinové riešenie, ktoré však kvôli svojim mizerným prenosovým rýchlostiam môže pôsobiť až trochu archaicky.

Na internete sa objavili formy pre výrobu príslušenstva na iPhone 14 (19. apríla 2022 – 10:00)

Spoločnosť Apple síce dbá na prísne utajenie svojho projektu, avšak niektorým veciam zabrániť jednoducho nemôže. Na čínskej sociálnej sieti Weibo sa preto objavili formy na výrobu ochranný puzdier pre iPhone 14, ktoré nám odhaľujú niektoré detaily týkajúce sa dizajnu.

Ten azda najdôležitejší je ten, že novinka sa už nebude spoliehať na 5,4″ verziu mini ale na miesto nej do ponuky pribudne dostupnejší 6,7″ variant. Lineup modelov by mal byť teda nasledovný:

 • iPhone 14 (6,1″)
 • iPhone 14 Max (6,7″)
 • iPhone 14 Pro (6,1″)
 • iPhone 14 Pro Max (6,7″)
Zdroj: Weibo

Na záberoch sú tiež viditeľné väčšie kamerové moduly, v ktorých sa budú nachádzať prepracované snímače. Tie majú mať rozlíšenie až 48 MP a schopnosť natáčať 8K video.

iPhone 14 Pro dostane jeden z najlepších fotoaparátov v mobilnom priemysle (9. apríla 2022 – 20:00)

Ďalší únik naznačil, že spoločnosť Apple do veľkej miery prepracuje fotoaparát vo svojom iPhone 14 Pro. Zariadenie by malo dostať snímač, ktorý bude až o 21,2 širší než na iPhone 13 Pro. Jeho plocha sa zároveň zväčší až o 57 %, pričom dostane 48 MP rozlíšenie. Spoločnosť Apple používa od iPhonu 6S do dnešných dní 12 MP rozlíšenie.

Pixely by mali mať veľkosť 1,22 µm a firma plánuje naďalej využívať systém „Focus Pixels“, vďaka ktorému je možné natáčať 16:9 HDR videá pri 60 snímkach za sekundu. O snímač by sa mala postarať spoločnosť Sony a aj keď existujú názory, že táto zmena zhorší kvalitu fotiek v šere alebo slabších svetelných podmienkach, analytik Ming-Chi Kuo naznačuje, že to nie je pravda. Apple má vraj priniesť jeden z najlepších fotoaparátov v mobilnom priemysle.

Zdroj: 9to5mac

Tenšie rámčeky displeja na iPhone 14 potvrdené ďalším zdrojom (5. apríla 2022 – 18:00)

Na internete sa dnes objavil ďalší únik, za ktorým stojí twitter účet ShrimpApplePro. Na sociálnej sieti zdieľal údajné CAD zábery pripravovaného iPhonu 14, na ktorých je vidieť nie len výrez pre Face ID s pilulkovým dizajnom ale aj tenšie rámčeky okolo displeja. Zatiaľ nie je jasné, či sa s nimi stretneme len pri drahších verziách Pro, alebo zavítajú aj do dostupnejších modelov s klasicky riešeným notchom (tak ako na iPhone 13).

Zdroj: Twitter / ShrimpAppleProDnesšná správa v podstate súhlasí s tou starou, ktorá sa objavila ešte 8.marca (nachádza sa aj v tomto vlákne). Rozdiel v hrúbke rámčekov by sa mal pohybovať na úrovni cca 20 %, čo síce na prvé počutie nie je veľa, no po vizuálnej stránke to iPhonu 14 určite pomôže. Vďaka tejto drobnej zmene bude pôsobiť o čosi modernejšie.

Aj iPhone 14 dostane vystupujúce šošovky fotoaparátu (4. apríla 2022 – 10:00)

Pôvodne sa hovorilo, že by spoločnosť Apple mohla s príchodom iPhonu 14 a iPhonu 14 Pro po dlhých rokoch pochovať vystupujúce šošovky fotoaparátov, ktoré mnohým používateľom prekážajú. Ako prvý prišiel s týmto technickým riešením iPhone 6 v roku 2014 a odvtedy sa používa v podstate v každom novom modeli (s výnimkou iPhonu SE 1. generácie).

Leaker Jon Prosser ale zdieľal nový únik, vrámci ktorého nám potvrdil, že firma nedokáže implementovať sofistikované kamerové technológie do vnútra šasi iPhonu 14 a aj preto budú v roku 2022 vystupovať rovnako, či dokonca ešte viac, ako v roku 2021.

Jedným z hlavných dôvodov má byť funkcia 48 MP objektívu a takisto možnosti natáčania videa v rozlíšení 8K.

Zdroj: @ld_vova / Twitter

iPhone 14 nedostane Touch ID pod displejom a ani periskop (31. marca 2022 – 17:20)

Známy analytik Ming-Chi Kuo dôrazne upozorňuje na to, že iPhone 14 a ani iPhone 14 Pro nebudú vybavené periskopickým objektívom, ktorý by mal zabezpečiť podstatne lepší optický a digitálny zoom. Apple má túto technológiu zaviesť do praxe až v roku 2023 a to s príchodom ďalšej generácie iPhonu.

Potvrdili sa tiež správy, že technologický gigant do svojich noviniek nepridá ani Touch ID pod displejom. To síce má byť vo vývoji a v roku 2025 sa ukáže v prvých produktoch, no v blízkej budúcnosti sa majitelia iPhonu 14 budú musieť spoliehať výhradne na Face ID alebo odomykanie kódom.

iPhonu 14 Pro dostane 48 MP (28. marca 2022 – 19:30)

Podľa najnovších informácií dostane iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max väčšie 48 MP rozlíšenie a možnosť natáčania videá až v 8K kvalite. Túto informáciu opäť potvrdil renomovaný analytik Ming-Chi Kuo, ktorý ju doplnil o niekoľko dôležitých faktov.

Kuo vo svojom tweete reagoval na uniknuté schémy, ktoré nedávno zdieľal leaker Max Weinbach. Schémy ukázali, že plocha, v ktorej budú umiestnené zadné fotoaparáty iPhonu 14 Pro sa zväčší približne o päť percent v každom smere, pričom v šírke pôjde o nárast z 35,01 mm na 36,73 mm a vo výške z 36,24 mm na 38,21 mm.

Samotný hrboľ má tiež viac vyčnievať zo zariadenia, pričom sa zväčší z 3,60 mm v iPhone 13 Pro na 4,17 mm v iPhone 14 Pro.

Kuo uviedol, že „hlavným dôvodom väčšieho a výraznejšieho „hrboľa fotoaparátu“ je zvýšenie rozlíšenia z 12 MP na 48 MP. Dodal, že dĺžka uhlopriečky kontaktného obrazového snímača (CIS) sa má so prechodom na 48 MP zväčšiť o 25 až 35 %.

Nová schéma odhaľuje rozmery iPhonu 14 Pro / 14 Pro Max (28. marca 2022 – 12:00)

Na internete sa objavili schémy iPhonu 14 Pro a iPhonu 14 Pro Max, ktoré zdieľal známy leaker Max Weinbach. 6,7″ model by mal byť podľa nich užší o 0,59 mm (zo 78,1 mm na 77,51 mm) a nižší o 0,1 mm (zo 160,8 mm na 160,7 mm). Zariadenie ale pre zmenu naberie na hrúbke o 0,4 mm (zo 78,1 na 78,5 mm) a taktiež sa zväčší jeho kamerový modul.

iPhone 14 Pro
Zdroj: Twitter / Max Weinbach

Menší 6,1″ iPhone 14 Pro taktiež prejde drobnými zmenami v tejto oblasti. Podľa schém má byť užší o 0,05 mm (zo 71,5 mm na 71,45 mm) a vyšší o 0,76 mm (zo 146,7 na 147,46 mm). Hrúbka bude potom úplne rovnaká ako pri verzii Max a to 7,85 mm (+ 0,4 mm oproti predchodcovi). Rovnako aj v tomto prípade sa dočkáme o niečo väčšieho kamerového modulu.

iPhone 14 Pro
Zdroj: Twitter / Max Weinbach

Video ukazuje predbežný dizajn iPhonu 14 Pro (20. marca 2022 – 18:00)

Na internete sa objavil vydarený redner, ktorý nám ukazuje, ako by mal približne vyzerať iPhone 14 Pro v elegantnej zlatej farbe. Zariadenie ponúka klasicky tri šošovky pre fotoaparáty, ktoré by však mali byť kvôli vyššiemu 48 MP rozlíšeniu o niečo väčšie.

Takisto si môžete všimnúť aj pilulkový výrez v prednej časti telefónu, ktorý nám lepšie dotvára predstavu o tom, ako bude vyzerať nástupca „notchu“. V ňom sa nachádza systém skenovania tváre Face ID. Je veľmi nepravdepodobne, že by ho spoločnosť Apple skombinovala s klasickým Touch ID.

Unikli prvé CAD zábery iPhonu 14 (17. marca 2022 – 18:00)

Len včera portál 91mobiles zdieľal prvé CAD zábery iPhonu 14 Pro, na ktorých je jasne vidieť trojicu fotoaparátov v zadnej časti a pilukovitý výrez na miesto štandardného notchu pre Face ID. Dnes táto internetová stránka ukázala, ako bude vyzerať dostupnejší model iPhonu 14 a iPhonu 14 Max. Pravdepodobne vás nenadchne.

Hoci sa niektoré detaily mierne upravia, telefón bude ako celok pôsobiť prakticky rovnako ako dnes. Zachová sa teda o 20 % zredukovaný notch a takisto vystupujúce zadné kamery, ktoré budú opäť umiestnené diagonálne.

91mobiles

Unikli prvé CAD zábery iPhonu 14 Pro (16. marca 2022 – 20:00)

Portál 91mobiles sa dostal ku údajne prvým CAD záberom, na ktorých sa má nachádzať iPhone 14 Pro. Zariadenie je po vizuálnej stránke podobné ako predchodca, čo cítiť na viacerých detailoch. Jedným z nich je napríklad modul zadného fotoaparátu alebo celkový tvar konštrukcie. Len doplníme, že 91mobiles predčasne a úspešne predpovedali aj dizajnu iPhonu 13 v roku 2021. Ide teda o vcelku relevantný zdroj.

iPhone 14 render
Zdroj: 91Mobiles
iPhone 14 render
Zdroj: 91Mobiles
iPhone 14 render
Zdroj: 91Mobiles
iPhone 14 render
Zdroj: 91Mobiles

5,4″ iPhone končí, iPhone 14 sa dočká zmien v oblasti displeja a satelitná komunikácia (16. marca 2022 – 17:00)

Ako uviedol portál 9to5mac, fámy o ukončení predaja 5,4″ iPhonu sa zdajú byť pravdivé. Apple skutočne už nebude vyrábať túto verziu s príchodom iPhonu 14 a namiesto toho sa spoľahne na úplne nový variant Max (nižšej triedy) so 6,7″ displejom.

Okrem toho sa lacnejšie verzie majú spoliehať na zmenšený výrez pre Face ID, aký poznáme od vydania iPhonu 13 v roku 2021. Drahšie modely Pro budú mať k dispozícii dizajn v podobe výsekov (jeden okrúhly a druhý v tvare pilulky) a taktiež by mohli získať väčšie rozlíšenie či dokonca iné rozmery obrazoviek. Detaily však zatiaľ nie sú známe.

Na záver sa v uniknutých informáciach opäť spomína satelitná komunikácia, s ktorou mal prísť už minulý rok iPhone 13. Apple sa teda technológiou evidentne zapodieva, no zatiaľ nevieme povedať, či so 100 % istotou príde. Počkajme si teda na ďalšie zistenia od leakerov a analytikov.

iPhone satellite

Len drahšie modely dostanú nový čip A16 Bionic (14. marca 2022 – 11:00)

Ming-Chi Kuo vo svojom poslednom príspevku na sociálnej sieti Twitter uviedol, že nový modernejší procesor A16 Bionic uvidíme v roku 2022 len v drahších verziách iPhonu 14 Pro a iPhonu 14 Pro Max. Dostupnejšie prevedenia sa budú musieť uspokojiť s čipom A15 Bionic, ktorý spoločnosť Apple predstavila v roku 2021 spolu s iPhonom 13. Ak sa táto predpoveď ukáže ako pravdivá, zo strany spoločnosti Apple pôjde o dosť neštandardné rozhodnutie.

A15 Bionic

iPhone 14 Pro/14 Pro Max dostane tenšie rámy displeja (8. marca 2022 – 14:34)

Ako uvádzajú niektoré fámy zo zahraničia, iPhone 14 vo verzii Pro dostane ešte tenšie čierne rámčeky, ktoré sa nachádzajú okolo displeja. Lacnejšie modely by sa potom mali spoliehať na veľmi podobný dizajn, ako má súčasný iPhone 13. Na obrázku nižšie môžete vidieť údajné prototypy ochranných temperovaných sklíčok pre tohtoročné novinky.

iPhone 14 a iPhone 14 Pro môže dostať 30 W nabíjanie (8. marca 2022 – 12:25)

Ako uvádza renomovaný analytik Ming-Chi Kuo, zatiaľ čo zariadenia s operačným systémom Android ponúkajú až 240 W káblové nabíjanie, iPhone 14 dostane v roku 2022 drobný upgrade v podobe 30 W nabíjania. Súčasné modely podporujú maximálne 20 W nabíjanie, ktoré však mnohí používatelia považujú za príliš pomalé.

Nový notch dostane len iPhone 14 Pro/14 Pro Max  (7. marca 2022 – 12:00)

Uznávaný analytik Ross Young, ktorý sa špecializuje na displeje uviedol, že len iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max budú mať k dispozícii dvojitý výrez pre Face ID a prednú kameru. Pokiaľ si zákazník vyberie iPhone 14 alebo iPhone 14 Max, stretne sa s klasickým notchom tak, ako v iPhone 13/13 Pro. V roku 2023 s príchodom iPhonu 15 budú mať nový dizajn notchu už všetky modely.

Takto by mal vyzerať výrez v iPhone 14  (2. marca 2022 – 8:45)

Na sociálnej sieti Weibo sa objavila schéma displeja, ktorá údajne patrí iPhonu 14. Ako môžete vidieť sami, displej zariadenia obsahuje dva samostatné otvory, pričom jeden je okrúhly a druhý pripomína tvar pilulky. Je teda jasné, že spoločnosť Apple sa plánuje zbaviť notchu, no čisté riešenie s technológiami ukrytými pod displejom to určite nebude. Škoda.

Jon Prosser

iPhone 14 mini sa konať nebude. Apple ale predstaví štyri modely

GSMArena

Začnime tou azda najzaujímavejšou zmenou. Spoločnosť Apple nám síce v roku 2022 naservíruje štyri verzie iPhonu 14, no tie už nebudú vyzerať tak ako v roku 2020 – 2021 pri iPhone 12 a iPhone 13.

Podľa očakávaní sa Apple vzdá najmenšieho 5,4″ prevedenia s označením „mini“, ktoré si za posledné dva roky nezískalo veľkú obľubu u zákazníkov a z celej série zaznamenávalo predaje len na úrovni 5 – 10 %.

Namiesto toho by sme mali mať k dispozícii dva lacnejšie 6,1″ a 6,7″ modely a potom dva drahšie „Pro“ modely s rovnakými uhlopriečkami.

To znamená, že človek už nebude musieť platiť výraznú cenovú prirážku, keď bude chcieť zariadenie s väčším displejom a zároveň nebude potrebovať profesionálne funkcie prevedenia 14 Pro Max. Týmto sa dostávame aj ku očakávaným označeniam noviniek.

Úniky sa zhodujú, že názvy zariadení budú vyzerať nasledovne:

   • iPhone 14 (6,1″)
   • iPhone 14 Max (6,7″)
   • iPhone 14 Pro (6,1″)
   • iPhone 14 Pro Max (6,7″)

Dizajn sa zmení, no bude nadväzovať na iPhone 13. Apple v iPhone 14 môže použiť aj titán!

Ďalšou dôležitou novinkou bude dizajn. Nie je tajomstvom, že iPhone 13 sa v porovnaní s iPhonom 12 veľmi nezmenil. Takto to ale v spoločnosti Apple jednoducho funguje.

Rok 2022 sa bude niesť v znamení výraznejších vizuálnych úprav a iPhone 14 dostane kompletne prepracované tvary. Ako naznačil ešte minulý rok leaker Jon Prosser, smartfón má trochu viac pripomínať tvar iPhonu 4 z roku 2010.

Aby sme boli presnejší, zadné fotoaparáty by sa mali ukryť v čo najväčšej miere do vnútra tela a zadná časť samozrejme zostane kompletne sklenená. Opäť by malo platiť, že v prípade lacnejších modelov sa dočkáme lesklého skla a v prípade drahších modelov mliečneho skla.

Ešte zaujímavejšie to ale bude v oblasti šasi. Zatiaľ čo dnes spoločnosť Apple používa na základných modeloch iPhonu 13 hliník a na prémiových modeloch nerezovú oceľ, v tomto roku by mohla prísť v radoch „Pro“ zmena za oveľa odolnejší a povedzme si na rovinu, že aj exkluzívnejší titán. Ide však o špekuláciu z minulého roka a tak si nie sme istí, do akej miery je pravdivá. Zatiaľ ju teda treba brať s rezervou.

iPhone 14 a jeho rozmery

iPhone 14 Pro
Zdroj: 9to5mac

Aj keď zatiaľ nepoznáme presné rozmery iPhonu 14 a iPhonu 14 Max, na internet sa už dostali schémy drahších verzií iPhonu 14 Pro a iPhonu 14 Pro Max.

Vlajková loď so 6,7″ displejom by mala byť podľa nich užšia o 0,59 mm (zo 78,1 mm na 77,51 mm) a nižšia o 0,1 mm (zo 160,8 mm na 160,7 mm). Zariadenie ale pre zmenu naberie na hrúbke o 0,4 mm (zo 78,1 na 78,5 mm) a taktiež sa zväčší jeho kamerový modul.

iPhone 14 Pro
Zdroj: Twitter / Max Weinbach

Menší 6,1″ iPhone 14 Pro taktiež prejde drobnými zmenami v tejto oblasti. Podľa schém má byť užší o 0,05 mm (zo 71,5 mm na 71,45 mm) a vyšší o 0,76 mm (zo 146,7 na 147,46 mm). Hrúbka bude potom úplne rovnaká ako pri verzii Max a to 7,85 mm (+ 0,4 mm oproti predchodcovi). Rovnako aj v tomto prípade sa dočkáme o niečo väčšieho kamerového modulu.

iPhone 14 Pro
Zdroj: Twitter / Max Weinbach

S nadhľadom teda môžeme napísať, že zákazníci zmenu v oblasti rozmerov na vlastnej koži ani nepocítia. Hrubšia konštrukcia šasi však môže súvisieť s o niečo väčším akumulátorom, vďaka ktorému by mohol iPhone 14 vydržať ešte dlhšie ako jeho predchodca. To by bolo veľkým bonusom snáď pre každého používateľa.

Apple v iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max plánuje odstrániť výrez. Nahradí ho Touch ID v displeji?

To, o čom sa v posledných mesiacoch píše stále viac by mohlo byť realitou. Zatiaľ čo Apple v roku 2021 po prvýkrát siahlo na dizajn výrezu pre Face ID a zmenšilo ho o zhruba 20 %, v roku 2022 by mohlo dôjsť ku ďalšej, tentokrát ešte razantnejšej úprave. Tá sa však nemá týkať každého iPhonu 14 ale len drahších prevedení iPhonu 14 Pro a iPhonu 14 Pro Max.

Na internete sa objavili rôzne úniky, ktoré ukazujú, že Apple použije pri tomto modeli technológie zakomponované priamo pod displejom. Nebude to však integrácia Touch ID tak, ako si niektorí myslia.

Apple sa rozhodlo držať striktne technológie Face ID aj naďalej, pričom však niektoré senzory budú schopné zaznamenávať črty tváre používateľa aj vo chvíli, keď ich bude prekrývať tenká vrstva zobrazovacej jednotky.

No a aj keď by sme mohli byť pozitívni v tom zmysle, že „notch“ zmizne, displej žiaľ úplne čistý nebude. Podľa únikov v ňom má byť minimálne jedna až dve diery, v ktorých sa budú nachádzať predné kamery (súčasťou Face ID je napríklad aj infračervená kamera).

Apple zrejme nechce riskovať akúkoľvek stratu kvality selfie fotografií alebo zníženie úrovne zabezpečenia Face ID. Presne preto sa rozhodlo pri návrhu dizajnu a technológie uprednostniť menej estetické, no zato viac funkčné riešenie.

Výkonný procesor A16 Bionic a väčšia kapacita operačnej pamäte RAM 

Ako sme nedávno zistili, aj keď Samsung predstavil novú vlajkovú loď s označením S22, ktorá je podľa marketingových materiálov tým najvýkonnejším Android smartfónom zo všetkých, na iPhone 13 z roku 2021 sa absolútne nechytá. To znamená pre spoločnosť Apple iba jedno. V roku 2022 bude skoro určite prekonávať svoj vlastný procesor A15 Bionic.

Nástupca s postupným označením A16 Bionic môže byť produkovaný za pomoci modernejšieho 4 nm výrobného procesu. Zariadeniu to zabezpečí oveľa vyšší výkon a takisto lepšiu energetickú úspornosť pri náročnejších procesoch.

Apple je v oblasti vývoja mobilných čipov absolútnou jednotkou na trhu a aj preto začalo platformu ARM vo veľkom používať vo svojich MacBookoch. Môžeme teda predpokladať, že každý iPhone 14 bude výkonnostnou strelou, ktorá majiteľovi vydrží niekoľko dlhých rokov. Ming-Chi Kuo ale vo svojom nedávnom úniku spomenul, že z nového čipu sa môžu tešiť iba drahšie verzie Pro, pričom základné modely sa budú spoliehať na procesor A15 Bionic z minulého roka.

Samotnému výkonu pomôže aj navýšenie operačnej pamäte, ktorá sa v prípade iPhonu vôbec po prvýkrát dostane na hranicu 8 GB RAM. Týkať sa to ale opäť môže iba drahších prevedení Pro a Pro Max, pričom lacnejšie modely sa budú spoliehať buď na 4 GB RAM alebo na 6 GB RAM (pravdepodobnejšie).

Bez SIM karty 

iPhone SIM cardĎalšou zaujímavou hardvérovou zmenou môže byť absencia slotu pre SIM kartu. Apple by tak prešlo na modernejšiu technológiu eSIM. iPhone 14 a iPhone 14 Pro by vďaka tejto úprave mohli poskytnúť ešte väčšiu ochranu voči vode a takisto viac miesta pre iné dôležité komponenty (napríklad väčšiu batériu).

Problémom ale môže byť, že technológia eSIM zatiaľ nie je podporovaná po celom svete. To znamená, že spoločnosť Apple by musela vyrábať dve verzie iPhonu 14 (jednu s podporou a jednu bez nej). Niečo podobné sa ale deje už aj v súčasnej dobe pri iPhone 12 a iPhone 13. Pokiaľ si totiž kúpite tieto modely v USA a niekoľkých vybraných krajinách, k dispozícii máte rýchlejšie mmWave 5G pripojenie, zatiaľ čo vo zvyšku sveta si musíte vystačiť „len“ s pomalším Sub-6GHz 5G pripojením.

V telefónoch je teda pre vybrané krajiny odlišný hardvér. Apple takisto ponúka v niektorých štátoch možnosť používania dvoch SIM kariet v iPhone súčasne. Slovensko ale medzi ne nepatrí.

Modernejší 5G modem a Wi-Fi 6E 

Podľa najnovších informácií spoločnosť Apple ponúkne vo svojom novom iPhone 14 a iPhone 14 Pro aj modernejší 5G modem. O jeho návrh sa postarala spoločnosť Qualcomm a modem bude niesť označenie X65.

Doterajšie 5G modemy pre iPhone 12 a iPhone 13 vyrábala spoločnosť Samsung, no to sa taktiež zmení. Dôvodom je potreba modernejších výrobných procesov, ktorými momentálne disponuje iba TSMC. Qualcomm X65 je produkovaný za pomoci 6 nm procesu. Vo výsledku sa tak zákazník dočká vyššieho výkonu, nižšieho prehrievania a hlavne lepšej úspory energie.

Okrem toho Apple použije vo svojom iPhone 14 a iPhone 14 Pro aj štandard Wi-Fi 6E, ktorý je nástupcom klasického Wi-Fi 6 štandardu. V praxi ponúka vyššiu prenosovú rýchlosť a nižšiu latenciu. To sa vám hodí, keď budete surfovať po internete alebo hrať online hry.

Satelitná komunikácia 

Pozrite si mapu sveta v rozlíšení 80 biliónov pixelov z európskych satelitov.

 

Už v roku 2021 sa hovorilo v súvislosti s iPhonom 13 a iPhonom 13 Pro, že tieto modely budú vybavené technológiou, ktorá im sprístupní funkciu satelitného telefónu. Tá nemala slúžiť na klasické hovory ale len na odosielanie núdzových správ aj na miestach, kde používateľ nebude schopný zachytiť mobilný signál. Ako sa však neskôr ukázalo, úniky neboli presné a ak v Apple na tejto technológií pracujú, tak sa nám pravdepodobne ukáže až v tomto alebo budúcom roku.

Podľa najnovších špekulácií by práve iPhone 14 a iPhone 14 Pro mohli dostať špeciálny hardvér, ktorý bude čiastočne umožňovať satelitnú komunikáciu. Nakoľko však podobná správa existovala aj v minulosti a zatiaľ sa nepotvrdila, informácie je potrebné vnímať veľmi opatrne, kým nebudeme mať ďalšie potvrdenie od iného zdroja. Pre spotrebiteľov by šlo ale o zaujímavý prínos a zároveň veľkú konkurenčnú výhodu v porovnaní s väčšinou smartfónov s operačným systémom Android.

iPhone 14 má dostať 48 MP fotoaparát 

Čo by to bol za iPhone, keby si medzigeneračne nepolepšil v oblasti fotoaparátu? Apple každým rokom pridáva inovácie, ktoré ohurujú svet. iPhone 14 a iPhone 14 Max sa majú dočkať klasicky dvoch šošoviek, zatiaľ čo drahšie prevedenia iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max dostanú tri šošovky a LiDAR skener.

Dôležité je ale spomenúť, že minimálne na dvoch drahších modeloch nájdeme základnú širokouhlú šošovku s vyšším, pravdepodobne až 48 MP rozlíšením.

A aj keď to znie na prvé počutie pozitívne, treba si uvedomiť, že pravidlo „čím viac megapixelov = tým kvalitnejšie fotky“ nie je úplne pravdivé. Samotné zvýšenie počtu megapixelov fotoaparátu pri zachovaní rovnakej veľkosti obrazového snímača má totiž za následok zmenšenie pixelov, čo umožňuje zachytiť menej svetla. Vo výsledku sa teda používateľ stretáva s nižšou kvalitou záberov pri slabom osvetlení.

Väčšie kamerové moduly 

Ako uvádza Ming-Chi Kuo, v súvislosti s navýšením rozlíšenia sa máme dočkať aj zväčšenia hrboľa, v ktorom sú umiestnené šošovky fotoaparátov. V šírke pôjde o nárast z 35,01 mm na 36,73 mm a vo výške z 36,24 mm na 38,21 mm (oproti iPhonu 13 Pro). Hrboľ porastie aj do výšky a to z 3,60 mm v iPhone 13 Pro na 4,17 mm v iPhone 14 Pro.

Táto zmena bude nevyhnutná na to, aby sa do zariadenia zmestili väčšie kamerové systémy so schopnosťou zachytávať fotografie s rozlíšením 48 MP a natáčania videa v 8K kvalite. Kuo tiež dopĺňa, že táto zmena „pozdvihne fotografovanie mobilným telefónom na novú úroveň“.

Pixel Binning

Riešením tohto problému by malo byť to, že iPhone 14 Pro bude podporovať 48-megapixelový aj 12-megapixelový výstup, čo sa dá dosiahnuť pomocou špeciálneho procesu nazývaného Pixel Binning.

Pri Pixel Binningu, ktorý sa už používa v niektorých telefónoch so systémom Android (napríklad v telefóne Samsung Galaxy S21 Ultra) sa údaje z viacerých menších pixelov na obrazovom snímači fotoaparátu spájajú do jedného „superpixelu“, čím sa zvyšuje citlivosť pri slabom osvetlení.

Pixel binning by umožnil iPhonu 14 Pro snímať 48-megapixelové fotografie s vysokým rozlíšením v jasných podmienkach a 12-megapixelové fotografie v tme alebo šere. Zariadenie by si teda v porovnaní so súčasnými generáciami nepohoršilo.

iPhone 14 zvládne natáčať 8K video kvôli prvému AR/VR Headsetu

No a ak sa teraz pýtate, či aj Apple naskočilo na vlnu lacného marketingu s megapixelmi a nezmyselným rozlíšením videa, odpoveď je nie. Vyššie rozlíšenie ale jednoducho bude potrebné, pretože táto spoločnosť plánuje najneskôr v roku 2023 predstaviť svoj prvý Headset pre rozšírenú alebo virtuálnu realitu.

V ňom sa majú nachádzať dva 8K displeje pre čo najväčší používateľský zážitok. No a keďže iPhone 13 dokáža natáčať videá len v 4K, jeho nástupca by si mal v tomto smere polepšiť. Viaceré úniky sa teda zhodujú, že minimálne drahší iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max dostane možnosť zaznamenávania videá v 8K kvalite pri 24 FPS a 30 FPS.

Problémom však v tomto smere môže byť veľkosť záznamu, ktorá si bude vyžadovať obrovské úložisko. Je preto možné, že 8K zvládnu iba verzie, ktoré budú mať minimálne 256 GB pamäte (ak ju Apple nepoužije rovno ako základ). Podobný princíp je uplatňovaný aj v iPhone 13 a iPhone 13 Pro Max pri natáčaní videa do formátu ProRES…

   • 40 MB pri 720p HD, 30 FPS
   • 60 MB pri 1080p FullHD, 30 Fps
   • 90 MB pri 1080p FullHD, 60 Fps
   • 135 MB pri 4K, 24 FPS
   • 170 MB pri 4K, 30 FPS
   • 400 MB pri 4K, 60 FPS
   • 600 MB pri 8K, 24 FPS 

iPhone 14 zrejme nedostane USB-C. Spoliehať sa má na iné 3 systémy nabíjania

Hovorilo sa, že spoločnosť Apple v roku 2022 opustí koncovku Lightning a bude sa spoliehať len na bezdrôtové nabíjanie. Ako sa však zdá, k tomuto nedôjde a technologický gigant z Cupertina sa zatiaľ nehodlá podriadiť ani odporúčaniam Európskej Únie.

Je teda veľmi málo pravdepodobné, že by prišiel akýkoľvek iPhone 14 s USB-C, no keďže firma tento konektor už využíva pri iPade či Macu, nemôžeme to úplne vylúčiť.

Lightning USB-CMy v redakcii si ale myslíme, že Lightning prežije aj v roku 2022 a to už len z toho dôvodu, že jablkovej spoločnosti zarába vďaka certifikačným procesom nemalé peniaze. Okrem toho budeme môcť iPhone 14 a iPhone 14 Pro nabíjať aj pomocou MagSafe adaptéru a samozrejme klasických Qi nabíjačiek, s ktorými sa v posledných rokoch roztrhlo vrece.

iPhone 14 a jeho cena. Podľa všetkého si priplatíme viac!

S príchodom nových vlajkových lodí sa zrejme stretneme aj s efektom nepopulárneho zdražovania. V prvom rade bude platiť, že základný iPhone už nebude štartovať na hranici 699,00 $ ale až 799,00 $, pretože iPhone 13 mini nedostane priameho nástupcu a tak bude najdostupnejším modelom v ponuke iPhone 14 so 6,1″ displejom.

Ako sme však avizovali vyššie, do zostavy sa pridá úplne nový iPhone 14 Max (6,7″), ktorý bude štartovať na cene 899,00 $. Ak budú chcieť zákazníci v základom modeli o niečo väčší displej, no nepotrpia si na prémiových funkciách, po novom už nebudú musieť investovať do najdrahšej vlajkovej lode…

Problémom však je, že Apple chce zvýšiť cenu aj pre iPhone, ktorý poznáme pod označením „Pro“. V roku 2022 by cena základného iPhonu 14 Pro už nemala štartovať na úrovni 999$ tak ako dnes (pri iPhone 13 Pro) ale až na hranici 1099 $. To nemôžeme považovať za zanedbateľné.

Toto isté bude potom platiť aj pre najväčší a najdrahší iPhone 14 Pro Max so 6,7″ displejom, ktorého cena sa zvýši na 1199 $ vo verzii s najnižším úložiskom. 1 TB prevedenie bude teda najdrahším iPhonom v histórii.

iPhone 14 a jeho úložisko. Prilepšiť si môže najmä verzia Pro

iPhone 14 ProAko sme uviedli o kúsok vyššie, spoločnosť Apple bude pravdepodobne zdražovať. To sa ukáže skoro na každom jednom iPhone 14 s výnimkou základného 6,1″ modelu. Pokiaľ si budete chcieť vybrať bežné verzie, pri tých firma v rámci úložiska nič meniť nebude.

Na výber zostane 128 GB, 256 GB a 512 GB pamäť rovnako ako dnes pri iPhone 13 mini a iPhone 13.

Ak si však budete chcieť zaobstarať drahší iPhone 14 Pro alebo iPhone 14 Pro Max, tu už Apple môže zmeniť svoju hardvérovú politiku. Zariadenia síce budú od najnižšej pamäťovej verzie drahšie, no tá by mohla byť vyššia než v súčasnosti.

Aby sme to upresnili, najdostupnejší iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max by mohol mať 256 GB úložisko, zatiaľ čo vyššie verzie by sa spoliehali na 512 GB a 1 TB pamäť. To by vzhľadom na stále zvyšujúce sa nároky používateľov dávalo logiku.

Dokonca si vieme predstaviť aj to, že najdrahšie modely Apple vybaví extrémne veľkým 2 TB úložiskom. Hodilo by sa najmä pre fotografie vo formáte Apple ProRAW, videá vo formáte ProRES a rozlíšení 8K.

S príchodom 2 TB úložiska by sme sa dočkali aj nových cenových rekordov. Apple už podobný hardvér využíva pri iPade Pro 2021. Cenový rozdiel medzi 1 TB a 2 TB verziou činí 440 €. Veľmi podobne to kompetentní nastavia aj v iPhone 14 Pro.

Otázne však zostáva, do akej miery sú tieto predpovede analytikov a leakerov presné. Nie každý je totiž stotožnený s touto informáciou a niektorí ju dokonca priamo vyvracajú. Na presnejšie informácie si teda budeme musieť ešte počkať.

iPhone 14 a dátum jeho predstavenia. Bude to každoročná klasika

Ako už býva zvykom, spoločnosť Apple predstaví svoje nové iPhony v polovici septembra. No a aj keď presný dátum zatiaľ nebol ohlásený, nie je ťažké sa ku nemu logicky dopátrať.

Apple si vyberá na prezentáciu nových zariadení skoro vždy utorok. Minulý rok sa „iPhone event“ konal 14. septembra. Pokiaľ sa Apple bude držať tradície, v roku 2022 príde iPhone 14 buď v utorok 13. septembra alebo v utorok 20. septembra. Predobjednávky Apple spustí v najbližší piatok a predaj začne o týždeň neskôr.

Toto je zatiaľ všetko, čo vieme o iPhone 14. Tento článok budeme samozrejme neustále aktualizovať o ďalšie skutočnosti, nakoľko nás obrovské množstvo únikov ešte len čaká. Dajte nám vedieť do komentára, čo od tohto zariadenia očakávate vy. Tešíme sa na všetky vaše postrehy a názory!

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -