Spoločnosť Apple nám po mesiacoch čakania predstavila úplne nový iPhone 14, ktorý je dostupný v štyroch samostatných verziách. Lacnejšie prevedenia sú iPhone 14 so 6,1″ displejom a iPhone 14 Plus so 6,7″ displejom, zatiaľ čo drahšie prevedenia zastupuje iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max s totožnými uhlopriečkami.

Ako ste si určite všimli, z ponuky vypadol najmenší, 5,4″ displej, ktorý bol podľa viacerých zdrojov komerčne neúspešný.

iPhone 14 / 14 Pro zhrnutie: 

iPhone 14 má podobný dizajn ako iPhone 13. Drahšie modely „Pro“ sa odlíšili viac 

Takto vyzerá nový iPhone 14 vo všetkých farbách
Zdroj: Apple

Ak sa pozrieme na lacnejší iPhone 14, po dizajnovej stránke sme sa okrem drobnej korekcie farieb nedočkali žiadnych zásadných zmien. Zariadenie sa stále spolieha na ploché hrany, v zadnej časti sú diagonálne fotoaparáty a vpredu aktualizovaný notch z roku 2021, ktorý je o 20 % menší než pôvodná verzia. Miernou zmenou prešli aj farby, pričom novými variantmi sú Midnight (čierna), Purple (fialová), Starlight (biela), RED (červená) a Blue (modrá).

Dostupnejší model je aj naďalej vyrobený z odolného leteckého hliníka, pričom v zadnej časti nájdeme lesklé sklo. Obe verzie spĺňajú odolnosť voči vode vďaka norme IP68, ktorá im umožní ponor do hĺbky 6 metrov až na 30 minút. Dávajte však pozor. Ak telefón utopíte, Apple vám neuzná reklamáciu!

Výrobca uvádza, že iPhone 14 a iPhone 14 Plus má k dispozícii prepracovanú vnútornú konštrukciu pre lepší tepelný výkon a zákazníci sa majú dočkať najlepšej výdrže batérie, akú kedy tento smartfón ponúkal.

Zdroj: Apple

V praxi to znamená, že iPhone 14 / 14 Plus zvládne prehrávať video v prípade menšej 6,1″ verzie až 20 hodín, respektíve 26 hodín, ak si zaobstaráte väčší 6,7″ model. To znie slušne.

iPhone 14 Pro / 14 Pro Max si s predchodcom nepomýlite 

iPhone 14 Pro / 14 Pro Max
Zdroj: Apple

Zatiaľ čo lacnejší model vyzerá rovnako ako predchodca, drahšia verzia „Pro“ má viacero odlišností. Áno, vychádza síce opäť z plochých hrán, ktoré nastolil ešte iPhone 12 v roku 2020, no celkový vizuál je úplne iný. Použitá bola samozrejme kvalitná chirurgická oceľ a matné sklo v zadnej časti, pod ktorým sa skrývajú magnety pre systém MagSafe.

Medzi hlavné rozdiely patrí farebná paleta, ktorá si zachovala iba dve pôvodné farby (Gold a Silver). Pribudlo k ním prevedenie Space Black (namiesto Graphite) a Deep Purple (namiesto Sierra Blue). Apple nepoužilo ani prevedenie Alpine Green, ktoré bolo do ponuky iPhonu 13 Pro pridané začiatkom roka.

Základný iPhone dostal väčší displej. Modely Pro zase funkciu Always-On

iPhone 14 a iPhone 14 Plus
Zdroj: Apple

Apple si uvedomilo, že ľudia už nechcú malé uhlopriečky. iPhone 14 / 14 Plus dostal dve veľkosti displeja (6,1″ a 6,7″), ktoré sú ideálne na streamovanie filmov či hranie hier.

Zobrazovacia jednotka s názvom Super Retina XDR je postavená na technológii OLED a podporuje špičkový 1200 nitový jas v režime HDR. Takisto sa môže pochváliť kontrastným pomerom 2 000 000:1 a podporou Dolby Vision.

Samozrejmosťou je použitie špeciálneho skla s povrchovou úpravou Ceramic Shield, ktoré iPhone 14 / 14 Plus ochráni pred pádmi alebo nárazmi. Toto isté, ale ponúka aj iPhone 12 či iPhone 13.

iPhone 14 Pro / 14 Pro Max sa dočkal technológie Always-On

iPhone 14 Pro / 14 Pro Max
Zdroj: Apple

Nie je žiadnym prekvapením, že nový iPhone 14 Pro / 14 Pro Max ponúka ten najlepší displej, aký môžete v súčasnosti v smartfóne získať. K dispozícii sú dve veľkosti (6,1″ a 6,7″), ktoré sú ideálne na streamovanie filmov či hranie hier. Rovnako tak si ale na zariadení užijete aj profesionálnu úpravu fotiek a videí.

Všetko vám navyše spríjemní fakt, že OLED Super Retina XDR panel podporuje technológiu ProMotion (120 Hz obnovovaciu frekvenciu) a zároveň po prvýkrát aj funkciu Always-On.

iPhone 14 Pro Always-on displej
Zdroj: Apple

Displej dokáže stmavnúť a znížiť svoju obnovovaciu frekvenciu na 1 Hz, takže neustále zobrazovanie informácií nemá žiaden veľký vplyv na spotrebu energie. Rovnako to funguje aj na Apple Watch. Technológia Always-On vám bude aj po uzamknutí iPhonu zobrazovať čas, dátum, živé aktivity či widgety.

Náročnejší spotrebitelia tiež ocenia špičkový HDR jas, ktorý dosahuje neuveriteľnú hodnotu 2000 nitov. Len pre porovnanie, je to dvakrát viac, ako štandardne ponúkal minuloročný iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max.

Dynamic Island – Interaktívny výrez pre Face ID

Určite nikomu neunikla zmena, ktorá sa odohrala vo vrchnej časti displeja. Výrez pre Face ID, ktorý sme prezývali „Notch“ zmizol a nahradila ho interaktívna verzia, ktorá prepája hardvér a softvér v reálnom čase. Apple túto novinku nazvalo „Dynamic Island“, čo čiastočne súvisí s jej schopnosťami.

Kamery a senzory TrueDepth boli v iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max zapracované priamo do displeja, čo spôsobilo, že sú jeho pevnou súčasťou.

A aj keď by ste mohli povedať, že ide o hlúpe riešenie, opak je pravdou. V skutočnosti ide o jeden geniálny nápad, ktorý nadchol milióny ľudí po celom svete a prekvapil aj nás v redakcii.

Takzvaný dynamický ostrovček je po celý čas používania iPhonu pripravený na to, aby vám umožnil rýchly prístup k ovládacím prvkom jediným kliknutím

Rovnako tak spolupracuje s rôznymi súčasťami používateľského rozhrania iOS, ako aj s aplikáciami, ktoré ho môžu naplno využívať a pridávať doň svoj vlastný obsah.

Jednoducho tak cez tento prvok budete používať navigáciu, prepínať hudbu alebo spúšťať časovač. Dynamic Island vám dokonca umožní aj zobrazenie športových výsledkov alebo polohy vášho UBER vodiča, pretože sa bude dať kombinovať so živými aktivitami.

Apple teda vzalo otravný výrez z vrchnej časti obrazovky, trochu ho upravilo a zákazníkom naservírovalo vylepšenie, ktoré premieňa nevýhodu na obrovský benefit. Takto sa nám to páči!

iPhone 14: jeho presné rozmery a váha

iPhone 14 Pro rozmery
Zdroj: Apple

Aj keď sa to nezdá, spoločnosť Apple mierne prepracovala rozmery všetkých nových iPhonov. Nám sa podarilo zistiť presné hodnoty, ktoré si môžete pozrieť pod týmto odstavcom. Hodnoty v zátvorkách predstavujú rozmery/váhu predošlej generácie.

iPhone 14 (vs iPhone 13)

 • Výška: 146,7 mm (146,7 mm)
 • Šírka: 71,5 mm (71,5 mm)
 • Hĺbka: 7,8 mm (7,65 mm)
 • Váha: 172 gramov (174 gramov)

iPhone 14 Plus 

 • Výška: 160,8 mm 
 • Šírka: 78,1 mm 
 • Hĺbka: 7,8 mm
 • Váha: 203 gramov 

iPhone 14 Pro (vs iPhone 13 Pro)

 • Výška: 147,5 mm (146,7 mm)
 • Šírka: 71,5 mm (71,5 mm)
 • Hĺbka: 7,85 mm (7,65 mm)
 • Váha: 206 gramov (204 gramov)

iPhone 14 Pro Max (vs iPhone 13 Pro Max)

 • Výška: 160,7 mm (160,8 mm)
 • Šírka: 77,6 mm (78,1 mm)
 • Hĺbka: 7,85 mm (7,65 mm)
 • Váha: 240 gramov (240 gramov)

iPhone 14 dostal procesor A15 Bionic. Modely „Pro“ majú modernejší A16 Bionic

Procesor A15 Bionic
Zdroj: Apple

Apple v roku 2022 skutočne nasadilo do svojho nového iPhonu procesor, ktorý už poznáme z predošlej generácie. iPhone 14 / 14 Plus sa dodáva s čipom A15 Bionic, ktorý má stále čo ponúknuť.

Je vyrobený za pomoci 5nm procesu a ponúka 6-jadrové CPU. Dve výkonnostné a štyri úsporné jadrá sú skĺbené s päťjadrovou grafikou.

Hoci bol tento čip pôvodne uvedený na trh v roku 2021, podľa Apple je stále rýchlejší ako celá konkurencia. To znamená, že iPhonu 14 / 14 Plus bude určite stačiť.

Apple sľubuje, že jeho staro-nový šesť-jadrový procesor zvládne všetky náročné úlohy rýchlo a hladko. Dopomôcť mu má aj 16-jadrový Neural Engine, ktorý je schopný vykonať až 5,8 bilióna operácií za sekundu. To zlepší celkový zážitok zo strojového učenia.

iPhone 14 Pro s novou generáciou čipu A16 Bionic. Jeho výkon je však miernym sklamaním

A16 Bionic
Zdroj: Apple

Apple v roku 2022 ponúklo svoj najnovší procesor A16 Bionic len pre drahší iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max. Dôvodom môže byť aj použitie modernejšieho 4nm výrobného procesu, ktorého kapacity sú obmedzené. Lacnejšie modely sa dodávajú s čipom A15 Bionic (5nm).

Novinka má k dispozícii 6-jadrové CPU, ktoré obsahuje 2-výkonné a 4-úsporné jadrá. Vďaka tomu je až o 40 % rýchlejšia, než konkurenčné riešenia a akékoľvek zaťaženie zvládne s absolútnym prehľadom.

Procesor A16 Bionic je vybavený aj zrýchleným 5-jadrovým grafickým procesorom s o 50 % väčšou šírkou pamäťového pásma, vďaka čomu je ako stvorený pre náročnejšie hry alebo aplikácie. Celú techniku dopĺňa 16-jadrový Neural Engine, ktorý je schopný vykonať až 17 biliónov operácií za jedinú sekundu. To sa dá zúžitkovať v rámci pokročilého strojového učenia.

Za zmienku tiež stojí, že CPU, GPU, Neural Engine a procesor obrazového signálu nonstop spolupracujú a spoločne dokážu vykonať až 4 bilióny operácií pri tvorbe jedinej fotografie. Kedysi by sa nám o takýchto technológiách ani nesnívalo.

Každý iPhone 14 má rovnakú kapacitu RAM 

Skvelou správou je, že iPhone 14 a iPhone 14 Pro ponúkajú rovnakú kapacitu operačnej pamäte. Tá sa v prípade dostupnejších modelov 14 / 14 Plus medzigeneračne vylepšila zo 4 GB na 6 GB. Ak si však zaobstaráte drahší iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max, operačná pamäť zostáva na hodnote 6 GB. V praxi vám to ale bude stačiť.

Geekbench 5 odhaľuje mierny posun vo výkone

iPhone 14 Pro
Zdroj: Best Smart Watches

Aby sme boli presnejší, samotný výsledok Geekbench testu, v ktorom je iPhone 14 Pro označený ako „iPhone15,3″ potvrdil, že nejde o žiadnu revolúciu. Zariadenie v jedno-jadrovom teste dosiahlo skóre 1879 bodov a vo viac-jadrovom teste skóre 4664 bodov. A hoci sú tieto výsledky slušné, v skutočnosti mierne sklamali.

Ak sa totiž pozrieme na minuloročný iPhone 13 Pro s čipom A15 Bionic, zistíme, že ten procesor dosiahol v rovnakom teste jedno-jadrové skóre 1707 bodov a vo viac-jadrovom teste 4659 bodov. Rozdiel teda môžeme považovať za zanedbateľný.

iPhone 14 už neponúka SIM karty. Platí to však iba pre určité modely 

Slot pre fyzickú SIM kartu vkladaný do iPhonu 12 Pro
Zdroj: iLounge

Aj keď sa to zatiaľ netýka Slovenska, mali by ste vedieť, že spoločnosť Apple už nastolila trend, v ktorom sa snaží odstrániť z obehu fyzické SIM karty.

iPhone 14 preto v USA nekúpite s klasickým slotom, ale zariadenie sa na miesto toho spolieha na technológiu eSIM. Takéto „virtuálne“ karty môžete mať pripojené až dve súčasne.

iPhone 14 sa zlepšil v oblasti výdrže batérie

iPhone 14 / 14 Pro Always-on displej
Zdroj: Apple

Tak ako sa predpokladalo, spoločnosť Apple zapracovala aj na výdrži batérie. Na včerajšej Keynote dokonca oznámila, že iPhone 14 Plus poskytuje vôbec najdlhšiu výdrž v histórii.

Všetky novinky budeme nabíjať za pomoci Lightning kábla rýchlosťou 20 W, pričom 50 % akumulátora by sa malo doplniť za 30-35 minút. Samozrejmosťou je podpora technológií MagSafe či Qi.

Keďže už poznáme aj presné kapacity akumulátorov v mAh, v zozname nižšie sme ich doplnili ku údajom od Apple, ktoré sú znázornené v hodinách pri rôznych činnostiach. V zátvorke vždy nájdete dáta, ktoré sa týkajú predchádzajúcej generácie.

iPhone 14 – 3279 mAh (vs iPhone 13 – 3 227 mAh)

 • Video: až 20 hodín (vs 19 hodín)
 • Video Stream: až 16 hodín (vs 15 hodín)
 • Audio: až 80 hodín (vs 75 hodín)

iPhone 14 Plus – 4 325 mAh

 • Video: až 26 hodín
 • Video Stream: až 20 hodín
 • Audio: až 100 hodín 

iPhone 14 Pro – 3 200 mAh (vs iPhone 13 Pro – 3 095 mAh)

 • Video: až 23 hodín (vs 22 hodín)
 • Video Stream: až 20 hodín (vs 20 hodín)
 • Audio: až 75 hodín (vs 75 hodín)

iPhone 14 Pro Max – 4 323 mAh (vs iPhone 13 Pro Max – 4352 mAh)

 • Video: až 29 hodín (vs 28 hodín)
 • Video Stream: až 25 hodín (vs 25 hodín)
 • Audio: až 95 hodín (vs 95 hodín)

iPhone 14 má skutočnú podporu satelitnej komunikácie. Takisto rozozná aj náraz v aute

iPhone 14 Pro / 14 Pro Max satelitné pripojenie
Zdroj: Apple

Apple zapracovalo na tom, aby bol iPhone 14 / 14 Pro plný bezpečnostných funkcií. Okrem detekcie nárazu, ktorá vám pomocou špeciálneho gyroskopu dokáže zachrániť život počas autonehody obsahuje aj podporu satelitného SOS pripojenia.

Funguje to tak, že zariadenie namierite na satelit (telefón vám ukáže, kde sa nachádza) a následne si môžete privolať záchranu formou správy.

iPhone 14 satelitné pripojenie
Zdroj: Apple

Služba bude k dispozícii na 2 roky zadarmo na území USA a Kanady. Zároveň platí, že ju budete môcť využívať iba vtedy, keď sa ocitnete mimo mobilného pokrytia. Dúfajme, že je nikto z nás nebude potrebovať použiť.

Fotoaparát v iPhone 14 / 14 Pro prešiel zmenou. Dva modely majú až 48 Mpx snímač

iPhone 14 zadný fotoaparát
Zdroj: Apple

Tak ako býva zvykom, spoločnosť Apple sa pri svojom novom iPhone venovala zlepšeniu kvylity fotografií. iPhone 14 a iPhone 14 Plus prinášajú nový štandard záberov, o ktorý sa postará dvojica 12 Mpx fotoaparátov s väčším snímačom a väčšími pixelmi.

Novinkou je technológia Photonic Engine, ktorá až 2,5 násobne zlepšuje výkon fotografií pri slabom a strednom osvetlení. Toto platí pre hlavnú širokouhlú kameru. Ak však budete fotiť na ultraširokouhlú alebo prednú TrueDepth kameru, dočkáte rovnako slušného dvojnásobného zlepšenia.

Keďže je noviniek v oblasti fotoaparátu skutočne veľa, rozhodli sme sa ich spísať do nasledujúcich bodov:

 • Nový hlavný fotoaparát s väčšou clonou ƒ/1,5 a pixelmi s veľkosťou 1,9 µm, ktorý umožňuje vylepšenia fotografií a videí vo všetkých svetelných scénach pre lepšie detaily a zmrazenie pohybu, menej šumu, rýchlejšie expozičné časy a optickú stabilizáciu obrazu s posunom snímača.
 • Nový predný fotoaparát TrueDepth s clonou ƒ/1,9, ktorý umožňuje lepší výkon pri fotografiách a videu zachytených v slabom osvetlení. Vďaka použitiu technológie autofocus dokáže ešte rýchlejšie zaostriť a zachytiť skupinové zábery z väčšej vzdialenosti.
 • Nový akčný režim pre neuveriteľne hladko vyzerajúce videá, ktorý sa prispôsobí výrazným otrasom, pohybu a vibráciám.
 • Ultraširokouhlý fotoaparát, ktorý ponúka jedinečnú perspektívu pre širšie zábery a vylepšenia fotografií pri slabom osvetlení vďaka technológii Photonic Engine.
 • Vylepšený True Tone blesk, ktorý je o 10 % jasnejší a má lepšiu rovnomernosť pre konzistentné osvetlenie.
 • Režim Cinematic, ktorý je teraz k dispozícii v rozlíšení 4K pri 30 fps a 4K pri 24 fps.
 • Režim HDR Dolby Vision 

iPhone 14 Pro / 14 Pro Max dostal 48 Mpx snímač či 9 LED diód

iPhone 14 Pro / 14 Pro Max
Zdroj: Apple

Vždy keď Apple predstaví novú generáciu iPhonu s označením „Pro“, dočkáme sa zásadných vylepšení fotoaparátu. Ináč tomu nebolo ani teraz, keď sa po viac ako siedmych rokoch zmenilo rozlíšenie hlavnej širokouhlej šošovky.

Tá už nemá klasických 12 Mpx ale rovno 48 Mpx. Apple si od tejto zmeny sľubuje radikálne zlepšenie záberov.

Lepšie fotky v zhoršených svetelných podmienkach 

iPhone 14 Pro / 14 Pro Max
Zdroj: Apple

Rovnako ako dostupnejšie modely, aj iPhone 14 Pro získal technológiu Photonic Engine, vďaka ktorej zaznamenal obrovský skok pri fotení v slabom osvetlení.

Vďaka pokročilej integrácii softvéru a hardvéru sa kvalita fotiek v šere zlepšila 2-násobne pri hlavnom fotoaparáte, až 3-násobne pri ultraširokouhlom fotoaparáte, 2-násobne pri teleobjektíve a rovnako 2-násobne pri TrueDepth fotoaparáte.

Funkcia Photonic Engine dosahuje toto dramatické zvýšenie kvality tým, že aplikuje technológiu Deep Fusion v skoršej fáze procesu snímania záberu, aby sa dosiahli mimoriadne detaily, zachovali jemné textúry a aby sa zachytili lepšie farby.

48 Mpx s väčším snímačom

iPhone 14 Pro / 14 Pro Max
Zdroj: Apple

Ako sme napísali vyššie, iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max dostal obrovský, až 48 Mpx fotoaparát so štvorpixelovým snímačom. Ten sa dokáže prispôsobiť snímanej fotografii a je vybavený optickou stabilizáciou obrazu s posunom snímača druhej generácie.

Pri väčšine záberoch spája stvorpixelový snímač všetky štyri pixely do jedného veľkého štvorpixelu s veľkosťou ekvivalentnou 2,44 µm, vďaka čomu bude iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max fotiť skvele aj počas zhoršených svetelných podmienok. Vtedy sa však rozlíšenie fotoaparátu zníži na „praktickú“ hodnotu 12 Mpx.

Štvorpixelový snímač ponúka aj 2-násobný optický zoom, ktorý využíva rozlíšenie 12 Mpx pre fotografie a 4K pre video. Táto novinka je vhodná pri práci s ohniskovou vzdialenosťou, napríklad keď sa snažíte zachytiť portrétne fotografie. Výsledky by mali byť lepšie, než kedykoľvek predtým.

Nová technológia si samozrejme rozumie aj s Apple ProRAW v plnom 48 Mpx rozlíšení. Toto však ocenia iba skúsení a profesionálni používatelia, ktorí vedia, ako túto technológiu využívať vo svoj prospech.

Ďalšie vylepšenia fotoaparátu v iPhone 14 Pro / 14 Pro Max

iPhone 14 Pro / 14 Pro Max
Zdroj: Apple
 • Nový 12MP ultraširokouhlý fotoaparát s 1,4 µm pixelmi, ktorý prináša ostrejšie snímky s väčším množstvom detailov a zlepšuje už aj tak výkonné možnosti makrofotografie.
 • Vylepšený teleobjektív, ktorý ponúka 3-násobný optický zoom.
 • Nový predný TrueDepth fotoaparát s clonou ƒ/1,9, ktorý umožňuje lepší výkon pri fotografovaní a natáčaní videa v slabom osvetlení. Vďaka použitiu technológie autofocus dokáže ešte rýchlejšie zaostriť a zachytiť skupinové zábery z väčšej vzdialenosti.
 • Nový adaptívny True Tone blesk, ktorý bol úplne prepracovaný so sústavou deviatich LED diód. Tie menia vzor na základe zvolenej ohniskovej vzdialenosti a sú výrazne jasnejšie.
 • Nové technológie výpočtovej fotografie, ako sú Nočný režim, Smart HDR 4, Portrétny režim s portrétnym osvetlením, Nočný režim, Portrétne fotografie, Fotografické štýly na prispôsobenie vzhľadu každej fotografie a Apple ProRAW.
 • Nový akčný režim, ktorý sa prispôsobí výrazným otrasom, pohybu a vibráciám.
 • Filmový režim, ktorý je teraz k dispozícii v rozlíšení 4K pri 30 fps a 4K pri 24 fps.
 • Technológie pre profesionálov ako ProRes3 a Dolby Vision HDR.

iPhone 14 / 14 Pro: Cena, úložisko a začiatok predaja

Päť nových farieb, v ktorých sa dodáva iPhone 14 / 14 Plus
Zdroj: Apple

Pokiaľ si budete chcieť zaobstarať akýkoľvek iPhone v roku 2022, automaticky to znamená, že si pomerne dosť priplatíte. Zariadenia zdražejú, pričom hlavným dôvodom je výrazne oslabenie eura voči americkému doláru.

Najlacnejším dostupným iPhonom 14 zostáva 5,4″ verzia, ktorá v porovnaní s minulým rokom zdražela presne o 100 €. Najdrahším prevedením je iPhone 14 Plus s 512 GB úložiskom, za ktorý na Slovensku zaplatíte 1539 €. Nižšie v texte si môžete pozrieť cenu a a v zátvorke za ňou čiastku, ktorú si Apple pýtalo v roku 2021 za predošlú generáciu. Niektoré rozdiely sú priepastné.

Slovenská cena za iPhone 14

 • iPhone 14 (128 GB) – 999 € (899 €)
 • iPhone 14 (256 GB) – 1129 € (1019 €)
 • iPhone 14 (512 GB) – 1389 € (1249 €)

Slovenská cena za iPhone 14 Plus

 • iPhone 14 Plus (128 GB) – 1149 €
 • iPhone 14 Plus (256 GB) – 1279 €
 • iPhone 14 Plus (512 GB) – 1539 €

iPhone 14 Pro / 14 Pro Max

No a pokiaľ vám základný iPhone nevyhovuje a preferujete skôr verzie „Pro“, pripraviť sa musíte na ešte väčší šok. Tieto zariadenia totiž zdraželi výraznejšie, pričom TOP model poprvýkrát prekonal hranicu 2000 €. Ak by vám vyhovovala základná 128 GB verzia iPhonu 13 Pro, pripravte si o 150 € viac než minulý rok.

Slovenská cena za iPhone 14 Pro

 • iPhone 14 Pro (128 GB) – 1299 € (1149 €)
 • iPhone 14 Pro (256 GB) – 1429 € (1269 €)
 • iPhone 14 Pro (512 GB) – 1689 € (1499 €)
 • iPhone 14 Pro (1 TB) – 1949 € (1729 €)

Slovenská cena za iPhone 14 Pro Max

 • iPhone 14 Pro (128 GB) – 1449 € (1269 €)
 • iPhone 14 Pro Max (256 GB) – 1579 € (1369 €)
 • iPhone 14 Pro Max (512 GB) – 1839 € (1599 €)
 • iPhone 14 Pro Max (1 TB) – 2099 € (1829 €)

iPhone 14 / 14 Pro sa začne predávať v piatok 16. septembra. Operačný systém iOS 16 bude dostupný skôr, konkrétne od pondelka 12. septembra.

iPhone 14 novinky:

Toto sú slovenské ceny za iPhone 14 / 14 Pro. Presiahli rekordnú hranicu

Spoločnosť Apple dnes predstavila novú generáciu najdôležitejšieho produktu, ktorý jej za posledné roky zarobil stovky miliárd dolárov. iPhone 14 prišiel v štyroch samostatných verziách a v dvoch veľkostiach s uhlopriečkami 6,1″ a 6,7″. No a keďže ide o horúcu novinku, o ktorú bude veľký záujem aj na Slovensku, určite vás zaujíma, koľko si za ňu zaplatíte.

Ako iste viete, ceny v USA sú v porovnaní s Európou dosť odlišné a už dávno neplatí prepočet $=€ tak ako kedysi. Nasledujúce čiastky sú stanovené na základe rakúskeho Apple Online Store, ktorého ceny sú v podstate jedna k jednej kopírované aj na Slovensku.

Ak sa teda chystáte na nákup akéhokoľvek iPhonu 14, pripravte sa na nasledujúce čiastky (v zátvorkách nájdete ceny iPhonu 13 / 13 Pro):

Slovenská cena za iPhone 14

 • iPhone 14 (128 GB) – 999 € (899 €)
 • iPhone 14 (256 GB) – 1129 € (1019 €)
 • iPhone 14 (512 GB) – 1389 € (1249 €)

Slovenská cena za iPhone 14 Plus

 • iPhone 14 Plus (128 GB) – 1149 €
 • iPhone 14 Plus (256 GB) – 1279 €
 • iPhone 14 Plus (512 GB) – 1539 €

Slovenská cena za iPhone 14 Pro

 • iPhone 14 Pro (128 GB) – 1299 € (1149 €)
 • iPhone 14 Pro (256 GB) – 1429 € (1269 €)
 • iPhone 14 Pro (512 GB) – 1689 € (1499 €)
 • iPhone 14 Pro (1 TB) – 1949 € (1729 €)

Slovenská cena za iPhone 14 Pro Max

 • iPhone 14 Pro (128 GB) – 1449 € (1269 €)
 • iPhone 14 Pro Max (256 GB) – 1579 € (1369 €)
 • iPhone 14 Pro Max (512 GB) – 1839 € (1599 €)
 • iPhone 14 Pro Max (1 TB) – 2099 € (1829 €)

Apple práve predstavilo iPhone 14 Pro / 14 Pro Max 

iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max
Zdroj: Apple

Poznámka: Plnú verziu článku nájdete na tomto odkaze

Novinky sa ukázali po boku dostupnejších verzií iPhonu 14 a iPhonu 14 Plus, avšak v drahšom tele ponúkajú oveľa viac hardvérových vylepšení, ktoré je možné pozorovať už na prvý pohľad. 

Prakticky každý si všimne drobné zmeny v oblasti dizajnu. Apple síce ponechalo ploché hrany, no v prednej časti displeja prepracovalo výrez pre Face ID, ktorý pôsobí minimalistickým dojmom – prakticky rovnako ako na únikoch.

iPhone 14 / 14 Pro Dynamic Island (nový notch)
Zdroj: Apple

Zároveň tento dizajn zapracovalo aj do používateľského rozhrania operačného systému, čo vo výsledku vyzerá doslova úžasne. Notch vám po novom nebude prekážať, ba naopak, z tohto prvku sa budete tešiť.

Zdroj: Apple
iPhone 14 / 14 Pro Dynamic Island (nový notch)
Zdroj: Apple

Jeho nové možnosti zobrazenia budete používať pri telefonovaní, voľbe režimu, navigácii, časovači, odomykaní (Face ID animácia) a mnohých iných súčastiach iOS. Navyše, keď na tento prvok kliknete, automaticky sa roztiahne.

Always On

iPhone 14 / 14 Pro Always-on displej
Zdroj: Apple

Aby toho nebolo málo, displej doplnila technológia Always-on, ktorú môžete poznať z inteligentných hodiniek Apple Watch. Vo chvíli, keď jeho obrazovka stmavne, obsah na nej bude stále čitateľný a nikdy sa nevypne. Platí to nie len pre čas ale aj pre widgety z iOS 16.

iPhone 14 Pro / 14 Pro Max dostal extrémne výkonný procesor A16 Bionic

A16 Bionic
Zdroj: Apple

Apple zapracovalo aj na výkone. iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max obsahujú výkonnejší šesťjadrový čip s označením A16 Bionic.

Ten je napokon vyrobený za pomoci modernejšieho 4nm procesu, čo dopomohlo k tomu, aby bol až o 40 % výkonnejší než konkurenčné procesory. Samozrejmosťou je 16 jadrový Neural Engine.

48 Mpx fotoaparát posunie kvalitu záberov na novú úroveň

iPhone 14 Pro / 14 Pro Max
Zdroj: Apple

Apple prišlo v roku 2022 s veľkou zmenou a svoj 12 Mpx fotoaparát vystriedalo za väčší, až 48 Mpx fotoaparát. Zariadenie ponúka vďaka tomu o 65 % väčší snímač, ktorý prináša samé benefity.

Ide napríklad o lepšie vlastnosti počas zhoršených svetelných podmienok, oveľa viac detailov na fotkách, kvalitnejšie makro a mnoho iného…

iPhone 14 fotoaparát
Zdroj: Apple

Z zmienku tiež stojí, že Apple použilo v iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max väčší blesk, ktorý obsahuje až 9x LED diód a vďaka tomu je 2x jasnejší. Novinka zvládne natáčať video v rozlíšení 4K a k dispozícii je aj takzvaný Action Mode.

Detekcia nárazu a podpora satelitného pripojenia 

iPhone 14 Pro / 14 Pro Max satelitné pripojenie
Zdroj: Apple

Rovnako ako iPhone 14 a iPhone 14 Plus, aj modely Pro dostali plnú podporu pre detekciu nárazu či satelitné SOS pripojenie. Tieto funkcie vám môžu zachrániť život.

Apple práve predstavilo iPhone 14 / 14 Plus

iPhone 14 / iPhone 14 Plus
Zdroj: Apple 

Poznámka: Plnú verziu článku nájdete na tomto odkaze

Apple sa po neúspechu predchodcov rozlúčilo s 5,4” obrazovkou a nahradilo ju väčším 6,7” modelom. iPhone 14 Plus tvorí pomyselnú alternatívu pre podstatne drahšiu vlajkovú loď, čo by malo osloviť široké masy používateľov. 

Po dizajnovej stránke sme sa okrem drobnej korekcie farieb nedočkali prakticky žiadnych zásadných zmien. Zariadenie sa stále spolieha na ploché hrany, v zadnej časti sú netradične umiestnené fotoaparáty a vpredu je aktualizovaný notch z roku 2021, ktorý je o 20 % menší než pôvodná verzia.

Takto vyzerá nový iPhone 14 vo všetkých farbách
Zdroj: Apple

Na prvý pohľad si možno ani nevšimnete, že iPhone 14 je iný smartfón ako jeho predchodca iPhone 13. Platí to aj o výkonnostnej stránke, pretože „pod kapotou“ základného modelu pracuje starší čip A15 Bionic.

Dobrou správou ale je, že ide o jeho výkonnejšiu verziu. Budúci majitelia sa môžu tešiť na 5-jadrové CPU, 6-jadrové GPU, 16-jadrový Neural Engine a mnoho ďalšieho. Tento výkon bude viac ako dostatočný nie len pre bežné aktivity ale aj na hranie hier, či úpravu a vylepšovanie fotografií, respektíve videí.

iPhone 14 zadný fotoaparát
Zdroj: Apple

Nový iPhone 14 dostal 12 Mpx fotoaparát, ktorý ponúka väčší senzor. Vďaka prepracovanej clone s hodnotou f/1.5 ponúka až o 49 % kvalitnejšie fotografie v zhoršených svetelných podmienkach. Nočný režim navyše ponúkne až 2x rýchlejšiu expozíciu.

Predná kamera sa taktiež dočkala drobných zmien. Hoci stále ponúka rozlíšenie 12 Mpx, vďaka clone f/1.8 ponúkne až o 38 % kvalitnejšie zábery v zhoršených svetelných podmienkach.

Apple zapracovalo na tom, aby bol iPhone 14 / 14 Plus plný bezpečnostných funkcií. Okrem detekcie nárazu, ktorá vám môže zachrániť život napríklad počas autonehody obsahuje aj podporu satelitného SOS pripojenia.

Funguje to tak, že zariadenie namierite na satelit (telefón vám ukáže, kde sa nachádza) a následne si môžete privolať záchranu formou správy. Služba bude k dispozícii na 2 roky zadarmo na území USA a Kanady.

Apple dnes predstaví iPhone 14 a iPhone 14 Pro. Celý event môžete sledovať tu (7. september 2022)

Rok čakania prešiel ako voda a po niekoľkých stovkách únikov prichádza „deň D“, kedy nám spoločnosť Apple predstaví úplne nový iPhone 14 a iPhone 14 Pro. Stane sa tak na evente s názvom Far Out, ktorý začína dnes 7. septembra 2022 o 19:00 hodine nášho času.

Nakoľko pôjde opäť o virtuálnu konferenciu, všetko budete môcť sledovať naživo z pohodlia svojho domova. Stačí, keď si otvoríte napríklad tento článok a následne kliknete na YouTube odkaz nižšie.

iPhone 14 by sa predsa mohol dočkať vylepšenej verzie čipu A15 Bionic (6. september)

iPhone 14 Plus
Zdroj: YouTube / zollotech

Už dlhšie sa predpokladá, že spoločnosť Apple bude mať v bežných a profesionálnych verziách iPhonu 14 dve rôzne verzie procesorov. Najnovší čip A16 Bionic poslúži ako hnací motor pre iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max. Podľa denníka Wall Street Journal by však spoločnosť Apple mala zapracovať aj na vylepšenej verzie súčasného čipu.

Nová generácia smartfónov s nahryznutým jablkom tak pravdepodobne nedostane rovnaký čip ako modelový rad iPhone 13. Žiadne ďalšie bližšie informácie týkajúce sa upgradu čipu však v publikácii neboli uvedené. Dobrou správou ale je, že všetko podstatné sa dozvieme už zajtra na očakávanej konferencii, ktorá nesie názov Far Out.

Ak sú správy o vyhradení nového procesora na tento rok pre modely Pro správne, bude to prvýkrát, čo tak spoločnosť Apple urobila. Tento krok je spôsobený iniciatívou, v ktorej chce firma viac prehĺbiť rozdiely medzi základnými verziami a Pro modelmi svojich produktov naprieč celým portfóliom.

iPhone 14 / 14 Pro a ich finálne farby. Takto by mala vyzerať celá ponuka (6. september)

iPhone 14 Plus farby
Zdroj: Ian Zelbo / Twitter

Pomerne veľa sa písalo o tom, aké farby prinesie tohtoročný lienup. Celé to čiastočne uzavrel Twitter účet Apple Track, ktorý zverejnil dva nádherné rendery. Ich autorom je šikovný dizajnér Ian Zelbo.

Ako uvidíte sami, po dizajnovej stránke to nebude zas až taká revolúcia. Je síce pravda, že všetky zariadenia dostanú zopár úprav v oblasti detailov, no pokiaľ sa na ne pozrie lajk, rozdiely oproti iPhonu 13 a iPhonu 13 Pro možno ani nespozná. Niektoré farby však budú iné, čo by mohlo pomôcť odlíšiť minuloročné a nové generácie.

iPhone 14 Plus farby
Zdroj: Ian Zelbo / Twitter

Skvelá správa: iPhone 14 Pro budeme nabíjať rýchlejšie než 30 W adaptérom (5. september)

iPhone 14 Pro v grafitovej farbe
Zdroj: Cgtrader / Madmix

Ako píše portál Gizchina, technologický gigant z Cupertina posunie v roku 2022 hranice a svoju vlajkovú loď dovolí nabíjať výkonom až 35 W. V praxi to znamená zvýšenie rýchlosti pri zachovaní bezpečného toku energie, ktorý by nemal poškodiť akumulátor. Ako iste viete, príliš rýchle nabíjanie batérii škodí.

V súčasnosti podporuje iPhone podľa oficiálnych dát (a taktiež adaptéra) 20 W rýchle nabíjanie, čo je pomerne ďaleko za konkurenciou. Na strane druhej sa ale akumulátor dopĺňa pomerne promptne a tak používateľom táto technológia vyhovuje. Nikto by sa ale zrejme nesťažoval, keby vedela ponúknuť ešte trochu viac.

Možno vám teraz prezradíme tajomstvo, no ak vlastníte minuloročný iPhone 13 Pro Max a pripojíte ho na silnejšiu nabíjačku z MacBooku, výkon nabíjania sa môže zastaviť až na 27 W. To je ďaleko za tým, čo bežne prezentuje Apple.

V roku 2022 však bude možné dosiahnuť lepšie výsledky za pomoci príslušenstva, ktoré bude pre iPhone 14 Pro dostupné už od začiatku predaja. Pôjde o adaptér podobný tomu, aký Apple predstavilo pre MacBook Air 2022.

iPhone 14 Pro dostane gigantický fotoaparát. Jeho rozmery vás zaskočia (5. september)

iPhone 14 pro fotoaparát obal púzdro kryt
Zdroj: Twitter / yeux1122

S dnešným únikom prišiel leaker yeux1122, ktorý nám ukázal silikónový obal pre iPhone 14 Pro so 6,1″ displejom.

Do tohto puzdra bol pre lepšiu predstavu vložený minuloročný iPhone 13 Pro v modrej farbe Sierra Blue, ktorý už sám o sebe ponúka pomerne veľký kamerový modul. Na to, čo však získa jeho nástupca sa zďaleka nechytá.

Každá jedna šošovka je už na prvý pohľad väčšia, za čo môže väčší snímač s rozlíšením až 48 megapixelov. Ten spoločnosť Apple pridá do svojho iPhonu preto, aby zvládal zachytávať video v 8K kvalite. Potrebné bude pre AR / VR Headset, ktorý by mal prísť na trh niekedy v roku 2023 a dostane dva displeje s totožným rozlíšením (8K).

iPhone bez slotu pre SIM kartu sa oneskorí. Modelový rad iPhone 14 túto novinku neprinesie (5. september)

Slot pre fyzickú SIM kartu vkladaný do iPhonu 12 Pro
Zdroj: iLounge

Začiatkom tohto roka sa v jablkovej komunite vyskytli fámy o tom, že by Apple mohlo predstaviť svoj prvý iPhone bez fyzického slotu pre SIM kartu. Podľa známeho analytika Marka Gurmana spoločnosť Apple túto možnosť reálne testovala, no napokon projekt odložila. Všetky modely iPhone 14 tak dorazia s klasickým SIM slotom.

Gurman už skôr uviedol, že slot na SIM kartu by mohol byť odstránený v niektorých modeloch iPhone 14. Okrem klasických modelov tak mal byť súčasťou predstavenia aj špeciálny model, ktorý by fungoval výhradne na báze eSIM. Gigant z Cupertina už pred nejakým časom začal upozorňovať najväčšie telefonické spoločnosti a providerov o prechode na túto technológiu. Je však veľmi nepravdepodobné, že by sa tento krok odohral ešte v tomto roku.

Hoci sa eSIM rýchlo rozširuje, táto technológia ešte stále nie je dostupná vo všetkých krajinách. Práve tento fakt by mohol prispieť k slabým predajom a spoločnosť Apple sa preto vytasí s obdobným zariadením až v nadchádzajúcich generáciách. Odstránenie slotu pre fyzickú SIM kartu by mohlo pomôcť ešte viac zlepšiť odolnosť iPhonu voči vode a možno uvoľniť malé množstvo miesta vo vnútri zariadenia.

iPhone 14 Pro dostane väčšiu batériu. Dôvodom je táto nová funkcia (4. september)

iPhone 14 Pro položený na stole
Zdroj: Technizo Concept

Ako píše Mark Gurman z agentúry Bloomberg, technologický gigant z Cupertina plánuje použiť pri drahšom iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max väčší akumulátor, než budú mať dostupnejšie verzie iPhone 14 a iPhone 14 Plus. Taktiež je pravdepodobné, že batérie narastú aj v porovnaní s iPhonom 13 Pro a iPhonom 13 Pro Max, no ich presnú kapacitu v mAh zatiaľ nepoznáme.

Dôvodom, prečo sa Apple bude snažiť ponúknuť používateľom väčšiu batériu bude náročnejší hardvér. Určite viete, že vlajkové lode majú dostať modernejší displej, ktorý ponúkne nie len technológiu ProMotion (120 Hz obnovovaciu frekvenciu), ale aj funkciu Always-on. Tú poznáme už niekoľko rokov z inteligentných hodiniek Apple Watch Series 5 a novších.

A aj keď ide o vynikajúce vylepšenie, stále má jednu nevýhodu. O čosi viac „žerie“ baterku. Samozrejme, v tomto smere sa netreba ničoho báť.

Keďže zvládne OLED zobrazovacia jednotka pracovať aj na frekvencii 1 Hz, vybíjanie nebude nijak drastické. Spoločnosť Apple však potrebovala urobiť opatrenie, aby nebolo rýchlejšie ako na lacnejších modeloch. No a týmto opatrením bude práve väčší akumulátor, ktorý by mal vydržať dlhšie na jedno nabitie.

Poznáme ďalšie podrobnosti o Always-on displeji v iPhone 14 Pro. Toto musíte vedieť (4. september)

iPhone 14 Pro always-on
Zdroj: iPhoneHacks (úprava redakcie)

Na internete sa v priebehu posledných dní objavila spŕška informácií, ktoré sa týkajú nového Always-on displeja, ktorý nájdeme v iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max. Aby ste v tom mali lepší prehľad, zhrnuli sme ich do nasledujúcich bodov:

 • Stavový riadok v iPhone 14 Pro sa dočká drobných zmien. V prvom rade by sa mal presunúť ukazovateľ mobilného signálu na ľavú stranu a používatelia sa tiež dočkajú zobrazenia percent batérie na strane pravej. Táto vychytávka bude ale k dispozícii aj pre staršie zariadenia s operačným systémom iOS 16. Viac sa dočítatetu.
 • Pokiaľ budete používať tapetu uzamknutej obrazovky s efektom hĺbky, tá po prechode do režimu Always-on zmizne a obrazovka stmavne. V popredí tak zostanú len výrazné prvky, ako napríklad hodiny či widgety, pri ktorých sa ale taktiež mierne zníži jas. To aby vám neprekážali v tme.
 • Pokiaľ budete používať widgety, váš Always-on displej ich ponechá stále zapnuté. Dôležité je však podotknúť, že Apple zapracovalo na funkcií, vďaka ktorej sa budú z času na čas vypínať a zapínať. Aj keď nevieme, ako to bude presne fungovať, jej úlohou bude zamedziť vypáleniu jednotlivých pixelov v rámci technológie OLED.
 • Či už bude obrazovka svietiť alebo stmavne, jej obsah bude musieť byť stále rovnaký. To znamená, že si používateľ nebude môcť nakonfigurovať iné prvky alebo tapetu pre zapnutý alebo stmavnutý displej.
 • Pokiaľ vám príde oznámenie, ukáže sa aj v režime Always-on. K dispozícii by však malo byť len na 10 sekúnd. Taktiež si budete môcť aktivovať drobné počítadlo oznámení, ktoré vám prezradí, koľko neprečítaných správ alebo notifikácií vás po zapnutí zariadenia čaká.

Phone 14 Pro sa ukázal na videu. Dizajn výrezu pre Face ID si budete môcť prispôsobiť (3. september)

iPhone 14 Pro výrez
Zdroj: 9to5mac

Na internete (konkrétne sociálnej sieti Weibo) sa objavil ďalší únik, ktorý nám ukazuje prepracovaný notch. V tomto prípade ide len o krátke video, ktorého autenticitu v súčasnosti nevieme overiť. Zdieľal ho však známy leaker Tommy Boi, ktorý je vo všeobecnosti považovaný za spoľahlivého.

Ako môžete vidieť sami, iPhone 14 Pro dostane skutočne úplne iný dizajn notchu než jeho lacnejšia verzia, prípadne predchodcovia.

Ak sa vám však dva odlišné otvory nebudú páčiť, budete si z nich môcť urobiť pomocou prepínača v Nastaveniach jeden. Podľa videa to funguje prakticky okamžite a vyzerá to vcelku zaujímavo. Minimálne na nás v redakcii to pôsobí omnoho lepšie v porovnaní s dvoma „dierami“.

Prečítajte si tiež  Apple TV prichádza do televízorov LG vyrobených v roku 2018!

Apple v iOS 16 omylom ukázalo, ako bude vyzerať Always-on displej v iPhone 14 Pro (2. september)

Apple iphone always on ios 16 iphone 14 2022
zdroj: Apple / edit svetapple.sk

Spoločnosť Apple nám už o pár dní predstaví úplne nové smartfóny iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max, ktoré prinesú viacero dôležitých technických vylepšení. Patriť sem budú aj zmeny na úrovni displeja, ktorý by mal získať funkciu Always-on rovnako, ako inteligentné hodinky Apple Watch. A aj keď sme už o tom počuli niekoľkokrát, včera sa na sociálnej sieti Twitter objavil ďalší zaujímavý únik.

Postaral sa oň šikovný vývojár Steve Moser, ktorý nás pravidelne informuje o chystaných novinkách od spoločnosti Apple. Ako môžete vidieť na krátkom videu sami, operačný systém iOS 16 je plne pripravený na zavedenie funkcie Always-on v rámci viacerých pozadí.

V minulosti sa objavoval prechod do režimu Always-on len pri legendárnom pozadí s názvom clown fish, no teraz sa zdá, že jeho podporu prinášajú aj ďalšie dve tapety. Jedna je základom pre systém iOS 16 a druhá znázorňuje dúhové farby.

Samsung sa smeje Apple. Dôvodom je iPhone 14 (2. september 2022)

Samsung reklama Apple
Zdroj: YouTube / Samsung

V poslednej reklame vrhá Samsung tieň na nedostatok inovácií, ktoré má dnes k dispozícii iPhone a snaží sa dať do popredia technológie, ako napríklad 108 Mpx fotoaparát či 100-násobný zoom, ktoré nájdeme v jej posledných zariadeniach.

Reklama nesie v preklade názov „Pripútajte sa“ a priamo propaguje zariadenia Galaxy S22 Ultra či nový Z Flip 4 s funkciami, ktoré Apple v súčasnosti nemá k dispozícii. V tomto prípade dokonca spomína aj samotnú spoločnosť Apple, ktorej sa doslova vysmieva:

iPhone 14 Pro by mal mať väčšie základné úložisko (1. september 2022)

iPhone 14 Plus farby
Zdroj: Ian Zelbo / Twitter

Podľa aktualizovanej prognózy portálu TrendForce sa iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max môžu začať predávať so zvýšenou kapacitou úložiska. Namiesto doterajšej začiatočnej hranice 128 GB by sme sa v v prípade dvojice prémiových modelov mohli dočkať až 256 GB úložiska v základe.

Tento krok spoločnosti Apple by sa spájal s predpokladom, ktorý hovorí o zvyšovaní ceny nových modelov iPhonu. Podľa známeho analytika Ming-Chi Kuoa by mali ceny nových smartfónov stúpnuť v priemere o 10-15%. Zvýšenie základnej možnosti úložiska by v tomto prípade predstavovalo celkom dobrú kompenzáciu. Oficiálne potvrdené však zatiaľ samozrejme nie je nič.

Apple možno softvérovo upraví výrez v displeji pre iPhone 14 Pro (1. september 2022)

iPhone 14 Pro výrez
Zdroj: 9to5mac

Technologický gigant vraj plánuje využiť princíp z MacBooku Pro 14″ / 16″, aby z dvoch výrezov urobil jeden celistvý kus. Prepracovaný dizajn by sa dal navyše obohatiť o dodatočné funkcie.

O tejto zmene nás ako prvý informoval Mark Gurman z agentúry Bloomberg. Podľa jeho zdrojov Apple zapracovalo na tom, aby iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max pôsobili na používateľa o čosi uhladenejším dojmom. Dva samostatné výrezy sú predsa dosť výrazné a ťahajú oči. Akonáhle by bol iba jeden (spojením oboch výrezov), mohlo by to pôsobiť elegantnejšie.

Na všetko sa má využiť jednoduchý softvérový trik, v rámci ktorého Apple spojí dva hardvérové výrezy do jedného. Medzi „pilulkou a kruhom“ jednoducho vypne sériu pixelov, čím z dvoch priestrelov urobí len jeden. A keďže bude mať iPhone 14 Pro kvalitný OLED displej, čierna farba splynie s okolím a bude pôsobiť prirodzene.

Zabudnite na iPhone 14 Max. Lacnejší 6,7″ model by sa mal volať iPhone 14 Plus (1. september 2022)

iPhone 14 Plus
Zdroj: YouTube / zollotech

Počas dnešného dňa sa na internete objavila celá séria únikov, ktorá nám naznačuje, ako sa bude volať nový, 6,7″ dostupnejší model iPhonu 14. Doposiaľ sme ho nazývali predovšetkým ako iPhone 14 Max. Ako sa však zdá, Apple si tento názov napokon nevybralo.

Naznačujú to priamo fotografie príslušenstva od tohto technologického giganta, ako aj iných firiem, ktoré sa predčasne rozhodli zalistovať svoje ochranné puzdrá v internetových obchodoch.

iPhone 14 Plus
Zdroj: Tommy Boi / Twitter

Novinka má niesť podľa úniku názov iPhone 14 Plus, čím sa dostatočne odlíši od iPhonu 14 Pro Max. Ak by totiž z názvu lacnejšieho 6,7″ modelu zmizlo iba označenie „Pro“, mohlo by to pôsobiť mätúco.

iPhone 14 Plus
Zdroj: Tommy Boi / Twitter

Naopak riešenie, ktoré používa slovíčko Plus, nám dáva zmysel aj z historického hľadiska, nakoľko Apple ho naposledy používalo v roku 2017, keď predstavilo iPhone 8 Plus. Celý modelový rad pre rok 2022 by mal niesť nasledujúce názvy:

 • iPhone 14 (6,1″)
 • iPhone 14 Plus (6,7″)
 • iPhone 14 Pro (6,1″)
 • iPhone 14 Pro Max (6,7″)

Video: iPhone 14 sa dá už teraz kúpiť ako klon. Takto vyzerá (1. september 2022)

Je pomerne bežné, že niekoľko týždňov pred predstavením nových iPhonov začnú čínske spoločnosti predávať svoje klony. Youtuber Amazing Unboxing preto natočil niekoľkominútové video, v ktorom nám ukázal dva „iPhony 14 Pro„.

Na prvý pohľad vyzerajú takmer rovnako, no v skutočnosti pochádzajú od dvoch odlišných firiem. Ich operačným systémom je samozrejme Android.

Telefóny sa pri pohľade z diaľky podobajú na iPhone, no ak ich chcete preskúmať detailnejšie, páčiť sa vám určite nebudú. Je na nich množstvo drobných ale aj väčších chýb a nedostatkov, ktoré skrátka nevyzerajú dobre a zaslúžili by si lepšie spracovanie.

Stále však netreba zabúdať na to, že tieto kópie sa budú predávať za cenu do cca 200 euro a tak ich používatelia pravdepodobne oželejú. Veď najdôležitejšie bude to, že sa na zadnej matnej strane bude vynímať nahryznuté jablko. Škoda len, že fejkové….

iPhone 14 dostane väčšiu operačnú pamäť RAM než predchodca (1. september 2022)

iPhone 14 Pro
Zdroj: The Economic Times (úprava redakcie)

Podľa posledného úniku, o ktorý sa postaral leaker ShrimpApplePro, sa máme v prípade iPhonu 14 dočkať dôležitých noviniek v oblasti operačnej pamäte RAM. Tou hlavnou bude to, že základný 6,1″ iPhone 14 a o niečo väčší iPhone 14 Max so 6,7″ displejom dostanú štandardne 6 GB RAM.

Oproti predchodcom pôjde o tretinové navýšenie, pretože iPhone 13 a iPhone 13 mini ponúkajú v súčasnosti „len“ 4 GB RAM, čo je v niektorých situáciách naozaj cítiť. Technologický gigant však našťastie v roku 2022 prinesie zmenu.

Čo sa týka drahšieho iPhonu 14 Pro a iPhonu 14 Pro Max, tu žiadne zázraky v kapacite RAM neočakávajte. Podľa posledného úniku sa máme dočkať rovnakých 6 GB operačnej pamäte, ako minulý rok. K jednej zmene ale predsa len dôjde.

Zatiaľ čo dostupnejšie modely sa majú spoliehať na technológiu LPDDR4X, drahšie „Pro“ verzie budú mať k dispozícii LPDDR5 RAM. Modernejšia technológia v praxi zabezpečí lepší výkon a rovnako aj energetickú úspornosť.

Lacoste celému svetu ukázalo obal pre iPhone 14 Pro. Odhaľuje nám dizajn zariadenia (31. augusta 2022)

iPhone 14 Pro Lacoste obal
Zdroj: Jon Prosser / Ian Zelbo / SnoopyTech (úprava redakcie)

Lacoste ako aj celá fanúšikovská základňa spoločnosti Apple sa za to môže poďakovať leakerovi SnoopyTech, ktorý na svojom Twitter účte zverejnil niekoľko fotiek (nie renderov) nového Lacoste krytu pre iPhone 14 Pro. A aj keď samotné zariadenie z pochopiteľných dôvodov nie je zobrazené na fotkách, mnoho detailov si môžete ľahko domyslieť.

iPhone 14 Pro Lacoste obal
Zdroj: SnoopyTech

V prvom rade si všimnite, že iPhone 14 Pro prinesie skutočne veľmi podobný dizajn, akým disponuje iPhone 13 Pro či generačne starší iPhone 12 Pro. Ploché hrany zostanú, no zväčší sa výrez pre zadný fotoaparát, ktorý pôsobí doslova gigantickým dojmom.

iPhone 14 Pro Lacoste obal
Zdroj: SnoopyTech
iPhone 14 Pro Lacoste obal
Zdroj: SnoopyTech

Rozmiestnenie tlačidiel pôsobí taktiež veľmi podobne ako na iPhone 13 Pro a ak sa bude meniť, tak to bude len o zanedbateľné milimetre. Pozrite si fotky obalu, ktoré boli v niektorých prípadoch doplnené aj o rendery pre lepšiu predstavivosť.

iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max prinesú veľkú zmenu v baleniach (31. augusta 2022)

iPhone 14 Pro únik
Zdroj: Twitter / ShrimpApplePro

O dnešný únik sa postaral leaker ShrimpAppleProna svojom Twitteri, kde zverejnil fotografiu nálepky, ktorú spoločnosť Apple používa na zapečatenie balenia každého nového iPhonu predstaveného po októbri 2020. Nachádza sa na nej nápis „iPhone 14 Pro“ a niekoľko ďalších textov, ktoré odkazujú na krajinu pôvodu a výroby.

Pozorné oko si však všimne, že tu niečo nesedí. Samotná nálepka je totiž nalepená na bielej krabici, ktorá sa ku iPhonom s označením Pro nikdy nedodávala.

Už od roku 2019, keď prišla prvá generácia tohto modelu (iPhone 11 Pro / iPhone 11 Pro Max) sa striktne predával len v čiernych krabičkách, čím sa spoločnosť Apple snažila upozorniť na to, že ide o exkluzívnejšiu verziu.

V roku 2022 sa ale môže všetko zmeniť. Koniec koncov, nenapovedá tomu iba samotná biela krabička (veď môže ísť aj o biely stôl, na ktorom je nálepka odfotená) ale aj nálepka. Tá býva rovnako ako celé papierové balenie v čiernej farbe, čo v tomto prípade neplatí.

Na internet unikli čínske ceny za iPhone 14 Pro Max. Sú extrémne vysoké (31. augusta 2022)

iPhone 14 Pro
Zdroj: The Economic Times (úprava redakcie)

Aj keď musíme brať každý únik s rezervou, ten posledný pôsobí pomerne dôveryhodne. Pokiaľ prepočítame všetky ceny na eurá, tak zistíme, že nový iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max bude podstatne drahší než minuloročný predchodca. Priplatíme si aj stovky eur.

Aby sme boli presnejší vlajková loď so 6,7″ always-on displejom má v Číne začínať na čiastke cca 1450 eur so 128 GB úložiskom, pričom väčší 256 GB variant bude stáť 1560 eur a 512 GB až 1760 eur.

Absolútnym vrcholom ponuky bude iPhone 14 Pro Max s 1 TB úložiskom, za ktorý si má spoločnosť Apple pýtať šialených 2000 eur. To je až o 170 eur viac ako pri 1 TB iPhone 13 Pro Max v čase uvedenia na trh.

No a keďže cenový rozdiel medzi iPhonom 13 Pro Max a iPhonom 13 Pro predstavuje zhruba 100 eur, môžeme predpokladať, že ho Apple zachová aj v ďalšej generácii zariadení. Najlacnejší iPhone s označením Pro a 6,1″ displejom bude teda podľa úniku stáť 1350 eur, zatiaľ čo doteraz bola jeho uvádzacia cena „iba“ 1150 eur. Ešte raz zdôrazňujeme, že v tomto prípade ide stále len o únik a nie oficiálne informácie od spoločnosti Apple.

Zdražovanie na úrovni 200 eur je v súčasnej ekonomickej situácii mimoriadne riskantné a z nášho pohľadu je nepravdepodobné, že sa na takýto krok technologický gigant z Cupertina podujme. Na strane druhej, vylúčiť to nemôžeme.

iPhone 14 Pro budeme nabíjať rýchlejšie ako dnes. Apple chystá modernejší 30 W GaN adaptér (31. augusta 2022)

iPhone 30 W nabíjanie GaN adaptér
Zdroj: AppleInsider (úprava redakcie)

Technologický gigant z Cupertina by mal podľa známeho leakera, ktorý si hovorí DuanRui, zvýšiť výkon dopĺňania energie. Narásť by mohol zo súčasných 20 W až na 30 W, pričom všetkému dopomôže aj modernejšia technológia nabíjania.

Nemyslíte si však, že Apple použije pri iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max USB-C konektor. Spoliehať sa má stále na klasický Lightning, ktorý však bude zmodernizovaný. V balení sa opäť nebude nachádzať žiaden nabíjací adaptér, no ak ho budete mať doma z predošlých modelov, nemusíte naň míňať cca 30 eur v dodatočnom predaji.

Fantastickou správou je, že tento adaptér už nebude mať 20 W tak ako doteraz, ale mal by ponúknuť až 30 W, aby ste mohli využiť plný potenciál rýchleho nabíjania. S tým však súvisí aj použitie modernejšej GaN technológie, ktorú spoločnosť Apple v súčasnosti používa iba pri počítačoch MacBook Pro 16″.

Nová nabíjačka založená na GaN môže byť podstatne menšia ako rovnako veľký 30 W adaptér, ktorý dostáva zákazník ku MacBooku Air. Rovnako je však aj ľahšia a lepšie odoláva vysokým teplotám. Pre nabíjanie produktu, akým je iPhone 14 Pro, ide o ideálne riešenie.

Upozorniť tiež chceme na MagSafe nabíjanie, ktoré by taktiež mohlo prejsť drobnou modernizáciou. Vďaka nej bude možné nabíjať nový iPhone rýchlosťou až 20 W, čo je určitý posun oproti súčasným 15 W, respektíve 12 W v prípade iPhonu 12 / 13 mini.

Zmeny v modelovom rade iPhone 14. Toto vieme o nových čipoch (31. augusta 2022)

iPhone 14 Pro vo vode
Zdroj: RendersByShailesh & Unsplash – úprava redakcie notebookcheck

Apple už dlhší čas poukazuje na tlačenie odlišností medzi štandardnými a prémiovými zariadeniami naprieč celým svojim portfóliom. Inak to nebude ani v prípade iPhonov. Nový modelový rad bude pozostávať zo štvorice smartfónov v podobe iPhone 14iPhone 14 Max (ktorý nahradí iPhone mini), iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max.

Doteraz sme boli zvyknutí na štandard, v ktorom Apple každoročne uvádzalo nové čipy do všetkých predstavených modelov. To sa ale tentokrát konať nebude. Nové čipy A16 Bionic budú určené výhradne pre Pro verzie, zatiaľ čo iPhone 14 a 14 Max si ponechajú minuloročný čipset.

Obidve menej výkonné zariadenia si zachovajú procesor A15, ktorý je v súčasnosti vo vnútri radu iPhone 13. Týmto krokom chce Apple nielen diverzifikovať ponuku iPhonov, ale taktiež tým nabáda potenciálnych záujemcov k tomu, aby si priplatili a zaobstarali si jeden z Pro modelov.

Hoci stále čakáme na testovanie v reálnych podmienkach, plán z dodávateľského reťazca spoločnosti TSMC naznačuje, že čip A16 sa bude vyrábať rovnakou 5nm technológiou ako tomu bolo v prípade A15. Zotrvanie na rovnakej výrobnej veľkosti síce obmedzuje medziročné zvýšenie výkonu, no neznamená to, že sa nedočkáme žiadneho zlepšenia.

iPhone 14 Pro dostane bezkonkurenčný fotoaparát. Jeho výroba bude drahšia (30. augusta 2022)

iPhone 14 Pro objektív
Zdroj: Jons Prosser / Ian Zelbo

Najväčšiu pozornosť si na budúcí týždeň počas predstavovania získajú prémiové verzie smartfónov v podobe iPhonu 14 Pro a 14 Pro Max, ktoré zaujmú najmä špičkovými kamerami. Kľúčovú vlastnosť v nich zohrajú lepšie snímače.

Všetky Pro verzie iPhonov budú vybavené novým ultraširokouhlým fotoaparátom s väčším snímačom pre lepšiu citlivosť pri slabom osvetlení. Kvalita fotografií sa tak prejaví hlavne v horších svetelných podmienkach alebo v noci.

Každá minca však má dve strany a inak to nie je ani v tomto prípade. Vďaka tejto novinke sa pravdepodobne výrazne zvýši cena nákladov až o 70 %.

Satelitná komunikácia v iPhone 14 / 14 Pro opäť potvrdená. Bude to revolučná novinka (30. augusta 2022)

iPhone 14 Apple
Zdroj: 9to5mac

Spoločnosť Apple predstaví svoj pripravovaný iPhone 14 / 14 Pro už o niekoľko dní na najdôležitejšej tohtoročnej konferencií. Ako naznačuje svetoznámy analytik Ming-Chi Kuo, toto zariadenie skutočne prinesie technológiu, o ktorej počúvame už niekoľko rokov. Reč je o satelitnej komunikácií, ktorá nedávno ukončila hardvérové testy a je pripravená na masové použitie.

Kuo sa domnieva, že Apple má vyladenú satelitnú komunikáciu do posledných detailov, no to, či ju použije v iPhone 14 závisí od toho, ako sa podarí spoločnosti doriešiť obchodný model spolu s operátormi.

Dokonca sa hovorí, že potrebný hardvér už obsahuje aj minuloročný iPhone 13, no samotná konektivita nebola implementovaná. To, či je to však pravda nedokážeme overiť a ani potvrdiť.

Satelitné pripojenie bude možné použiť v situáciách, kedy sa človeku nepodarí zachytiť mobilný signál. Zabudnite ale na to, že si prostredníctvom tejto technológie budete písať alebo volať so svojimi priateľmi. Aj keď to niekto možno tvrdí, všetko bude zo začiatku fungovať striktne na núdzové účely.

Apple Watch Pro satelit
Zdroj: NASA / Serge Roux (úprava redakcie)

Dôležité je tiež doplniť, že okrem iPhonu 14 dostanú kompatibilitu pre satelitné pripojenie aj inteligentné hodinky Apple Watch Pro.

Takto bude vyzerať iPhone 14 Pro v nových farebných prevedeniach. Pribudnúť má aj fialová (26. augusta 2022)

iPhone 14 Pro makety vo farbách biela, čierna, zlatá, modrá a fialová
Zdroj: Weibo

Ohľadom nových smartfónov od spoločnosti Apple vieme v týchto chvíľach prakticky všetko. Aj tak sa ale objavujú úniky, ktoré nás vedia zaujať. Ten posledný sa týka farieb. V roku 2022 by ich malo byť konečne viac.

Aj keď tieto informácie nie sú zatiaľ potvrdené samotnou technologickou spoločnosťou, v kuloároch sa o nich hovorí už dlhšie. iPhone 14 Pro by sme mali kúpiť v klasicky čiernom (grafitovom), zlatom, bielom a modrom prevedení. Okrem toho by však do zoznamu mohla pribudnúť aj piata farba, ktorou bude fialová.

Apple s fialovým odtieňom naposledy experimentovalo v roku 2021, kedy bol dodatočne predstavený pre iPhone 12 a iPhone 12 mini. Drahšie prevedenia „Pro“ sa ho ale vtedy nedočkali a rovnako s ním neprišiel ani nástupca. V najbližších týždňoch by sa to tak mohlo zmeniť.

iPhone 14 Pro makety vo farbách biela, čierna, zlatá a fialová
Zdroj: Weibo

iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max teraz vo fialovej farbe zverejnil známy leaker DuanRui, ktorý sa dostal ku obsahu na čínskej sociálnej sieti Weibo.

Okolo zariadení, ktoré sú zachytené na fotkách netreba robiť príliš veľkú vedu, pretože aj neskúsený človek vie, že ide len o makety, ktoré sú vyrobené podľa foriem na produkciu krytov. Napriek tomu vám ale urobia aspoň ako takú predstavu, ako to môže celé vyzerať.

Výrez iPhonu 14 Pro unikol na internet (26. augusta 2022)

iPhone 14 Pro notch
Zdroj: DuanRui

Známy leaker DuanRui zdieľal na svojom Twitteri sériu obrázkov, ktoré prevzal z čínskej sociálnej siete Weibo. Tie zachytávajú detailný záber na nový výrez pre Face ID, ktorý pozostáva z dvoch priestrelov displeja.

Jeden je v tvare pilulky a nachádzajú sa v ňom senzory a druhý je v tvare kruhu a nachádza sa v ňom predná kamera.

Samotný záber je žiaľ detailný a neukazuje príliš veľa z dizajnu iPhonu 14 Pro. Displej na ňom je však evidentne zapnutý a my vďaka tomu máme aspoň akú takú predstavu o tom, ako to celé bude vyzerať.

Toto je deň, kedy sa začne predávať iPhone 14 na Slovensku (25. augusta 2022)

iPhone 14 dátum predstavenia
Zdroj: Komunita

Ako už býva zvykom, niekoľko dní po skončení eventu, ktorý sa bude konať 7. septembra. Apple sprístupní predobjednávky na svoje nové zariadenia prostredníctvom Apple Online Store a svojich resellerov, ktorých má po celom svete vrátane Slovenska.

Pokiaľ sa nič zásadné nezmení a Slováci „nespadnú“ do druhej vlny predajov, iPhone 14 a iPhone 14 Pro by sme si mohli predobjednať už v piatok, 9. septembra 2022.

S týmto súvisí aj začiatok predaja, ktorý prichádza prakticky vždy 7 dní po predobjednávkach. Prvé kusy iPhonu 14 a iPhonu 14 Pro tak dorazia ku prvým šťastlivcom už v piatok 16. septembra ráno a zvyšok sa bude dodávať postupne. Pokiaľ sa pozrieme do kalendára, rýchlo zistíme, že nás od tejto chvíle nedelí už ani mesiac.

iPhone 14 / 14 Pro si plánuje kúpiť obrovské množstvo majiteľov predošlých generácií (25. augusta 2022)

iPhone 14 Pro Max, iPhone 14 Pro, iPhone 14 a iPhone 14 Max
Zdroj: Aroged

Podľa najnovšieho prieskumu od spoločnosti Savings si nový iPhone 14 a iPhone 14 Pro nebudú kupovať len bývalí majitelia zariadení s operačným systémom Android. „Štrnástka“ by mala osloviť aj pomerne veľké množstvo majiteľov starších iPhonov.

Do samotného prieskumu sa zapojilo až 1500 ľudí, čo je vzorka, ktorá už je pomerne relevantná. Z odpovedí sa podarilo zistiť, že 14 % opýtaných plánuje prejsť v roku 2022 na iPhone 14 a aj keď sa to nezdá ako veľké číslo, v skutočnosti je v istom bode rekordné.

V minulých rokoch sa totiž uskutočnil rovnaký prieskum, v ktorom chcelo prejsť na novšiu generáciu zariadenia (iPhone 12 a 13) len približne 10 % ľudí. V súčasnosti je to takmer o tretinu viac.

Taktiež treba zdôrazniť, že iPhone v súčasnosti vlastní viac ako 1 miliarda aktívnych používateľov po celom svete. Pokiaľ 14 % z nich prejde na iPhone 14 / 14 Pro, celkovo pôjde až o 140 miliónov ľudí. Pridajme k tomu aj tých, ktorí dnes vlastnia Android a sme na vcelku slušných, možno až rekordných číslach.

Dátum predstavenia pre iPhone 14 a Apple Watch Series 8 je oficiálny! (24. augusta 2022)

iPhone 14 predstavenie
Zdroj: Apple / Jon Prosser / Ian Zelbo (úprava redakcie)

Presne podľa očakávaní. Spoločnosť Apple zverejnila oficiálnu poznámku pre média, ktorá nás všetkých pozýva na virtuálnu konferenciu. Počas tohto eventu uvidíme iPhone 14 / iPhone 14 Pro a Apple Watch Series 8. Udalosť sa bude konať 7. septembra o 19:00 hodine nášho času a to formou netradičnej prezentácie.

Novinári boli totiž pozvaní priamo do Apple Parku, konkrétne do budovy Steve Jobs Theatre, kde sa odohrá celá udalosť. Nepôjde však o klasickú akciu spred-pandemických čias, kedy sa na pódiu vystrieda niekoľko rečníkov.

Celý event bude prebiehať rovnako ako WWDC 2022, čo znamená, že najskôr by si mali novinári pozrieť videonahrávku a potom dostanú fyzický prístup ku jednotlivým produktom, aby si ich mohli natočiť a vyskúšať vo vlastných rukách.

Všetko by navyše malo prebiehať v rámci prísnych pandemických „COVID opatrení“.

Toto má byť najžiadanejší model z radu iPhone 14. Apple navýšilo jeho produkciu (23. augusta 2022)

iPhone 14 Pro položený na stole
Zdroj: Technizo Concept

Od predstavenia nového modelového radu iPhone 14 nás delí už iba niekoľko týždňov a odhady približujúce túto udalosť naberajú na obrátkach. Spoločnosť Apple si od predaja nových smartfónov sľubuje naozaj mnoho, čo potvrdila aj navýšením objednávok. Jeden z modelov by sa však mal stať doslova hitom. Reč je o najdrahšom figurantovi v podobe iPhonu 14 Pro Max.

Údaje o výrobe a dodávkach zobrazovacích panelov použitých v rade iPhone 14 naznačujú, že spoločnosť Apple očakáva na jeseň vysoký dopyt po prémiových modeloch.

Podľa údajov, ktoré zdieľal analytik Ross Young zo spoločnosti DSCC, dodávatelia spoločnosti Apple sústreďujú svoje úsilie najviac na výrobu panelov iPhonu 14 Pro Max.

Najväčšia vlajková loď si odhryzla podiel v podobe 28% vyrobených panelov, ktoré patria práve iPhonu 14 Pro Max. Hneď za ním nasledujú modely iPhone 14 a iPhone 14 Pro s rovnakým podielom vo výške 26%. Najmenšie dodávky s podielom 19% sa týkajú iPhonu 14 Max, ktorý nahradí doterajší iPhone mini.

iPhone 14 sa nebude vyrábať len v Číne. O jeho produkciu sa postará ďalšia krajina (22. augusta 2022)

iPhone 14, iPhone 14 Plus / Max, iPhone 14 Pro, iPhone 14 Pro Max
Zdroj: EverythingApplePro

Aj keď je o spoločnosti Apple známe, že svoje produkty navrhuje v USA a vyrába v Číne, v blízkej budúcnosti sa to môže zmeniť. Dôvodom sú rôzne dane, clá a taktiež snaha o diverzifikáciu výrobných procesov. Podľa najnovšej správy z portálu Macrumors, bude spoločnosť Apple vyrábať svoj iPhone 14 a iPhone 14 Pro v ďalšej veľkej krajine. Stane sa tak približne dva mesiace po začiatku predaja.

Aby sme vás ďalej nenapínali, touto krajinou by mala byť konkrétne India, kde už Apple spolu so svojimi výrobnými partnermi niekoľko rokov budujú továrne a haly.

Keďže sa pôvodne na Indiu vzťahovali vysoké dovozné clá, technologický gigant nemal na výber a musel začať produkovať svoje zariadenia aj mimo Čínu. Dnes sa to ukázalo ako správny krok. Apple bude ale v prípade Indie dbať na vysokú kvalitu a štandardy, na ktoré sme pri iPhone zvyknutí. To, že pochádza z inej krajiny ako z Číny teda ani nespoznáte.

Je tu ešte šanca, že príde iPhone 14 mini? Únik naznačuje, že áno (22. augusta 2022)

iPhone 14 mini 2022
Zdroj: Unsplash

Dnešný rozruch spôsobil zahraničný portál 91mobiles, ktorý je z dlhodobého hľadiska veľmi dobre informovaný o novinkách od spoločnosti Apple. V minulosti zdieľal viacero únikov, ktoré sa ukázali ako pravdivé a teraz vo svojej poslednej správe uviedol, že Apple počíta s predstaveným novučičkého iPhonu 14 mini.

Tieto informácie si však 91mobiles nevycucalo z prsta, no pochádzajú od ázijských predajcov, ktorí sa snažia novinky predčasne „zalistovať“ do svojich internetových obchodov. A hoci by mohlo ísť o prekvapenie roka, podľa všetkého ide len o nevydarený „leak“.

Podľa úniku by mala zostava iPhonu 14 v roku 2022 vyzerať nasledovane: 

 • iPhone 14 (6,1″)
 • iPhone 14 mini (5,4″)
 • iPhone 14 Pro (6,1″)
 • iPhone 14 Pro Max (6,7″)

Pre porovnanie, tu je tieto modely iPhonu 14 očakávame my:

 • iPhone 14 (6,1″)
 • iPhone 14 Max (6,7″)
 • iPhone 14 Pro (6,1″)
 • iPhone 14 Pro Max (6,7″)

Aj keď by bolo predstavenie ďalšej, 5,4″ verzie iPhonu 14 mini skutočne milé, pravda je taká, že spoločnosť Apple s najvyššou pravdepodobnosťou tento model postupne prestane predávať (vrátane predchodcov).

Uvádzajú to totiž viacerí zahraniční leakeri a analytici, ktorí získavajú svoje informácie z nezávislých zdrojov. Azda najznámejšími v tomto odvetví sú Ming-Chi Kuo či Mark Gurman z agentúry Bloomberg.

iPhone 14 Pro si v porovnaní so súčasnou generáciou výrazne polepší vo výdrži batérie (19. augusta 2022)

iPhone 14 Pro v striebornej farbe
Zdroj: Cgtrader / Madmix

V prípade posledných generácií iPhonov sme mohli byť svedkami hneď niekoľkých výrazných posunov, medzi ktoré určite môžeme zaradiť aj výdrž batérie na jedno nabitie. Tento rok by sme sa mali opäť dočkať zlepšenia z tohoto súdka. Hlavnú zásluhu si na tomto fakte bude držať nový procesor A16 Bionic, ktorý využíva a prerozdeľuje energiu oveľa účinnejšie a efektívnejšie.

Nová generácia 4nm čipu A16 v spojení s menej energeticky nákladnejšími komponentami a šetrnejším displejom prispeje k faktu, že baterka v iPhone 14 Pro a Pro Max vydrží výrazne dlhšie. Konkrétny čas výdrže baterky neudáva už roky ani samotná spoločnosť Apple, no odhadom by nový iphone 14 Pro mohol vydržať 1,5 až 2 dni priemerného používania.

To, že iPhone 14 Pro zdražie je takmer isté. Analytik odhalil, koľko si za novinku priplatíme (17. augusta 2022)

iPhone 14 Pro položený na stole
Zdroj: Technizo Concept

Ako píše prestížny analytik spoločnosti Wedbush Securities Dan Ives, iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max bude v roku 2022 o niečo drahší ako dosluhujúci iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max. Cena zariadení by sa mala zvýšiť vzhľadom na stúpajúce náklady vo výrobe, pričom budúci majitelia zaplatia zhruba o 100 $ viac.

Ako uviedol Ives vo svojej výskumnej správe, ktorá bola publikovaná portálom Macrumors, „Zatiaľ čo základný iPhone zostane na rovnakej cene, domnievame sa, že vzhľadom na zvýšenie cien komponentov, ako aj pridanie niektorých nových funkcií, sa ceny verzií Pro zvýšia o 100 dolárov,“

Takto by mohlo Apple využiť nový výrez v iPhone 14 Pro vo svoj prospech (17. augusta 2022)

iOS 16 koncept vrchnej časti obrazovky
Zdroj: Twitter / Parker Ortolani

Pokiaľ by Apple vytvorilo nový dizajn ikoniek a tlačidiel, používateľské rozhranie by vyzeralo úplne ináč ako dnes. Všimnite si najmä ukazovateľ stavu batérie, ktorý vôbec nepočíta so štandardným zobrazením, ktoré poznáme zo súčasných verzií iOS, ale inšpiruje sa dizajnom widgetu.

Rovnako tak sú zaujímavé aj upozornenia na sledovanie polohy, využívanie mikrofónu či budík v ľavej vrchnej časti obrazovky. Za pozornosť stojí aj spôsob, akým by iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max mohli zobrazovať signál, respektíve čas. Túto myšlienku zdieľal na svojom Twitter účte známy dizajnér Parker Ortolani

Rusi ponúkajú zatiaľ nepredstavený iPhone 14 Pro pre mafiánov (16. augusta 2022)

iPhone 14 v luxusnom mafiánskom prevedení s boxerom
Zdroj: Caviar

Ruský Caviar (dnes už so sídlom v Dubaji) prišiel s troma novými luxusnými dizajnmi, ktoré by mali v ľuďoch evokovať mafiu. Všetko začína už pri názvoch KNUCKLEBLADE a CARTEL a končí pri luxusných materiáloch, ktoré na žiadnom inom iPhone 14 nenájdete.

Aby sme vás uviedli do deja, Caviar tu používa extrémne kvalitný letecký titán, ktorý pochádza zo Švajčiarska. Zadná časť zariadení prináša aj exkluzívne gravírovanie, pričom viaceré detaily sú vypracované z 24-karátového zlata.

Výrobca zároveň budúcemu majiteľovi garantuje, že z každej edície bude vo svete vyrobených iba 99 kusov. Ak si teda kúpite tento iPhone, pôjde o niečo unikátne. Cena niektorých kúskov atakuje hranicu 10 000 €.

Prvé dojmy: iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max (15. augusta 2022)

Zdroj: Cgtrader / Madmix (úprava redakcie)

Ako píše leaker LeaksApplePro vo svojom poslednom statuse na sociálnej sieti Twitter, jeho zdroj mal predčasnú možnosť vyskúšať si novinku na vlastnej koži. Toto sú jeho prvé dojmy.

Leaker sa v prvom rade vyjadril ku novému výrezu vo vrchnej časti obrazovky, ktorý pôsobí ináč ako na iPhone 13 Pro, no v zásade neprináša nič nové. Navyše podľa svojich skúseností opisuje, že keď si na tento prvok zvyknete, vôbec si ho nebudete všímať. To však podľa nášho názoru platí aj pre aktuálne riešenie.

Nový iPhone 14 Pro Max je na prvý pocit pomerne hrubý a pôsobí ako tehla. Ide však o obrovské zariadenie s 6,7″ displejom a ťažkým akumulátorom. Opäť teda nejde o nič rozdielne v porovnaní s predošlými generáciami.

Horšou správou je, že Apple má údajne problémy so svojim novým fotoaparátom. 48 megapixelový snímač, ktorý by mal mať možnosť natáčať video v 8K je vraj tým najlepším riešením, aké v súčasnosti nájdete v smartfónoch za predpokladu, že je vonku dostatočné množstvo svetla.

Akonáhle sa však zariadenie začne používať v noci, na obrazovke sa vyskytne značné množstvo šumu. Zdroj dodáva, že jeho intenzita je väčšia, ako na predošlom iPhone 13 Pro, ktorý mal „len“ 12 megapixelový fotoaparát. Toto sa však ešte do vydania zariadenia môže softvérovo opraviť.

Dodávatelia sú voči úspechu iPhonu 14 skeptickí (14. augusta 2022)

iPhone 14 Pro položený na stole
Zdroj: Technizo Concept

Podľa informácií portálu DigiTimes pretrváva u kľúčových dodávateľov spoločnosti Apple neistota spojená s objednávkami. Jablková firma však podľa všetkého tieto podnety neberie do úvahy a zvyšuje počet dodávaných komponentov. Hromadná výroba nových modelov by sa mala začať už koncom tohto mesiaca.

Napriek neistej nálade dodávateľov Apple očakáva, že predaj série iPhone 14 bude fungovať viac než dobre. Len minulý týždeň sa objavila správa, že Apple informoval dodávateľov, aby zvýšili dodávky iPhonu 14 o 5 % na 95 miliónov kusov, čo je viac, ako spoločnosť pôvodne očakávala. Pôvodné predpoklady hovorili o tom, že nové modely by sa mali predávať lepšie ako súčasná generácia iPhone 13.

iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max by mohol mať vyššiu základnú pamäť (11. augusta 2022)

iPhone 14 Pro položený na stole
Zdroj: Technizo Concept

Na internete sa objavili informácie o tom, že drahší iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max bude mať vyššie základné úložisko. Obe zariadenia by už nemuseli byť dostupné so 128 GB pamäťou, ale tú nahradí 256 GB verzia. Pre používateľov to však prináša aj jedno negatívum a tým je vyššia obstarávacia cena základných prevedení.

Ak ste doposiaľ zaplatili za najlacnejší iPhone 13 Pro so 128 GB pamäťou 1 149,00 €, najlacnejšieho nástupcu iPhone 14 Pro s 256 GB pamäťou kúpite v roku 2022 od cca 1 269,00 €. Toto isté platí aj pre 6,7″ iPhone 14 Pro Max.

Dostupnejší iPhone 14 Max by mohol začínať na čiastke 999,00 € so 128 GB pamäťou a cena najlacnejšieho iPhonu 14 so 6,1″ displejom by sa meniť nemala. Toto zariadenie napokon môže štartovať na rovnakej úrovni, ako iPhone 13 a teda na čiastke 899,00 €. Opäť bude k dispozícii 128 gigabajtov ako základ.

iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max sa objavili na detailných renderoch (8. augusta 2022)

Na základe uniknutých schém, informácií a foriem na výrobu krytov sa podarilo zistiť, ako presne bude vyzerať tohtoročný iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max. Obe zariadenia by mali vychádzať zo starého známeho hranatého dizajnu a zároveň ponúknu špičkové technológie

Medzi ne patria väčšie šošovky zadných fotoaparátov, pričom jeden zo snímačov by mal mať rozlíšenie až 48 megapixelov. Zariadenia sa takisto dočkajú prepracovaného výrezu pre snímače Face ID, ktorý si môžete pozrieť na obrázkoch nižšie.

iPhone 14 Pro v striebornej farbe
Zdroj: Cgtrader / Madmix
iPhone 14 Pro v striebornej farbe
Zdroj: Cgtrader / Madmix
Kamerový systém a Notch v iPhone 14 Pro
Zdroj: Cgtrader / Madmix
iPhone 14 Pro Max v grafitovej farbe a iPhone 14 Pro v striebornej farbe
Zdroj: Cgtrader / Madmix

Apple už natáča septembrovú Keynote, na ktorej nám predstaví iPhone 14 a ďalšie produkty (8. augusta 2022)

tim cook generálny riaditeľ spoločnosti Apple
Zdroj: Apple

Zahraničné média uvádzajú, že spoločnosť Apple v týchto dňoch natáča svoju ďalšiu konferenciu, na ktorej nám predstaví hardvérové novinky. Hlavným bodom programu bude iPhone 14 v štyroch samostatných verziách, no premiére by sa nemali vyhnúť ani inteligentné hodinky Apple Watch Series 8, Apple Watch SE 2. generácie a Apple Watch Pro.

Samotná konferencia bude prebiehať tak ako býva v uplynulých rokoch zvykom výhradne v online podobe bez fyzickej účasti novinárov. Dôvodom sú pretrvávajúce opatrenia spoločnosti Apple, súvisiace so šírením nákazy COVID-19. To, kedy sa má samotná Keynote konať zatiaľ oznámené nebolo.

iPhone 14 Pro dostane fialovú farbu a 30 W nabíjanie (4. augusta 2022)

iPhone 14, iPhone 14 Plus / Max, iPhone 14 Pro, iPhone 14 Pro Max
Zdroj: YouTube / zollotech

Zatiaľ čo iPhone 14 a 14 Max bude dostupný v zelenej, modrej, čiernej, bielej, červenej a fialovej farbe, prémiové modely Pro a Pro Max sa dočkajú zeleného, strieborného, zlatého, grafitového a po novom aj fialového prevedenia.

Okrem iného by sme sa mali dočkať pokroku aj v oblasti nabíjania, ktoré bude vďaka podpore 30 W fungovať o poznanie rýchlejšie. Zmenou prejde aj systém nabíjania MagSafe, ktorého cievky majú byť väčšie ako v iPhone 12 a 13.

Toto video vám ukáže, ako bude fungovať always-on displej v iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max (3. augusta 2022)

V uplynulých dňoch sa niekoľkokrát potvrdilo, že spoločnosť Apple nasadí do svojho iPhonu 14 Pro a iPhonu 14 Pro Max nikdy nezhasínajúci Always-on displej. Uviedol to napríklad aj známy vývojár Steve Mosser, ktorý našiel zmienky o tejto funkcií v Xcode 14.

Portál AppleTrack navyše spracoval jednoduché video, respektíve animáciu, ktorá vám ukáže, ako bude táto novinka fungovať v praxi. V čase nečinnosti bude na zariadení stále čitateľný text a pravdepodobne aj viditeľné pozadie. Displej ale stmavne a bude pracovať na frekvencii 1 Hz rovnako, ako to poznáme z Apple Watch. Vďaka tomu nebude mať Always-on zásadný vplyv na spotrebu energie.

iPhone 14 bude s rovnakým čipom ako iPhone 13 výkonnejší (1. augusta 2022)

iPhone 13 v zelenej farbe Alpine Green zo zadnej strany
Zdroj: Unsplash / Vựa Táo

Aj keď dostanú iPhone 14 (6,1″) a iPhone 14 Max (6,7″) v roku 2022 úplne rovnaký procesor ako iPhone 13 mini a iPhone 13, ktoré boli predstavené pred jedenástimi mesiacmi, stále to neznamená, že tieto zariadenia budú rovnako výkonné. Ako odhaľujú úniky, spoločnosť Apple sa v prípade dostupnejších modelov chystá použiť operačnú pamäť RAM s vyššou, až 6 GB kapacitou a rovnako tak aj rýchlejší 5G modem.

Takisto sa špekuluje nad tým, že v novinkách uvidíme výkonnejšiu verziu procesora 15 Bionic, ktorá debutovala v iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max. Jej výhoda spočíva v odomknutom grafickom jadre, ktoré dostupnejšie verzie nemajú k dispozícii.

V roku 2022 sa nedočkáme žiadneho iPhonu 14 mini (1. augusta 2022)

iPhone 14 mini
Zdroj: Unsplash / Jeremy Bezanger (úprava redakcie)

Pokiaľ ste ešte aj dnes dúfali, že Apple prehodnotí svoje rozhodnutie a napokon predstaví kompaktný 5,4″ iPhone 14 mini, tak ste boli na omyle. Technologický gigant sa od tejto verzie bude dištancovať, nakoľko ju v portfóliu nahradí 6,7″ iPhone 14 Max, o ktorom si môžete prečítať viac nižšie.

Zároveň platí, že v predaji pravdepodobne zoostane dosluhujúci 5,4″ iPhone 13 mini a alternatívu môže predstavovať aj lacnejší iPhone SE 2022 s podporou 5G a 4,7″ displejom. Keďže však ľudia nechcú spájať najmodernejšie technológie s malým telom zariadenia, Apple sa rozhodlo túto verziu „vyškrtnúť“ z ponuky. Za nás je to veľká škoda.

Nový iPhone 14 Plus / Max sa bude predávať ako teplé rožky (31. júla 2022)

iPhone 14 Max a iPhone 14 v čiernej farbe
Zdroj: TechViral

Apple chystá v roku 2022 6,7″ verziu iPhonu 14 Plus alebo iPhonu 14 Max (presný názov ešte nie je známy), ktorý bude dostupnejšou alternatívou pre iPhone 14 Pro Max s totožnou uhlopriečkou. Zariadenie bude stáť približne 999,00 € až 1099,00 € a dostane o poznanie slabší hardvér než vlajková loď.

V jeho útrobách by sme mali nájsť napríklad čip A15 Bionic so 6 GB RAM, dve šošovky fotoaparátu, 60 Hz displej bez funkcie Always-on a veľa iného. Zároveň platí, že iPhone 14 Max bude vyrobený z kombinácie lesklého skla a matného hliníku. Drahšie „Pro“ modely dostanú nehrdzavejúcu oceľ a matné sklo na zadnej strane.

Prečítajte si tiež  Apple pravdepodobne nechce, aby Samsung dodával procesory pre iPhone 7!

A16 Bionic dostane výkonnejšie CPU, GPU aj RAM (27. júla 2022)

iPhone 14 Pro a procesor A16 Bionic
Zdroj: Jon Prosser / Ian Zelbo

Na základe rôznych dát a grafov sa podarilo zistiť, že tohtoročný iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max, ktorý bude vybavený procesorom A16 Bionic, dostane len o cca 15 % výkonnejšie CPU ako minuloročný model. Dôvodom bude aj použitie rovnakého, no trochu vynoveného 5 nm výrobného procesu.

Obe prémiové novinky však majú excelovať v oblasti GPU. Tá by sa mala zlepšiť o 25 – 30 % v porovnaní s tým, čo ponúkal čip A15 Bionic. Dôvodom bude zrejme 48 Mpx a 8K kamerová technológia.

Aby toho nebolo málo, všetkému bude sekundovať aj modernejšia operačná pamäť RAM s kapacitou 6 GB, ktorá má fungovať na princípe technológie LPDDR5. Vo výsledku by mala byť asi o 50 % rýchlejšia než to, na čo sme zvyknutí v iPhone 13 Pro.

Apple objednáva viac komponentov pre iPhone 14. Ostatní výrobcovia zažívajú slabý dopyt (26. júla 2022)

iPhone 14 Pro zadný kamerový systém s rozlíšením 48 MP a 8K videom
Zdroj: Technizo Concept

Podľa najnovších informácií, ktoré zverejnil portál Macrumors, mala spoločnosť Apple tesne pred septembrovým vydaním iPhonu 14 zvýšiť objednávky komponentov u svojich dodávateľov. Dôvod na takýto krok je iba jeden a to očakávaný rekordný záujem o pripravované zariadenie. Tento scenár naznačujú aj viacerí analytici.

Ide o pomerne paradoxnú situáciu, keďže sa všetci ostatní výrobcovia stretávajú s masívnym nedostatkom odberov zo strany zákazníkov. Applu sa ale s iPhonom 13 darí lepšie ako kedykoľvek predtým a ľuďom evidentne nevadí ani to, že tomuto zariadeniu už čoskoro skončí životnosť.

VIDEO: Tento koncept znázorňuje, ako bude vyzerať iPhone 14 Pro (26. júla 2022)

Pretože je na internete pomerne dosť únikov, ktoré obsahujú aj rôzne schémy pre iPhone 14 Pro, šikovní 3D dizajnéri nemajú veľa práce s vytvorením nádherných fotorealistických konceptov, medzi ktoré radíme aj ten posledný.

Konkrétne sa oň postaral youtube kanál Technizo Concept, ktorý nám sprostredkoval aj imaginárny unboxing. Zariadenie je v jeho vízii zabalené v čiernej plochej krabici, má výrazne vystupujúce zadné šošovky fotoaparátov a takisto sa zbavilo výrezu pre Face ID.

Každý iPhone 14 dostane 6 GB RAM. Drahšie modely „Pro“ budú mať modernejšiu LPDDR5 pamäť (25. júla 2022)

iPhone 14 Pro položený na stole
Zdroj: Technizo Concept

Zatiaľ čo základný iPhone 13 má 4 GB RAM a drahší model 14 Pro až 6 GB RAM, v roku 2022 prejde hardvér oboch zariadení zmenou. iPhone 14 a iPhone 14 Max by mali byť vybavené vyššiu operačnou pamäťou na úrovni 6 GB, ktorá bude bežať na technológii LPDDR4X.

Spoločnosť Apple naopak pri drahších verziách iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max kapacitu RAM nenavýši, no zmení technológiu, ktorá bude modernejšia. V profesionálnych modeloch by sme mali nájsť LPDDR5.

Vďaka tejto zmene by mohli byť niektoré procesy na iPhone 14 Pro dokončené až o 50 % rýchlejšie, než na iPhone 14. K tomuto rozdielu dopomôže aj procesor A16 Bionic, ktorý bude exkluzivitou pre verzie Pro. Základné modely sa budú musieť uspokojiť s minuloročným čipom A15 Bionic.

Apple použije v iPhone 14 čínske diely od nového dodávateľa (24. júla 2022)

iPhone 14 Pro položený na stole
Zdroj: Technizo Concept

Podľa analytika Ming-Chi Kua pracuje spoločnosť Apple na to, aby do čo najväčšej miery diverzifikovala svoje dodávateľské reťazce. Aj preto vstúpi medzi dodávateľov niektorých komponentov pre iPhone 14 doposiaľ neznáma spoločnosť SG Micro, ktorá pochádza z Číny.

Táto spoločnosť sa už niekoľko rokov špecializuje na integrované obvody. Keďže však nepatrila do dodávateľského reťazca spoločnosti Apple, veľa ľudí o nej ešte nikdy pred tým nepočulo. Technologický gigant z Cupertina bude používať jej komponenty na riadenie napájania vo svojich zariadeniach.

Kuo vo svojej správe zdôraznil, že spoločnosť SG Micro dosiahla technické schopnosti „úrovne 1“, vďaka čomu sú jej produkty vhodné na použitie v prémiovej spotrebnej elektronike. V tejto kategórii má mať firma podľa dostupných formácií svoju premiéru.

iPhone 14 Max má problémy vo výrobe. Applu chýbajú dôležité komponenty (20. júla 2022)

iPhone 14 Pro Max, iPhone 14 Pro, iPhone 14 a iPhone 14 Max
Zdroj: Aroged

Aj keď sa spoločnosť Apple tvári, že všetky problémy vo svojich dodávateľských reťazcoch už vyriešila, známy analytik Ming-Chi Kuo je presvedčený o opaku. Ako uviedol vo svojej poslednej správe, spoločnosť Apple trpí problémami pri výrobe azda najočakávanejšieho iPhonu 14 Max so 6,7″ displejom, ktorý bude dostupnejšou alternatívou pre vlajkovú loď – iPhone 14 Pro Max.

Nedostatok sa má údajne týkať jeho zobrazovacích jednotiek, ktoré má vyrábať spoločnosť LG. Práve tohto juhokórejského dodávateľa ale postihli bližšie nešpecifikované problémy, čo zásadným spôsobom spomalilo produkciu.

Firma však našťastie pracuje na náprave a tak by tento výpadok nemal mať žiaden výrazný vplyv na nedostatku kusov iPhonu 14 Max po uvedení do predaja.

Unikli schémy, ktoré ukazujú dizajn iPhonu 14 Pro Max so 6,7″ displejom (17. júla 2022 19:30)

Zdroj: Baidu / ixbt (úprava redakcie)

Únikov, ktoré sa týkajú iPhonu 14 neustále pribúda a my sa takmer na dennej báze stretávame s novinkami, ktoré nám odkrývajú ďalšie detaily týkajúce sa zariadenia. Dnes sa napríklad na internete objavili výrobné schémy pre najväčší iPhone 14 Pro Max so 6,7″ displejom, ktoré potvrdzujú takmer všetky doterajšie poznatky.

Schéma na papieri, ktorá odhaľuje dizajn iPhonu 14 Pro Max od Apple
Zdroj: Baidu

Dizajn zariadenia bude podobný ako dizajn dosluhujúceho iPhonu 13 Pro Max, no zmení sa zadný kamerový modul a takisto predná časť pre Face ID. Nástupca si zachová ploché hrany, lightning port a takisto rovnaké rozmiestnenie otvorov pre reproduktory.

Schéma na papieri, ktorá odhaľuje dizajn iPhonu 14 Pro Max od Apple
Zdroj: Baidu

V Číne sa objavili falošné Apple kryty pre iPhone 14 (14. júla 2022 17:00)

falošné kryty pre iPhone 14 s logom spoločnosti Apple
Zdroj: Twitter / Majin Bu

Čínski výrobcovia príslušenstva majú špeciálne formy na vytváranie krytov pre nové iPhony aj niekoľko mesiacov pred ich oficiálnym predstavením. Je to preto, aby zariadenia mali k dispozícii dostatok príslušenstva hneď v prvý deň predaja.

Dnes sa však na internete objavilo niečo, na čo si budete musieť dávať pozor. Ide o falošné Apple kryty, ktoré sú určené pre iPhone 14 a iPhone 14 Pro. Hoci majú logo nahryznutého jablka, sú vyrobené zo silikónu a nachádzajú sa v elegantnej plastovej krabici, v žiadnom prípade nejde o originál.

Indikuje to už iba to, že Apple nedávno začalo pre príslušenstvo používať výhradne papierové balenia, ktoré sa dajú recyklovať. Ak teda na niečo podobné na internete narazíte, dávajte si pozor. Je to fake.

iPhone 14 vstúpil do skúšobnej výroby (14. júla 2022 17:00)

iPhone 14 Pro v bielej farbe s farebným pozadím na displeji
Zdroj: Madmix

Spoločnosť Apple už spustila skúšobnú výrobu pre svoj pripravovaný iPhone 14 a iPhone 14 Pro. Technologický gigant vyrobí niekoľko kusov zariadení, na ktorých si overí všetky procesy a pokiaľ bude s výsledkom spokojná, jej výrobní partneri sa môžu pustiť do sériovej produkcie.

Tá začne prebiehať už v priebehu augusta, aby bolo na začiatku predaja k dispozícii dostatočné množstvo zariadení. iPhone 14 a iPhone 14 Pro bude predstavený pravdepodobne 13. septembra, predpredaj začne 16. septembra a samotný predaj 23. septembra.

Každý iPhone 14 bude o 100 € drahší (11. júla 2022 14:32)

YouTube / Technizo Concept (úprava redakcie)

Zvyšovanie ceny iPhonu 14 a iPhonu 14 Pro naznačil aj známy analytik Daniel Ives pre magazín The Sun. Podľa jeho slov bude drahší každý jeden model, pričom by sme si mali oproti predchádzajúcej generácii iPhonu 13 a iPhonu 13 Pro priplatiť približne 100 €.

Vo výsledku to bude znamenať, že základný iPhone 14 už nebude stáť 799,00 € (ako základný iPhone 13 mini) ale až šialených 999,00 €. Cesta k najnovšiemu jablkovému smartfónu sa teda zásadným spôsobom sťaží. Našťastie by ale mohli zostať v predaji tak ako dnes aj niektoré staršie generácie. Ak by ľudí od iPhonu 14 odrádzala cena, jednoducho by si kúpili iPhone 13 alebo iPhone 12.

Vieme, kedy bude predstavený iPhone 14 a iPhone 14 Pro (10. júla 2022 14:32)

iPhone 14 Pro vo sivej / čiernej farbe záber zhora
Zdroj: IAN / Jon Prosser

Na základe výpočtov sa podarilo zistiť, že spoločnosť Apple predstaví svoj nový iPhone 14 a iPhone 14 Pro už v utorok 13. septembra 2022. Bude to druhý septembrový týždeň, ktorý je na predstavenie iPhonu dlhodobo najpoužívanejší a preto ho považujeme za najvhodnejší.

Ak sa tieto predpovede naplnia, tak predobjednávky na nákup nového modelu budú sprístupnené v piatok 16. septembra a predaj začne o týždeň neskôr, v piatok 23. septembra 2022.

Samozrejme, Slovensku stále hrozí, že kvôli nedostatku kusov na začiatku predaja bude naša malá krajina presunutá na neskorší termín. Ten býva posunutý o približne 1 – 2 týždne v závislosti od situácie. Nemalujme ale čerta na stenu…

iPhone 14 a iPhone 14 Pro budú odlíšené výraznejším spôsobom (9. júla 2022 8:10)

iPhone 14 Pro vo fialovej farbe detailný záber
Zdroj: IAN / Jon Prosser

Aj keď je medzi základným iPhonom 13 a drahšou verziou 13 Pro po technickej stránke pomerne veľký rozdiel, stále zdieľajú rovnaký procesor a podobný kamerový modul. To bude ale v prípade porovnania iPhonu 14 a iPhonu 14 Pro minulosťou. Očakáva sa totiž, že Apple bude vyrábať samostatný kamerový modul s úplne inými technológiami, ktorý bude určený len pre drahšiu verziu zariadenia.

Analytik Ming-Ch Kuo sa domnieva, že Apple skutočne použije dva druhy procesorov, pričom lacnejší model má mať minuloročný čip A15 Bionic a tohtoročný model jeho evolúciu A16 Bionic. Našťastie si však oba čipy zachovajú rovnaký výrobný proces na úrovni 5 nm, vďaka čomu medzi nimi nebude priepastný rozdiel. Operačná pamäť RAM by mala v každom iPhone 14 narásť na hodnotu 6 GB.

Unikli kryty pre každý iPhone 14, ktoré nám naznačujú jeho dizajn a možno aj názov (8. júla 2022 20:30)

iPhone 14, iPhone 14 Pro, iPhone 14 Max, iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max kryty, obaly púzdra na telefón
Zdroj: Weibo

Nakoľko je finálny dizajn iPhonu 14 dávno uzavretý, čínski výrobcovia krytov už pracujú na svojich produktoch, aby ich mali v čase uvedenia na trh k dispozícii dostatočné množstvo. To so sebou prináša aj úniky akým je ten dnešný.

Na záberoch môžete vidieť štyri kryty v štyroch samostatných prevedeniach, pričom ide o ultra-tenké plastové púzdra, ktoré sú medzi používateľmi populárne.

Základné dve sú pripravené pre 6,1″ iPhone 14 a iPhone 14 Pro, zatiaľ čo väčšie dve pre 6,7″ iPhone 14 Plus / Max a iPhone 14 Pro Max. Určite ste si všimli, že sme doteraz označovali dostupnejší väčší model ako iPhone 14 Max. Dnešný únik ale napovedá, že by to mohlo byť prevedenie „Plus“, vďaka čomu by sa svojim názvom výraznejšie líšilo od vlajkovej lode „Pro Max“. Nechajme sa prekvapiť.

iPhone 14, iPhone 14 Pro, iPhone 14 Max, iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max kryty, obaly púzdra na telefón
Zdroj: Weibo

Na záberoch je možné vidieť aj detailné snímky otvorov pre fotoaparáty, ktoré by mali byť kvôli novým 48 MP snímačom podstatne väčšie. Rozdiel oproti minuloročnému iPhonu 13 Pro je v tomto smere pomerne „brutálny“.

Rusi ukázali luxusnú úpravu pre iPhone 14 Pro. Je šialene drahá (7. júla 2022 18:50)

Caviar iPhone 14 Pro zo zlata s diamantmi za viac ako 20 000 €
zdroj: Caviar

Ruská spoločnosť Caviar, ktorá sa preslávila luxusnými úpravami Apple zariadení už predstavila svoju víziu toho, ako by mal vyzerať iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max zo zlata, diamantov či prémiovej kože.

V súčasnosti ide samozrejme len o návrhy, ktoré vznikli na základe uniknutých dokumentov, foriem a rozmerov. Vo finále sa teda môže dizajn ešte trochu zmeniť, respektíve prispôsobiť predstavenému produktu.

Caviar iPhone 14 Pro zo zlata s diamantmi za viac ako 20 000 €
Zdroj: Caviar

Ceny za tieto dizajny sú astronomické tak ako sa na Caviar patrí, avšak výrobca sľubuje, že z tejto edície bude vyrobených iba 99 kusov zariadení. Tie najlacnejšie verzie iPhonu 14 Pro štartujú tesne pod hranicou 20 000 € a vrcholové prevedenia iPhonu 14 Pro Max ju hravo prekonávajú.

Procesor A16 Bionic len v drahšom iPhone 14 Pro / 14 Pro Max (7. júla 2022 19:30)

iPhone 14 Pro vo fialovej farbe detailný záber
Zdroj: IAN / Jon Prosser

Analytik Ming-Chi Kuo potvrdil, že nového procesora A16 Bionic sa dočkáme len v drahšom iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max. Samotný čip prejde miernou úpravou, pričom si však zachová 5 nm výrobným proces.

Oproti čipu A15 Bionic, ktorý bol používaný v iPhone 13, a ktorý sa ukáže aj v iPhone 14 a iPhone 14 Max, by teda nemalo ísť o žiaden zásadný rozdiel. O čosi slabší výkon staršej generácie procesora sa ale môže zanedbateľne prejaviť na rýchlosti zariadenia.

Zaujímavé je tiež to, že podobný postup už spoločnosť Apple zvolila aj v minulosti, no bolo to poriadne dávno. iPhone 2G (2007) a iPhone 3G (2008) totiž taktiež zdieľali úplne rovnaký čip, ktorý sme označovali ako ARM 11. Bolo to však na počiatku vzniku tohto smartfónu a potom už Apple s každou novou generáciou predstavila aj výkonnejší procesor. V roku 2022 sa ale toto pravidlo po dlých 14 rokoch poruší.

Na internet unikli ceny za iPhone 14, priplatíme si v podstate len v dvoch prípadoch (5. júla 2022 20:00)

iPhone 14 Pro Max v striebornej, zlatej a čiernej verzii na tmavom pozadí
Zdroj: Volodymyr Lenard

Už dlhšiu dobu sa hovorí, že iPhone 14 v roku 2022 mierne zdražie. Dôvodom je jednak vysoká inflácia, ale tiež rastúca cena energií, surovín a komponentov, ktoré súvisia s ochorením Covid-19 ako aj s vojnou na Ukrajine.

Leaker TheGalox vo svojom nedávnom úniku na Twitteri prezradil, ako by sa malo zdražovanie premietnuť do tohtoročnej zostavy iPhonu 14. Ten by mal začínať na úrovni 899,00 €, čo je o 100 € viac, ako v roku 2021.

Dôležité je ale poznamenať, že samotné 6,1″ zariadenie nemusí zdražieť, no rozdiel bude tvoriť vypadnutie najmenšieho 5,4″ modelu z ponuky, ktorý v roku 2021 štartoval na 799,00 €. iPhone 14 Max by si potom mohol zachovať cenu pod úrovňou 1 000 € a každý model „Pro“ zdražie o cca 100 €. Viac v tabuľke nižšie: 

 • iPhone 13 mini (5,4″) – 799,00 €
 • iPhone 13 (6,1″) – 899,00 €
 • iPhone 14 (6,1″) – 899,00 € (+ 0 €)
 • iPhone 14 Max (6,7″) – 999,00 € (N/A)
 • iPhone 13 Pro (6,1″) – 1 149,00 €
 • iPhone 14 Pro (6,1″) – 1 249,00 € (+ 100 €)
 • iPhone 13 Pro Max (6,7″) – 1 249,00 €
 • iPhone 14 Pro Max (6,7″) – 1 349,00 € (+ 100 €)

iPhone 14 má predajmi predbehnúť aj rekordný iPhone 13 (1. júla 2022 17:40)

iPhone 14 Max v bielej, čiernej, modrej a červenej farbe
Zdroj: AppleInsider

Známy analytik Ming-Chi Kuo sa domnieva, že iPhone 14 môže byť v predajoch úspešnejší ako iPhone 13, ktorý ešte aj dnes trhá rekordy. Ku týmto domnienkam sa analytik dostal na základe toho, že čínski distribútori a maloobchodníci museli zaplatiť najvyššiu predplatenú zálohu za iPhone 14 v histórii, aby si zabezpečili stabilné dodávky zariadení od spoločnosti Apple v najbližšom období.

Práve čínsky trh je pri tom pre spoločnosť Apple mimoriadne dôležitý, nakoľko tu iPhone dokáže vcelku ľahko bojovať s mnohými domácimi konkurentmi, ktorí sú často násobne lacnejší. Pokiaľ sú teda tieto predpovede pravdivé, aj napriek globálnemu poklesu predajov smartfónov, môže iPhone 14 tvoriť príjemnú výnimku.

Unikla presná kapacita batérie iPhonu 14 (1. júla 2022 00:30)

iPhone 14 Pro a avizovaný priestrel displeja
Zdroj: Macrumors

Aj keď sa pôvodne hovorilo, že iPhone 14 dostane väčšie akumulátory ako jeho predchodca, toto tvrdenie sa podľa najnovšie uniknutých dokumentov bude dať potvrdiť len čiastočne. Je síce pravda, že iPhone 14 ponúkne 3 279 mAh batériu, no tá bude len zanedbateľne väčšia v porovnaní s 3 227 mAh batériou, ktorá sa používa v iPhone 13.

Pokiaľ budete chcieť väčší iPhone 14 Max, ten by mal ponúknuť až 4 325 mAh batériu. Apple ju sem zmestí vďaka väčšej konštrukcii zariadenia, ktoré bude v týchto rozmeroch (6,7″) vôbec po prvýkrát dostupné v strednej triede.

Tretím v poradí je iPhone 14 Pro, ktorý má mať 3 200 mAh akumulátor. To je opäť o málo viac, než má iPhone 13 Pro z roku 2021 (3 095 mAh).

Na záver tu máme vlajkovú loď ponuky, iPhone 14 Pro Max, ktorá sa bude spoliehať na 4 323 mAh batériu. Tá je síce obrovská, no v praxi nedosahuje takú kapacitu, akú má iPhone 14 Max a už vôbec sa nedoťahuje na iPhone 13 Pro Max s 4 352 mAh. Ten teda po septembrovom predstavení môže skončiť ako iPhone s najväčšou batériou v histórii.

Vieme, ako bude fungovať always-on displej v iPhone 14 (27. júna 2022 15:30)

Apple iphone always on ios 16 iphone 14 2022
zdroj: Apple / edit svetapple.sk

Ako uvádza známy analytik a leaker agentúry Bloomberg Mark Gurman, stále zapnutý displej bude pravdepodobne schopný zobrazovať čas, dátum a indikátor neprečítaných oznámení. Takisto by sme sa v tomto režime mohli dočkať aj základných widgetov, ktoré Apple prinieslo do uzamknutej obrazovky po predstavení iOS 16.

V súlade s hodinkami Apple Watch, ktoré majú režim always-on displeja už od piatej série, je pravdepodobné, že Apple poskytne používateľom možnosť zapnúť alebo vypnúť túto funkciu prostredníctvom nastavení. Teoreticky by deaktiváciou mohli ušetriť drahocenné percentá batérie.

Pozrite sa na ďalší vydarený 3D koncept iPhonu 14 Pro v rôznych farbách (26. júna 2022 9:50)

Ak sa už neviete dočkať na to, ako bude vyzerať iPhone 14 Pro, našťastie existuje silná komunita Apple fanúšikov, ktorí vedia robiť v 3D programoch a majú talent na vytváranie animácií. Aj vďaka tomu vám dnes môžeme ukázať ďalší vydarený koncept, ktorý prezentuje doposiaľ nepredstavené Apple zariadenie.

YouTube kanál #ios beta news zverejnil jeden a pol minútové video, na ktorom sa nachádza iPhone 14 Pro, vytvorený presne podľa doterajších únikov a schém.

Zariadenie už obsahuje vylepšenú domovskú plochu z iOS 16 a zároveň sa nachádza v rôznych farebných prevedeniach, ktoré dnes nepoznáme. Pekným príkladom je napríklad rýdzo zlatá alebo ružovo zlatá. Zariadeniu však sadne aj svetlo modrá a tmavozelená. Veď presvedčte sa sami.

Bude mať iPhone 14 čínske displeje? Možné to je (20. jún 2022 13:30)

Hoci čínske BOE sklamalo spoločnosť Apple na plnej čiare po tom, čo zmenilo konštrukciu displejov iPhonu 13 bez akéhokoľvek upozornenia technologického giganta, zdá sa, že tieto firmy môžu naďalej spolupracovať.

Apple si totiž od BOE vyžiadalo vzorky displejov pre iPhone 14, ktoré mala táto firma vyrábať po boku Samsungu a LG. Ak sa teda vráti do dodávateľského reťazca, bude mať na jednej strane veľké šťastie, no na strane druhej aj oveľa prísnejší dohľad zo strany spoločnosti Apple.

Dôvod je ten, že dôvera voči čínskemu výrobcovi po nedávnom incidente klesla, čo potvrdili aj správy, ktoré nás informovali, že Apple hneď po zistení problému pozastavilo produkciu displejov a do dnešného dňa nie je isté, či ju ešte niekedy obnoví. Nechajme sa teda prekvapiť.

iPhone 14 môže získať zásadné zlepšenie výdrže batérie na jedno nabitie (18. jún 2022 12:00)

Už iPhone 13 vo všetkých verziách, sa môže pýšiť tým, že ponúka jednu z najlepších výdrži batérie na celom trhu s mobilnými zariadeniami. Podľa najnovších informácií to ale vôbec nič neznamená. Ako naznačuje zahraničný únik, technologický gigant z Cupertina plánuje ísť v tomto smere ešte ďalej.

iPhone 14iHacktu ileaks na svojom Twitteri tvrdí, že Apple ponúkne v iPhone 14 Pro až o 2 hodiny a 10 minút dlhšiu výdrž batérie, než mal doterajší model. Vďaka hrubšej konštrukcii zariadenia sa doň môže zmestiť väčší akumulátor, ktorého odhadovaná kapacita presiahne 4 000 mAh. Ak by sa to podarilo, táto predpoveď by nebola nereálna.

Podobne však na tom bude aj najdrahší iPhone 14 Pro Max a takisto lacnejšie verzie iPhone 14 (6,1″) a iPhone 14 Max (6,7″). Samozrejme, tieto informácie je v súčasnosti potrebné brať s určitou rezervou, nakoľko leaker nie je v technologickom svete príliš známy.

Na strane druhej, makety, ktoré sa už ponúkajú na internete nám naznačujú, že konštrukcia iPhonu 14 bude skutočne hrubšia než konštrukcia iPhonu 13. Prečo by to teda Apple nemalo využiť v prospech väčšej batérie?

Únik nám ukázal príslušenstvo pre iPhone 14 vo všetkých štyroch verziách (13. jún 2022 18:00)

Ďalší únik príslušenstva potvrdil, že spoločnosť Apple v roku 2022 prepracuje portfólio iPhonov. Používatelia sa už nemajú tešiť na základný 5,4″ model mini, ale na miesto toho príde 6,7″ verzia iPhone 14 Max, ktorá bude tvoriť dostupnejšiu alternatívu pre iPhone 14 Pro Max.

iphone 14 dizajn kryty obaly silikónové plastové transparentné
Twitter: MujanBu

Zábery nám takisto priblížili aj dizajnové zmeny na úrovni displeja, pričom lacnejší iPhone 14 a iPhone 14 Max bude mať klasický notch (rovnaký ako iPhone 13) a drahší iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max zase dva výrezy v displeji. Jeden bude slúžiť pre prednú kameru a druhý zasa pre autentifikačnú technológiu.

Na záberoch tiež môžete vidieť väčšie ochranné sklá pre zadné fotoaparáty, ktoré majú mať vyššie, až 48 megapixelové rozlíšenie. Žiaľ, autor fotografií nezmeral priemer ochranných skiel a tak ho zatiaľ môžeme vyčítať len z uniknutých CAD záberov.

iphone 14 dizajn kryty obaly silikónové plastové transparentné
Twitter: MujanBu

iPhone 14 dostane mimoriadne kvalitnú prednú kameru (13. jún 2022 15:55)

Ak máte radi selfie fotografie a potrpíte si na ich kvalite, nasledujúca informácia vás veľmi poteší. iPhone 14 má totiž dostať mimoriadne prepracovanú prednú kameru, ktorá zásadným spôsobom posunie hranice toho, na čo sme zvyknutí dnes pri iPhone 13.

YouTube / Unbox Therapy

Novinka by mala mať k dispozícii napríklad automatické zaostrovanie, čo je veľký posun vpred oproti pevnému zaostrovaniu. To Apple v iPhone používa do dnešných dní. Vylúčiť tiež nemôžeme, že spoločnosť Apple zvýši aj rozlíšenie predného fotoaparátu, nakoľko sa na to chystá aj v zadnej časti. Sme zvedaví, ako budú vyzerať výsledné zábery, no už teraz sme presvedčení o tom, že nás Apple nesklame.

Pozrite sa na makety iPhonu 14 (13. jún 2022 13:30)

Nakoľko sa predstavenie nového iPhonu 14 a iPhonu 14 Pro blíži, na internete sa začínajú objavovať makety, ktoré sú vytvorené presne podľa uniknutých CAD renderov, alebo foriem, ktoré využívajú výrobcovia príslušenstva na tvorbu svojich produktov (ešte pred predstavením nových zariadení).

Zahraničný youtuber iUpdate teraz natočil video, v ktorom ukazuje každé zo štyroch prevedení iPhonu 14 a porovnáva ho so súčasnou „trinástkovou“ generáciou. Ako môžete vidieť sami, dizajn zariadení je na prvý pohľad veľmi podobný, avšak pri podrobnom skúmaní je možné pozorovať viacero rozdielov.

 

Každý iPhone 14 dostane 6 GB operačnej pamäte RAM (10. jún 2022 13:30)

Aj keď sa pôvodne predpokladalo, že lacnejší iPhone 14 a iPhone 14 Max bude mať 4 GB alebo 6 GB RAM a drahší iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max zase 8 GB RAM, tieto informácie nedávno vylúčila tchajwanská publikácia TrendForce.

Podľa jej zistení Apple v roku 2022 stanový nový štandard, pričom každý jej smartfón bude mať k dispozícii rovnakú operačnú pamäť na úrovni 6 GB RAM. Medzi lacnejším a drahším modelom však stále zostane určitý technologický rozdiel.

Zatiaľ čo verzie Pro prejdú na rýchlejší a energeticky efektívnejší typ pamäte známy ako LPDDR5, základné verzie by mali mať rovnakú technológiu operačnej pamäte RAM ako dnes, LPDDR4X. Tieto tvrdenia sa však zatiaľ nepodarilo nezávisle overiť a aj preto budeme čakať na ďalšie informácie, kým ich jednoznačne potvrdíme alebo vyvrátime.

Apple v iOS 16 potvrdilo, že iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max bude mať Always-on displej (10. jún 2022 13:00)

Spoločnosť Apple predstavila na WWDC 2022 operačný systém iOS 16, ktorý dostal viacero zásadných vylepšení uzamknutej obrazovky. Tak ako predpovedali analytici, technologický gigant sa pripravuje na zavedenie funkcie always-on, čo môžeme vyčítať nie len z dizajnu používateľského rozhrania ale aj z kódu iOS 16.

Práve na ten sa pozreli experti z redakcie 9to5mac, ktorý dokázali odhaliť tri nové reťazce v sekcii podsvietenia displeja, ktorá priamo súvisí s technológiou always-on. Apple momentálne používa stále zapnutý displej len v hodinkách Apple Watch. V septembri 2022 sa to ale s najvyššou pravdepodobnosťou zmení.

iPhone 14 Pro / 14 Pro Max dostane konečne Always-on displej (1. jún 2022 10:00)

Zdroj: WeChoiceBlogger

Na toto vylepšenie čakáme už roky a zdá sa, že v drahších prevedeniach iPhonu 14 dostane konečne svoju premiéru. Always-on displej môžu používatelia Apple platformy poznať napríklad z inteligentných hodiniek Apple Watch. Jeho obnovovacia frekvencia sa dostane na úroveň 1 Hz a vďaka tomu môže neustále zobrazovať obsah bez výrazného vplyvu na spotrebu energie.

Samozrejme, z pohľadu technologického sveta nejde žiadnu revolúciu. Nokia prišla s týmto riešením už pred viac ako desiatimi rokmi a Samsung, LG či Huawei ho ponúkajú dlhšiu dobu vo svojich drahších zariadeniach.

Na strane druhej si však musíme povedať, že Apple je jednoducho s niektorými inováciami trochu pomalé a dáva si na čas. Always-on displej v iPhone je evidentne jednou z nich. Dúfajme teda, že sa toto vylepšenie stane v roku 2022 realitou nakoľko vieme, že by ho ľudia určite ocenili.

Procesor A16 Bionic nebude technickou revolúciou (1. jún 2022 9:00)

Aj keď sme zvyknutí na to, že Apple každý rok predstaví vo svojom novom iPhone revolučný procesor, v roku 2022 sa stretneme s drobnou výnimkou. Ako píše Ming-Chi Kuo, novinka sa síce v prevedeniach Pro a Pro Max dočká výkonnejšieho čipu A16 Bionic, no ten bude skôr lákavým marketingovým ťahom než reálnym benefitom.

Apple malo pôvodne používať 4 nm či dokonca 3 nm výrobný proces, ktorý už od konca minulého roka testuje najväčší dodávateľ polovodičov na svete, spoločnosť TSMC. Problémy však pravdepodobne spôsobila opakujúca sa infekcia ochorenia COVID-19 ako aj nedostatok surovín a materiálov, ktorý súvisí s vojnou na Ukrajine.

Aj preto sa máme v roku 2022 dočkať opäť „len“ 5 nm výrobného procesu, ktorý bude síce modernizovaný, no iPhone 14 to pocítiť na výkone len minimálne. Hodnoty by mali byť lepšie v porovnaní s predchodcom zhruba o 10 %. Lacnejší iPhone 14 a iPhone 14 Max dostane minuloročný čip A15 Bionic. Ide o trochu netradičné riešenie, no určite sa nikto nemusí obávať, že by bolo toto zariadenie príliš slabé. Stále ide o špičku vo svojom segmente.

Vývoj iPhonu 14 mešká tri týždne (26. máj 2022 15:00)

Analytická spoločnosť Nikkei Asia sa nedávno vyjadrila, že spoločnosť Apple tlačí na svojich dodávateľov, aby dobehli časovú stratu, ktorá vznikla počas lockdownu v Číne. Podľa vyjadrení expertov má minimálne jeden iPhone 14 meškať vo vývoji cca 3 týždne. Podobný scenár nastal aj v roku 2020, keď malo Apple predstaviť iPhone 12.

Časová strata vo vývoji dokonca spôsobila, že tento model nebol uvedený na trh v septembri ale až v októbri. Predaj verzie 12 mini a 12 Pro Max sa navyše presunul na november. Dúfajme, že podobnú situáciu nepocítime na vlastnej koži aj v roku 2022 a iPhone 14 bude bez väčších problémov dostupný.

iPhone 14 by mohol dostať Always-on displej (26. máj 2022 13:20)

Známy analytik Ross Young sa domnieva, že spoločnosť Apple v roku 2022 použije vyššiu variabilitu obnovovacej frekvencie LTPO displeja pri iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max. V súčasnosti je funkcia ProMotion k dispozícii len pre iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max, pričom pracuje v rozmedzí od 10 Hz – 120 Hz. To v praxi znamená, že keď to nie je potrebné, displej dokáže ušetriť množstvo energie.

Konkurencia však ponúka pri LTPO paneloch rozsah od 1 Hz do 120 Hz, čo vlastne rovnaké, ako pri inteligentných hodinkách Apple Watch. Aj vďaka tomu môžu používatelia využívať takzvaný Always-on displej. Young sa domnieva, že Apple pôjde týmto smerom v roku 2022. Niektoré prvky ako čas, dátum alebo notifikácie by teda mohli byť na iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max zobrazené permanentne. Túto informáciu však zatiaľ nepotvrdil žiaden iný zdroj a preto s ňou treba narábať opatrne.

iPhone 14 dostane prednú kameru s automatickým zaostrovaním (26. máj 2022 10:00)

Ako píše ET News, spoločnosť Apple v roku 2022 zapracuje na kvalite predného fotoaparátu. Portál v podstate potvrdil dávnejšie slová analytika Ming-Chi Kua, ktorý vo svojej správe uvádzal, že komponent dostane funkciu automatického zaostrovania. Dobrou správou je, že sa to nebude týkať iba drahších9 modelov Pro ale aj lacnejších „základných“ verzií.

Nový komponent by mal byť na výrobu až trikrát drahší ako súčasná predná kamera, ktorá sa používa v iPhone 13. Výroba má prebiehať z časti v Južnej Kóreji (LG Innotek) a z časti v Japonsku (Sharp).

iPhone 14 nemusí dostať displeje z Číny (21. máj 2022 14:00)

Po tom, ako vyplávali na povrch podvody spoločnosti BOE, ktorá bez súhlasu Apple zmenila dizajn displejov pre iPhone 13, sa začína špekulovať, či sa vôbec tento výrobca dostane do dodávateľského reťazca pre iPhone 14. Pôvodne mal mať na starosti značnú časť výroby, no technologický gigant z Cupertina v ňom stratil svoju dôveru.

Aj preto je dosť možné, že o displeje v iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max sa bude starať výhradne Samsung a o displeje v iPhone 14 a iPhone 14 Max zase LG.

Na internete sa objavili kryty pre iPhone 14 (18. mája 2022 12:00)

Na čínskej sociálnej sieti Weibo sa v priebehu včerajšieho dňa objavili kryty, ktoré sú určené pre tohtoročný iPhone 14. Ako môžete vidieť sami, k dispozícii bude v dvoch veľkostiach a štyroch samostatných prevedeniach.

Ak sa na fotografiu pozrieme z ľavej strany, uvidíme čierne púzdro, ktoré je určené pre vlajkovú loď iPhone 14 Pro Max so 6,7″ displejom. Prezrádza ho najmä rozsiahly výrez pre fotoaparát, v ktorom sa majú nachádzať gigantické šošovky so 48 MP rozlíšením. Hneď vedľa neho sa nachádza rovnako veľký kryt, avšak tentokrát s menším výrezom. Ten by mal byť určený pre dostupnejšiu 6,7″ verziu iPhonu 14 Max.

Ďalej môžeme vidieť menší obal s väčším výrezom, ktorý je určený pre 6,1″ iPhone 14 Pro a hneď za ním rovnaký obal s menším výrezom, pre základný iPhone 14. V praxi sa teda opäť potvrdzuje, že spoločnosť Apple úplne zanevrela na 5,4″ iPhone 14 mini. Možno sa táto veľkosť neskôr prenesie do zariadení s označením SE.

Zdroj: Weibo

Na svete sa objavila prvá 1:1 maketa iPhonu 14 Pro Max (16. mája 2022 12:00)

Nakoľko certifikovaní výrobcovia krytov potrebujú vyvíjať svoje produkty v predstihu, spoločnosť Apple im dáva k dispozícii rozmery pre budúce jablkové zariadenia celé mesiace pred ich oficiálnym predstavením. A hoci by sa nemali dostať na verejnosť a tieto dáta sú prísne utajované, ani v roku 2022 to celkom nevyšlo. Vďaka videu od Unbox Therapy si teraz môžete pozrieť, ako bude vyzerať iPhone 14 Pro Max 1:1.

Zariadenie má podľa prvých poznatkov mierne odlišné rozmery, čo si však pri bežnom kontakte ani nevšimnete. Vďaka väčšej hrúbke by sa do jeho tela mohol zmestiť väčší akumulátor, čo by znamenalo ešte lepšiu výdrž batérie na jedno nabitie. Okrem iného má mať tento model aj väčšie šošovky pre fotoaparáty, ktoré by mali byť schopné fotiť v 48 MP rozlíšení a natáčať až 8K video.

O nabíjanie sa naďalej postará Lightning port, pričom USB-C si Apple pravdepodobne necháva pre iPhone 15. Ten sa dostane do predaja na budúci rok.

Dôležitou zmenou prejde ale displej, ktorý už nebude disponovať klasickým výrezom (notchom) vo vrchnej časti. Tak ako naznačujú špekulácie, aj maketa potvrdzuje, že sa tu vyskytnú len dva otvory (kruhový a pilulkový), v ktorých bude ukrytá kamera a takisto všetky potrebné senzory. Tenšie by mali byť aj rámčeky.

iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max dostane väčší displej (12. mája 2022 10:00)

Zatiaľ čo sa displej v lacnejšom iPhone 14 a iPhone 14 Max v porovnaní s tým, čo ponúka iPhone 13 nijako zásadne nezmení, drahšie prevedenia prinesú drobnú odlišnosť. S touto informáciou prišiel analytik Ross Young, ktorý má veľmi spoľahlivé zdroje v dodávateľských reťazcoch spoločnosti Apple.

Aby sme boli konkrétnejší, iPhone 14 Pro dostane 6,12″ displej, čo je zanedbateľne viac, ako má iPhone 13 Pro (6,06″). iPhone 14 Pro Max dostane potom 6,69″ displej, čo je opäť o čosi viac, ako má iPhone 13 Pro Max (6,68″). Young uvádza, že drobné odlišnosti spôsobia o 20 % tenšie rámiky, o ktorých sme vám písali už dávnejšie. Zmenu však zrejme voľným okom ani nepostrehnete.

Apple muselo pozastaviť plány s predčasnou výrobou iPhonu 14 (7. mája 2022 18:30)

Aj keď mala spoločnosť Apple v pláne začať vyrábať svoj iPhone 14 o niečo skôr, o čom sme vás informovali ešte 4. mája 2022, tento zámer sa jej zatiaľ nepodarilo naplniť.

Len 24 hodín po zverejnení pôvodnej správy musel hlavný dodávateľ (spoločnosť Foxconn) zastaviť nábor zamestnancov, z dôvodu zhoršujúcej sa epidemiologickej situácie v súvislosti s ochorením COVID-19 v Číne.

Ako nás však ubezpečujú zahraničné média, predstavenie iPhonu 14 by to posunúť nemalo. Event sa teda bude konať tradične v septembri a predaj začne najneskôr v októbri.

iPhone 14 sa začne vyrábať oveľa skôr (4. mája 2022 10:30)

Zahraničné média uvádzajú, že spoločnosť Apple požiadala svojho najväčšieho výrobného partnera Foxconn, aby začal s náborom zamestnancov, ktorí sa budú starať o produkciu iPhonu.

Nebolo by na tom nič neobvyklé, keby to firma neurobilo o celé mesiace skôr v porovnaní si inými rokmi. Je teda jasné, že sa chce vyhnúť problémom v dodávkach s iPhonom 14, ktoré súvisia s prebiehajúcou pandémiou COVID-19 v Číne.

Foxconn na základe týchto informácií začal náborový proces, v rámci ktorého ponúka svojim pracovníkom až 30 % nástupný bonus.

iPhone 14 pravdepodobne zdražie všade mimo USA (3. mája 2022 – 01:00)

Najhoršie obavy sa začínajú postupne napĺňať. Ako uvádzajú niektorí analytici po vyhlásení finančných výsledkov spoločnosti Apple za prvý štvrťrok 2022, technologický gigant bude zrejme v najbližších mesiacoch poriadne zdražovať svoje smartfóny.

Dôvodom je nestály výmenný kurz, kvôli čomu sa tento efekt prejaví najmä mimo USA. Podľa všetkého dôjde k zdražovania v tom najhoršom možnom období, presne počas predstavenia všetkých štyroch verzií iPhonu 14.

Prvým smartfónom od Apple, ktorý už medzičasom zdražel je iPhone SE 3. generácie. Zariadenie, ktorého predchodca sa pôvodne ponúkal za 479 € dnes na Slovensku stojí 519 €. A to nie je malý rozdiel.

iPhone 14 môže mať problémy s dostupnosťou niekoľko mesiacov po uvedení (2. mája 2022 – 14:00)

Spoločnosť Apple zverejnila finančné výsledky za prvý kvartál 2022, ktoré dosiahli nevídané rekordy. Počas celej prezentácie sa však ku slovu dostali aj vedúci predstavitelia firmy, ktorí všetkých akcionárov varovali, že aj spoločnosť Apple v blízkej budúcnosti pocíti aktuálny nedostatok surovín a niektorých komponentov.

A aj keď vo svojom vyhlásení priamo nespomínali iPhone 14, vzhľadom na to, že nás do jeho predstavenia čakajú približne len štyri mesiace to celkom presne vychádza. Môže sa teda opakovať scenár z roku 2020, kedy bol iPhone 12 a jeho Keynote dokonca presunutá na koniec októbra a začiatok predaja niektorých modelov začal až v novembri.

Na internete sa objavili ochranné sklá pre iPhonu 14 (28. apríla 2022 – 18:20)

Aby toho nebolo málo, na čínskej sociálnej sieti Weibo sa dnes objavili fotografie, ktoré zachytávajú ochranné sklá určené pre iPhone 14 a iPhone 14 Pro. Záber potvrdzuje, že lacnejšie verzie budú mať k dispozícii rovnaké, o 30 % zredukované Face ID ako iPhone 13.

Drahšie modely sa budú potom spoliehať na dva výrezy priamo vo vrchnej časti displeja. Jeden bude v tvare kruhu a druhý v tvare pilulky. Toto riešenie by malo pôsobiť o niečo „decentnejším dojmom“ v porovnaní s klasickým „notchom“. Posúďte sami, či je to pravda.

Weibo

Na internete sa objavili videá makiet iPhonu 14 (28. apríla 2022 – 18:00)

Známy portál Mac Otakara zverejnil na YouTube video, ktoré zachytáva štyri makety pripravovaného iPhonu 14. Tie síce nie sú v najvyššej možnej kvalite, avšak spoľahlivo zachytávajú všetky zmeny, ktoré od tohto zariadenia očakávame. Navyše by mali podľa dostupných informácií vyzerať úplne rovnako, ako oficiálne zariadenia.

Ako môžete teda vidieť sami, základ tvorí 6.1″ iPhone 14, ktorý je nástupcom iPhonu 13. Na druhom mieste sa nachádza trochu nezvyčajný 6.7″ iPhone 14 Max, ktorý bude v ponuke nahrádzať iPhone 13 mini (5.4″). Na pravej strane je potom zobrazený aj iPhone 14 Pro (6.1″) a iPhone 14 Pro Max (6.7″). Obe drahšie prevedenia disponujú odlišným výrezom pre Face ID.

Podpora satelitného pripojenia a minuloročný procesor (26. apríla 2022 – 9:00)

Ako uviedol Mark Gurman vo svojej poslednej správe, lacnejší iPhone 14 sa bude spoliehať na starší, minuloročný procesor A15 Bionic, zatiaľ čo drahší iPhone 14 Pro dostane modernejší čip A16 Bionic. Dôvodom môže byť podľa analytika kríza v oblasti polovodičov.

Zdroj: Tomsguide

Gurman tiež spomenul, že všetky verzie iPhonu 14 môžu disponovať podporou satelitného pripojenia, známeho aj pod skratkou LEO. Funkcia však nebude slúžiť na bežnú komunikáciu, ale len na núdzové privolanie pomoci v čase, keď sa človek bude nachádzať mimo pokrytia mobilnej siete.

48 MP fotoaparát dostane len drahší iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max (26. apríla 2022 – 8:00)

Známy analytik Mark Gurman z agentúry Bloomberg zverejnil správu, v ktorej nám vysvetľuje, akým spôsobom bude spoločnosť Apple oddeľovať základný iPhone 14 od drahších prevedení 14 Pro.

YouTube / Technizo Concept (úprava redakcie)

Podľa jeho očakávaní by sme sa v prípade dostupnejších modelov mali dočkať dvoch 12 MP fotoaparátov a v prípade drahších verzií klasicky troch šošoviek, pričom jedna (širokouhlá) bude disponovať rozlíšením 48 megapixelov.

Dôvodom použitia tejto technológie bude potreba natáčania 8K videa, čo používateľ neskôr zužitkuje v súvislosti s prvým AR/VR Headsetom, ktorý spoločnosť Apple predstaví niekedy koncom roka 2022 alebo začiatkom 2023. Práve toto zariadenie má mať dva 8K displeje (pre každé oko jeden) a zároveň má byť úzko naviazané na iPhone. Pre čo najlepší zážitok teda zákazník bude potrebovať drahší iPhone 14 Pro alebo iPhone 14 Pro Max.

iPhone 14 Pro môže mať oblejšie rohy (23. apríla 2022 – 17:00)

Z dôvodu rozsiahlych zmien v oblasti fotoaparátov môže mať pripravovaný iPhone 14 Pro oblejšie rohy, aby bolo všetko dokonalo symetrické. S týmto tvrdením prišiel dizajnér Ian Zelba, ktorý analyzoval uniknuté CAD zábery.

Macrumors

Novinka by okrem iného mala mať aj kompletne prepracovaný displej, ktorý bude disponovať tenšími rámčekmi. Ich hrúbka by sa mala zredukovať o zásadných 20 %, vďaka čomu bude iPhone 14 Pro pôsobiť ešte modernejšie než predchodca.

iPhone 14 a iPhone 14 Pro príde v novej fialovej farbe a bude mať prepracovaný blesk (23. apríla 2022 – 13:00)

Úniky z čínskej sociálnej siete Weibo uvádzajú, že spoločnosť Apple predstavý iPhone 14 a iPhone 14 Pro v novej fialovej farbe. Tá by mala byť schopná meniť svoj tón na základe svetelných podmienok, za čo sa bude môcť poďakovať špeciálnej povrchovej úprave a takisto chemickému zloženiu.

Macrumors

V úniku sa tiež spomína, že iPhone 14 dostane kompletne prepracovaný True Tone LED blesk. Ten by mal mať dizajn malého kruhu, ktorý sa nachádza vo veľkom kruhu. Súčasná generácia LED diódy sa nachádza v dvoch samostatných polkruhoch.

iPhone 14 a iPhone 14 Pro dostane prepracovaný Lightning konektor (23. apríla 2022 – 12:00)

Už niekoľkýkrát sa potvrdilo, že spoločnosť Apple nepoužije ani v roku 2022 vo svojom iPhone 14 modernejší USB-C konektor, ktorý sa postupne stáva štandardom v celom technologickom priemysle. To však ale neznamená, že sa firma nemôže zamerať na technológiu, nad ktorou má stopercentnú kontrolu.

Najnovšie úniky naznačujú, že Apple vloží do svojho ďalšieho smartfónu vylepšený Lightning s podporou USB 3.0, vďaka čomu bude dosahovať prenosové rýchlosti až na úrovni 5 Gbps. To sa hodí najmä pri práci so 4K ProRes videami, ktoré sú veľmi náročné na úložisko. Súčasný iPhone 13 podporuje iba USB 2.0 s maximálnou prenosovou rýchlosťou 480 Mbps. A to je na dnešnú dobu naozaj málo.

Každý iPhone 14 dostane kvalitnejší predný fotoaparát (21. apríla 2022 – 13:00)

Analytik Ming-Chi Kuo uviedol, že každý iPhone 14, ktorý bude predstavený v roku 2022 dostane zásadné vylepšenie predného fotoaparátu. Po novom by sa mal dočkať technológie automatického zaostrovania a takisto nižšieho clonového čísla ƒ/1,9.

Len tak pre porovnanie, súčasný iPhone 13 ponúka pevné ostrenie a clonu ƒ/2,2. Vďaka tomuto bude teda nástupca o niečo univerzálnejší a takisto lepšie využiteľnejší v zhoršených svetelných podmienkach. Pokiaľ ste niekedy vyskúšali kvalitu prednej kamery na iPhone napríklad v tme, určite viete, že tu más svoje rezervy.

Ďalší zdroj potvrdil, že iPhone 14 nedostane USB-C. Spoliehať sa bude iba na Lightning (20. apríla 2022 – 20:30)

Už niekoľko rokov sa hovorí o tom, že spoločnosť Apple použije vo svojom budúcom iPhone pripojenie za pomoci USB-C konektora. Nahrával tomu aj ten fakt, že ho firma postupne začala zavádzať do iPadov, ktoré sú postavené na veľmi podobnej platforme ako iPhone. Ako sa však zdá, toto zbožné prianie niektorých používateľov zatiaľ nepríde do praxe.

Aj keď na Apple tlačia viaceré organizácie či zoskupenia vrátane Európskej Únie, firma sa stále snaží pretlačiť svoj vlastný Lightning port. A ináč tomu nebude ani v iPhone 14, ktorého otvor na nabíjanie je podľa uniknutých CAD záberov na technológiu USB-C jednoducho príliš úzky. Spoliehať sa teda bude na 9-pinové riešenie, ktoré však kvôli svojim mizerným prenosovým rýchlostiam môže pôsobiť až trochu archaicky.

Na internete sa objavili formy pre výrobu príslušenstva na iPhone 14 (19. apríla 2022 – 10:00)

Spoločnosť Apple síce dbá na prísne utajenie svojho projektu, avšak niektorým veciam zabrániť jednoducho nemôže. Na čínskej sociálnej sieti Weibo sa preto objavili formy na výrobu ochranný puzdier pre iPhone 14, ktoré nám odhaľujú niektoré detaily týkajúce sa dizajnu.

Ten azda najdôležitejší je ten, že novinka sa už nebude spoliehať na 5,4″ verziu mini ale na miesto nej do ponuky pribudne dostupnejší 6,7″ variant. Lineup modelov by mal byť teda nasledovný:

 • iPhone 14 (6,1″)
 • iPhone 14 Max (6,7″)
 • iPhone 14 Pro (6,1″)
 • iPhone 14 Pro Max (6,7″)
Zdroj: Weibo

Na záberoch sú tiež viditeľné väčšie kamerové moduly, v ktorých sa budú nachádzať prepracované snímače. Tie majú mať rozlíšenie až 48 MP a schopnosť natáčať 8K video.

iPhone 14 Pro dostane jeden z najlepších fotoaparátov v mobilnom priemysle (9. apríla 2022 – 20:00)

Ďalší únik naznačil, že spoločnosť Apple do veľkej miery prepracuje fotoaparát vo svojom iPhone 14 Pro. Zariadenie by malo dostať snímač, ktorý bude až o 21,2 širší než na iPhone 13 Pro. Jeho plocha sa zároveň zväčší až o 57 %, pričom dostane 48 MP rozlíšenie. Spoločnosť Apple používa od iPhonu 6S do dnešných dní 12 MP rozlíšenie.

Pixely by mali mať veľkosť 1,22 µm a firma plánuje naďalej využívať systém „Focus Pixels“, vďaka ktorému je možné natáčať 16:9 HDR videá pri 60 snímkach za sekundu. O snímač by sa mala postarať spoločnosť Sony a aj keď existujú názory, že táto zmena zhorší kvalitu fotiek v šere alebo slabších svetelných podmienkach, analytik Ming-Chi Kuo naznačuje, že to nie je pravda. Apple má vraj priniesť jeden z najlepších fotoaparátov v mobilnom priemysle.

Zdroj: 9to5mac

Tenšie rámčeky displeja na iPhone 14 potvrdené ďalším zdrojom (5. apríla 2022 – 18:00)

Na internete sa dnes objavil ďalší únik, za ktorým stojí twitter účet ShrimpApplePro. Na sociálnej sieti zdieľal údajné CAD zábery pripravovaného iPhonu 14, na ktorých je vidieť nie len výrez pre Face ID s pilulkovým dizajnom ale aj tenšie rámčeky okolo displeja. Zatiaľ nie je jasné, či sa s nimi stretneme len pri drahších verziách Pro, alebo zavítajú aj do dostupnejších modelov s klasicky riešeným notchom (tak ako na iPhone 13).

Zdroj: Twitter / ShrimpAppleProDnesšná správa v podstate súhlasí s tou starou, ktorá sa objavila ešte 8.marca (nachádza sa aj v tomto vlákne). Rozdiel v hrúbke rámčekov by sa mal pohybovať na úrovni cca 20 %, čo síce na prvé počutie nie je veľa, no po vizuálnej stránke to iPhonu 14 určite pomôže. Vďaka tejto drobnej zmene bude pôsobiť o čosi modernejšie.

Aj iPhone 14 dostane vystupujúce šošovky fotoaparátu (4. apríla 2022 – 10:00)

Pôvodne sa hovorilo, že by spoločnosť Apple mohla s príchodom iPhonu 14 a iPhonu 14 Pro po dlhých rokoch pochovať vystupujúce šošovky fotoaparátov, ktoré mnohým používateľom prekážajú. Ako prvý prišiel s týmto technickým riešením iPhone 6 v roku 2014 a odvtedy sa používa v podstate v každom novom modeli (s výnimkou iPhonu SE 1. generácie).

Leaker Jon Prosser ale zdieľal nový únik, vrámci ktorého nám potvrdil, že firma nedokáže implementovať sofistikované kamerové technológie do vnútra šasi iPhonu 14 a aj preto budú v roku 2022 vystupovať rovnako, či dokonca ešte viac, ako v roku 2021.

Jedným z hlavných dôvodov má byť funkcia 48 MP objektívu a takisto možnosti natáčania videa v rozlíšení 8K.

Zdroj: @ld_vova / Twitter

iPhone 14 nedostane Touch ID pod displejom a ani periskop (31. marca 2022 – 17:20)

Známy analytik Ming-Chi Kuo dôrazne upozorňuje na to, že iPhone 14 a ani iPhone 14 Pro nebudú vybavené periskopickým objektívom, ktorý by mal zabezpečiť podstatne lepší optický a digitálny zoom. Apple má túto technológiu zaviesť do praxe až v roku 2023 a to s príchodom ďalšej generácie iPhonu.

Potvrdili sa tiež správy, že technologický gigant do svojich noviniek nepridá ani Touch ID pod displejom. To síce má byť vo vývoji a v roku 2025 sa ukáže v prvých produktoch, no v blízkej budúcnosti sa majitelia iPhonu 14 budú musieť spoliehať výhradne na Face ID alebo odomykanie kódom.

iPhonu 14 Pro dostane 48 MP (28. marca 2022 – 19:30)

Podľa najnovších informácií dostane iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max väčšie 48 MP rozlíšenie a možnosť natáčania videá až v 8K kvalite. Túto informáciu opäť potvrdil renomovaný analytik Ming-Chi Kuo, ktorý ju doplnil o niekoľko dôležitých faktov.

Kuo vo svojom tweete reagoval na uniknuté schémy, ktoré nedávno zdieľal leaker Max Weinbach. Schémy ukázali, že plocha, v ktorej budú umiestnené zadné fotoaparáty iPhonu 14 Pro sa zväčší približne o päť percent v každom smere, pričom v šírke pôjde o nárast z 35,01 mm na 36,73 mm a vo výške z 36,24 mm na 38,21 mm.

Samotný hrboľ má tiež viac vyčnievať zo zariadenia, pričom sa zväčší z 3,60 mm v iPhone 13 Pro na 4,17 mm v iPhone 14 Pro.

Kuo uviedol, že „hlavným dôvodom väčšieho a výraznejšieho „hrboľa fotoaparátu“ je zvýšenie rozlíšenia z 12 MP na 48 MP. Dodal, že dĺžka uhlopriečky kontaktného obrazového snímača (CIS) sa má so prechodom na 48 MP zväčšiť o 25 až 35 %.

Nová schéma odhaľuje rozmery iPhonu 14 Pro / 14 Pro Max (28. marca 2022 – 12:00)

Na internete sa objavili schémy iPhonu 14 Pro a iPhonu 14 Pro Max, ktoré zdieľal známy leaker Max Weinbach. 6,7″ model by mal byť podľa nich užší o 0,59 mm (zo 78,1 mm na 77,51 mm) a nižší o 0,1 mm (zo 160,8 mm na 160,7 mm). Zariadenie ale pre zmenu naberie na hrúbke o 0,4 mm (zo 78,1 na 78,5 mm) a taktiež sa zväčší jeho kamerový modul.

iPhone 14 Pro
Zdroj: Twitter / Max Weinbach

Menší 6,1″ iPhone 14 Pro taktiež prejde drobnými zmenami v tejto oblasti. Podľa schém má byť užší o 0,05 mm (zo 71,5 mm na 71,45 mm) a vyšší o 0,76 mm (zo 146,7 na 147,46 mm). Hrúbka bude potom úplne rovnaká ako pri verzii Max a to 7,85 mm (+ 0,4 mm oproti predchodcovi). Rovnako aj v tomto prípade sa dočkáme o niečo väčšieho kamerového modulu.

iPhone 14 Pro
Zdroj: Twitter / Max Weinbach

Video ukazuje predbežný dizajn iPhonu 14 Pro (20. marca 2022 – 18:00)

Na internete sa objavil vydarený redner, ktorý nám ukazuje, ako by mal približne vyzerať iPhone 14 Pro v elegantnej zlatej farbe. Zariadenie ponúka klasicky tri šošovky pre fotoaparáty, ktoré by však mali byť kvôli vyššiemu 48 MP rozlíšeniu o niečo väčšie.

Takisto si môžete všimnúť aj pilulkový výrez v prednej časti telefónu, ktorý nám lepšie dotvára predstavu o tom, ako bude vyzerať nástupca „notchu“. V ňom sa nachádza systém skenovania tváre Face ID. Je veľmi nepravdepodobne, že by ho spoločnosť Apple skombinovala s klasickým Touch ID.

Unikli prvé CAD zábery iPhonu 14 (17. marca 2022 – 18:00)

Len včera portál 91mobiles zdieľal prvé CAD zábery iPhonu 14 Pro, na ktorých je jasne vidieť trojicu fotoaparátov v zadnej časti a pilukovitý výrez na miesto štandardného notchu pre Face ID. Dnes táto internetová stránka ukázala, ako bude vyzerať dostupnejší model iPhonu 14 a iPhonu 14 Max. Pravdepodobne vás nenadchne.

Hoci sa niektoré detaily mierne upravia, telefón bude ako celok pôsobiť prakticky rovnako ako dnes. Zachová sa teda o 20 % zredukovaný notch a takisto vystupujúce zadné kamery, ktoré budú opäť umiestnené diagonálne.

91mobiles

Unikli prvé CAD zábery iPhonu 14 Pro (16. marca 2022 – 20:00)

Portál 91mobiles sa dostal ku údajne prvým CAD záberom, na ktorých sa má nachádzať iPhone 14 Pro. Zariadenie je po vizuálnej stránke podobné ako predchodca, čo cítiť na viacerých detailoch. Jedným z nich je napríklad modul zadného fotoaparátu alebo celkový tvar konštrukcie. Len doplníme, že 91mobiles predčasne a úspešne predpovedali aj dizajnu iPhonu 13 v roku 2021. Ide teda o vcelku relevantný zdroj.

iPhone 14 render
Zdroj: 91Mobiles
iPhone 14 render
Zdroj: 91Mobiles
iPhone 14 render
Zdroj: 91Mobiles
iPhone 14 render
Zdroj: 91Mobiles

5,4″ iPhone končí, iPhone 14 sa dočká zmien v oblasti displeja a satelitná komunikácia (16. marca 2022 – 17:00)

Ako uviedol portál 9to5mac, fámy o ukončení predaja 5,4″ iPhonu sa zdajú byť pravdivé. Apple skutočne už nebude vyrábať túto verziu s príchodom iPhonu 14 a namiesto toho sa spoľahne na úplne nový variant Max (nižšej triedy) so 6,7″ displejom.

Okrem toho sa lacnejšie verzie majú spoliehať na zmenšený výrez pre Face ID, aký poznáme od vydania iPhonu 13 v roku 2021. Drahšie modely Pro budú mať k dispozícii dizajn v podobe výsekov (jeden okrúhly a druhý v tvare pilulky) a taktiež by mohli získať väčšie rozlíšenie či dokonca iné rozmery obrazoviek. Detaily však zatiaľ nie sú známe.

Na záver sa v uniknutých informáciach opäť spomína satelitná komunikácia, s ktorou mal prísť už minulý rok iPhone 13. Apple sa teda technológiou evidentne zapodieva, no zatiaľ nevieme povedať, či so 100 % istotou príde. Počkajme si teda na ďalšie zistenia od leakerov a analytikov.

iPhone satellite

Len drahšie modely dostanú nový čip A16 Bionic (14. marca 2022 – 11:00)

Ming-Chi Kuo vo svojom poslednom príspevku na sociálnej sieti Twitter uviedol, že nový modernejší procesor A16 Bionic uvidíme v roku 2022 len v drahších verziách iPhonu 14 Pro a iPhonu 14 Pro Max. Dostupnejšie prevedenia sa budú musieť uspokojiť s čipom A15 Bionic, ktorý spoločnosť Apple predstavila v roku 2021 spolu s iPhonom 13. Ak sa táto predpoveď ukáže ako pravdivá, zo strany spoločnosti Apple pôjde o dosť neštandardné rozhodnutie.

A15 Bionic

iPhone 14 Pro/14 Pro Max dostane tenšie rámy displeja (8. marca 2022 – 14:34)

Ako uvádzajú niektoré fámy zo zahraničia, iPhone 14 vo verzii Pro dostane ešte tenšie čierne rámčeky, ktoré sa nachádzajú okolo displeja. Lacnejšie modely by sa potom mali spoliehať na veľmi podobný dizajn, ako má súčasný iPhone 13. Na obrázku nižšie môžete vidieť údajné prototypy ochranných temperovaných sklíčok pre tohtoročné novinky.

iPhone 14 a iPhone 14 Pro môže dostať 30 W nabíjanie (8. marca 2022 – 12:25)

Ako uvádza renomovaný analytik Ming-Chi Kuo, zatiaľ čo zariadenia s operačným systémom Android ponúkajú až 240 W káblové nabíjanie, iPhone 14 dostane v roku 2022 drobný upgrade v podobe 30 W nabíjania. Súčasné modely podporujú maximálne 20 W nabíjanie, ktoré však mnohí používatelia považujú za príliš pomalé.

Nový notch dostane len iPhone 14 Pro/14 Pro Max  (7. marca 2022 – 12:00)

Uznávaný analytik Ross Young, ktorý sa špecializuje na displeje uviedol, že len iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max budú mať k dispozícii dvojitý výrez pre Face ID a prednú kameru. Pokiaľ si zákazník vyberie iPhone 14 alebo iPhone 14 Max, stretne sa s klasickým notchom tak, ako v iPhone 13/13 Pro. V roku 2023 s príchodom iPhonu 15 budú mať nový dizajn notchu už všetky modely.

Takto by mal vyzerať výrez v iPhone 14  (2. marca 2022 – 8:45)

Na sociálnej sieti Weibo sa objavila schéma displeja, ktorá údajne patrí iPhonu 14. Ako môžete vidieť sami, displej zariadenia obsahuje dva samostatné otvory, pričom jeden je okrúhly a druhý pripomína tvar pilulky. Je teda jasné, že spoločnosť Apple sa plánuje zbaviť notchu, no čisté riešenie s technológiami ukrytými pod displejom to určite nebude. Škoda.

Jon Prosser

iPhone 14 – zhrnutie špekulácií 

V tejto sekcii článku nájdete všetky úniky a informácie, ktoré predchádzali predstaveniu nového iPhonu 14 / 14 Pro v roku 2022.

iPhone 14 mini sa konať nebude. Apple ale predstaví štyri modely

GSMArena

Začnime tou azda najzaujímavejšou zmenou. Spoločnosť Apple nám síce v roku 2022 naservíruje štyri verzie iPhonu 14, no tie už nebudú vyzerať tak ako v roku 2020 – 2021 pri iPhone 12 a iPhone 13.

Podľa očakávaní sa Apple vzdá najmenšieho 5,4″ prevedenia s označením „mini“, ktoré si za posledné dva roky nezískalo veľkú obľubu u zákazníkov a z celej série zaznamenávalo predaje len na úrovni 5 – 10 %.

Namiesto toho by sme mali mať k dispozícii dva lacnejšie 6,1″ a 6,7″ modely a potom dva drahšie „Pro“ modely s rovnakými uhlopriečkami.

To znamená, že človek už nebude musieť platiť výraznú cenovú prirážku, keď bude chcieť zariadenie s väčším displejom a zároveň nebude potrebovať profesionálne funkcie prevedenia 14 Pro Max. Týmto sa dostávame aj ku očakávaným označeniam noviniek.

Úniky sa zhodujú, že názvy zariadení budú vyzerať nasledovne:

   • iPhone 14 (6,1″)
   • iPhone 14 Max (6,7″)
   • iPhone 14 Pro (6,1″)
   • iPhone 14 Pro Max (6,7″)

Dizajn sa zmení, no bude nadväzovať na iPhone 13. Apple v iPhone 14 môže použiť aj titán!

Ďalšou dôležitou novinkou bude dizajn. Nie je tajomstvom, že iPhone 13 sa v porovnaní s iPhonom 12 veľmi nezmenil. Takto to ale v spoločnosti Apple jednoducho funguje.

Rok 2022 sa bude niesť v znamení výraznejších vizuálnych úprav a iPhone 14 dostane kompletne prepracované tvary. Ako naznačil ešte minulý rok leaker Jon Prosser, smartfón má trochu viac pripomínať tvar iPhonu 4 z roku 2010.

Aby sme boli presnejší, zadné fotoaparáty by sa mali ukryť v čo najväčšej miere do vnútra tela a zadná časť samozrejme zostane kompletne sklenená. Opäť by malo platiť, že v prípade lacnejších modelov sa dočkáme lesklého skla a v prípade drahších modelov mliečneho skla.

Ešte zaujímavejšie to ale bude v oblasti šasi. Zatiaľ čo dnes spoločnosť Apple používa na základných modeloch iPhonu 13 hliník a na prémiových modeloch nerezovú oceľ, v tomto roku by mohla prísť v radoch „Pro“ zmena za oveľa odolnejší a povedzme si na rovinu, že aj exkluzívnejší titán. Ide však o špekuláciu z minulého roka a tak si nie sme istí, do akej miery je pravdivá. Zatiaľ ju teda treba brať s rezervou.

iPhone 14 a jeho rozmery

iPhone 14 Pro
Zdroj: 9to5mac

Aj keď zatiaľ nepoznáme presné rozmery iPhonu 14 a iPhonu 14 Max, na internet sa už dostali schémy drahších verzií iPhonu 14 Pro a iPhonu 14 Pro Max.

Vlajková loď so 6,7″ displejom by mala byť podľa nich užšia o 0,59 mm (zo 78,1 mm na 77,51 mm) a nižšia o 0,1 mm (zo 160,8 mm na 160,7 mm). Zariadenie ale pre zmenu naberie na hrúbke o 0,4 mm (zo 78,1 na 78,5 mm) a taktiež sa zväčší jeho kamerový modul.

iPhone 14 Pro
Zdroj: Twitter / Max Weinbach

Menší 6,1″ iPhone 14 Pro taktiež prejde drobnými zmenami v tejto oblasti. Podľa schém má byť užší o 0,05 mm (zo 71,5 mm na 71,45 mm) a vyšší o 0,76 mm (zo 146,7 na 147,46 mm). Hrúbka bude potom úplne rovnaká ako pri verzii Max a to 7,85 mm (+ 0,4 mm oproti predchodcovi). Rovnako aj v tomto prípade sa dočkáme o niečo väčšieho kamerového modulu.

iPhone 14 Pro
Zdroj: Twitter / Max Weinbach

S nadhľadom teda môžeme napísať, že zákazníci zmenu v oblasti rozmerov na vlastnej koži ani nepocítia. Hrubšia konštrukcia šasi však môže súvisieť s o niečo väčším akumulátorom, vďaka ktorému by mohol iPhone 14 vydržať ešte dlhšie ako jeho predchodca. To by bolo veľkým bonusom snáď pre každého používateľa.

Apple v iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max plánuje odstrániť výrez. Nahradí ho Touch ID v displeji?

To, o čom sa v posledných mesiacoch píše stále viac by mohlo byť realitou. Zatiaľ čo Apple v roku 2021 po prvýkrát siahlo na dizajn výrezu pre Face ID a zmenšilo ho o zhruba 20 %, v roku 2022 by mohlo dôjsť ku ďalšej, tentokrát ešte razantnejšej úprave. Tá sa však nemá týkať každého iPhonu 14 ale len drahších prevedení iPhonu 14 Pro a iPhonu 14 Pro Max.

Na internete sa objavili rôzne úniky, ktoré ukazujú, že Apple použije pri tomto modeli technológie zakomponované priamo pod displejom. Nebude to však integrácia Touch ID tak, ako si niektorí myslia.

Apple sa rozhodlo držať striktne technológie Face ID aj naďalej, pričom však niektoré senzory budú schopné zaznamenávať črty tváre používateľa aj vo chvíli, keď ich bude prekrývať tenká vrstva zobrazovacej jednotky.

No a aj keď by sme mohli byť pozitívni v tom zmysle, že „notch“ zmizne, displej žiaľ úplne čistý nebude. Podľa únikov v ňom má byť minimálne jedna až dve diery, v ktorých sa budú nachádzať predné kamery (súčasťou Face ID je napríklad aj infračervená kamera).

Apple zrejme nechce riskovať akúkoľvek stratu kvality selfie fotografií alebo zníženie úrovne zabezpečenia Face ID. Presne preto sa rozhodlo pri návrhu dizajnu a technológie uprednostniť menej estetické, no zato viac funkčné riešenie.

Výkonný procesor A16 Bionic a väčšia kapacita operačnej pamäte RAM 

Ako sme nedávno zistili, aj keď Samsung predstavil novú vlajkovú loď s označením S22, ktorá je podľa marketingových materiálov tým najvýkonnejším Android smartfónom zo všetkých, na iPhone 13 z roku 2021 sa absolútne nechytá. To znamená pre spoločnosť Apple iba jedno. V roku 2022 bude skoro určite prekonávať svoj vlastný procesor A15 Bionic.

Očakávalo sa, že nástupca s postupným označením A16 Bionic môže byť produkovaný za pomoci modernejšieho 4 nm výrobného procesu. Zariadeniu to malo zabezpečiť oveľa vyšší výkon a takisto lepšiu energetickú úspornosť pri náročnejších procesoch. Neskôr sa však ukázalo, že tieto fámy nie sú pravdepodobné a tak Apple zrejme opäť použije 5 nm výrobný proces.

Apple je v oblasti vývoja mobilných čipov absolútnou jednotkou na trhu a aj preto začalo platformu ARM vo veľkom používať vo svojich MacBookoch. Môžeme teda predpokladať, že každý iPhone 14 bude výkonnostnou strelou, ktorá majiteľovi vydrží niekoľko dlhých rokov. Ming-Chi Kuo ale vo svojom nedávnom úniku spomenul, že z nového čipu sa môžu tešiť iba drahšie verzie Pro, pričom základné modely sa budú spoliehať na procesor A15 Bionic z minulého roka.

Samotnému výkonu pomôže aj navýšenie operačnej pamäte, ktorá sa v prípade iPhonu vôbec po prvýkrát dostane na hranicu 8 GB RAM. Týkať sa to ale opäť môže iba drahších prevedení Pro a Pro Max, pričom lacnejšie modely sa budú spoliehať buď na 4 GB RAM alebo na 6 GB RAM (pravdepodobnejšie).

Bez SIM karty 

iPhone SIM cardĎalšou zaujímavou hardvérovou zmenou môže byť absencia slotu pre SIM kartu. Apple by tak prešlo na modernejšiu technológiu eSIM. iPhone 14 a iPhone 14 Pro by vďaka tejto úprave mohli poskytnúť ešte väčšiu ochranu voči vode a takisto viac miesta pre iné dôležité komponenty (napríklad väčšiu batériu).

Problémom ale môže byť, že technológia eSIM zatiaľ nie je podporovaná po celom svete. To znamená, že spoločnosť Apple by musela vyrábať dve verzie iPhonu 14 (jednu s podporou a jednu bez nej). Niečo podobné sa ale deje už aj v súčasnej dobe pri iPhone 12 a iPhone 13. Pokiaľ si totiž kúpite tieto modely v USA a niekoľkých vybraných krajinách, k dispozícii máte rýchlejšie mmWave 5G pripojenie, zatiaľ čo vo zvyšku sveta si musíte vystačiť „len“ s pomalším Sub-6GHz 5G pripojením.

V telefónoch je teda pre vybrané krajiny odlišný hardvér. Apple takisto ponúka v niektorých štátoch možnosť používania dvoch SIM kariet v iPhone súčasne. Slovensko ale medzi ne nepatrí.

Modernejší 5G modem a Wi-Fi 6E 

Podľa najnovších informácií spoločnosť Apple ponúkne vo svojom novom iPhone 14 a iPhone 14 Pro aj modernejší 5G modem. O jeho návrh sa postarala spoločnosť Qualcomm a modem bude niesť označenie X65.

Doterajšie 5G modemy pre iPhone 12 a iPhone 13 vyrábala spoločnosť Samsung, no to sa taktiež zmení. Dôvodom je potreba modernejších výrobných procesov, ktorými momentálne disponuje iba TSMC. Qualcomm X65 je produkovaný za pomoci 6 nm procesu. Vo výsledku sa tak zákazník dočká vyššieho výkonu, nižšieho prehrievania a hlavne lepšej úspory energie.

Okrem toho Apple použije vo svojom iPhone 14 a iPhone 14 Pro aj štandard Wi-Fi 6E, ktorý je nástupcom klasického Wi-Fi 6 štandardu. V praxi ponúka vyššiu prenosovú rýchlosť a nižšiu latenciu. To sa vám hodí, keď budete surfovať po internete alebo hrať online hry.

Satelitná komunikácia 

Pozrite si mapu sveta v rozlíšení 80 biliónov pixelov z európskych satelitov.

 

Už v roku 2021 sa hovorilo v súvislosti s iPhonom 13 a iPhonom 13 Pro, že tieto modely budú vybavené technológiou, ktorá im sprístupní funkciu satelitného telefónu. Tá nemala slúžiť na klasické hovory ale len na odosielanie núdzových správ aj na miestach, kde používateľ nebude schopný zachytiť mobilný signál. Ako sa však neskôr ukázalo, úniky neboli presné a ak v Apple na tejto technológií pracujú, tak sa nám pravdepodobne ukáže až v tomto alebo budúcom roku.

Podľa najnovších špekulácií by práve iPhone 14 a iPhone 14 Pro mohli dostať špeciálny hardvér, ktorý bude čiastočne umožňovať satelitnú komunikáciu. Nakoľko však podobná správa existovala aj v minulosti a zatiaľ sa nepotvrdila, informácie je potrebné vnímať veľmi opatrne, kým nebudeme mať ďalšie potvrdenie od iného zdroja. Pre spotrebiteľov by šlo ale o zaujímavý prínos a zároveň veľkú konkurenčnú výhodu v porovnaní s väčšinou smartfónov s operačným systémom Android.

iPhone 14 má dostať 48 MP fotoaparát 

Čo by to bol za iPhone, keby si medzigeneračne nepolepšil v oblasti fotoaparátu? Apple každým rokom pridáva inovácie, ktoré ohurujú svet. iPhone 14 a iPhone 14 Max sa majú dočkať klasicky dvoch šošoviek, zatiaľ čo drahšie prevedenia iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max dostanú tri šošovky a LiDAR skener.

Dôležité je ale spomenúť, že minimálne na dvoch drahších modeloch nájdeme základnú širokouhlú šošovku s vyšším, pravdepodobne až 48 MP rozlíšením.

A aj keď to znie na prvé počutie pozitívne, treba si uvedomiť, že pravidlo „čím viac megapixelov = tým kvalitnejšie fotky“ nie je úplne pravdivé. Samotné zvýšenie počtu megapixelov fotoaparátu pri zachovaní rovnakej veľkosti obrazového snímača má totiž za následok zmenšenie pixelov, čo umožňuje zachytiť menej svetla. Vo výsledku sa teda používateľ stretáva s nižšou kvalitou záberov pri slabom osvetlení.

Väčšie kamerové moduly 

Ako uvádza Ming-Chi Kuo, v súvislosti s navýšením rozlíšenia sa máme dočkať aj zväčšenia hrboľa, v ktorom sú umiestnené šošovky fotoaparátov. V šírke pôjde o nárast z 35,01 mm na 36,73 mm a vo výške z 36,24 mm na 38,21 mm (oproti iPhonu 13 Pro). Hrboľ porastie aj do výšky a to z 3,60 mm v iPhone 13 Pro na 4,17 mm v iPhone 14 Pro.

Táto zmena bude nevyhnutná na to, aby sa do zariadenia zmestili väčšie kamerové systémy so schopnosťou zachytávať fotografie s rozlíšením 48 MP a natáčania videa v 8K kvalite. Kuo tiež dopĺňa, že táto zmena „pozdvihne fotografovanie mobilným telefónom na novú úroveň“.

Pixel Binning

Riešením tohto problému by malo byť to, že iPhone 14 Pro bude podporovať 48-megapixelový aj 12-megapixelový výstup, čo sa dá dosiahnuť pomocou špeciálneho procesu nazývaného Pixel Binning.

Pri Pixel Binningu, ktorý sa už používa v niektorých telefónoch so systémom Android (napríklad v telefóne Samsung Galaxy S21 Ultra) sa údaje z viacerých menších pixelov na obrazovom snímači fotoaparátu spájajú do jedného „superpixelu“, čím sa zvyšuje citlivosť pri slabom osvetlení.

Pixel binning by umožnil iPhonu 14 Pro snímať 48-megapixelové fotografie s vysokým rozlíšením v jasných podmienkach a 12-megapixelové fotografie v tme alebo šere. Zariadenie by si teda v porovnaní so súčasnými generáciami nepohoršilo.

iPhone 14 zvládne natáčať 8K video kvôli prvému AR/VR Headsetu

No a ak sa teraz pýtate, či aj Apple naskočilo na vlnu lacného marketingu s megapixelmi a nezmyselným rozlíšením videa, odpoveď je nie. Vyššie rozlíšenie ale jednoducho bude potrebné, pretože táto spoločnosť plánuje najneskôr v roku 2023 predstaviť svoj prvý Headset pre rozšírenú alebo virtuálnu realitu.

V ňom sa majú nachádzať dva 8K displeje pre čo najväčší používateľský zážitok. No a keďže iPhone 13 dokáža natáčať videá len v 4K, jeho nástupca by si mal v tomto smere polepšiť. Viaceré úniky sa teda zhodujú, že minimálne drahší iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max dostane možnosť zaznamenávania videá v 8K kvalite pri 24 FPS a 30 FPS.

Problémom však v tomto smere môže byť veľkosť záznamu, ktorá si bude vyžadovať obrovské úložisko. Je preto možné, že 8K zvládnu iba verzie, ktoré budú mať minimálne 256 GB pamäte (ak ju Apple nepoužije rovno ako základ). Podobný princíp je uplatňovaný aj v iPhone 13 a iPhone 13 Pro Max pri natáčaní videa do formátu ProRES…

   • 40 MB pri 720p HD, 30 FPS
   • 60 MB pri 1080p FullHD, 30 Fps
   • 90 MB pri 1080p FullHD, 60 Fps
   • 135 MB pri 4K, 24 FPS
   • 170 MB pri 4K, 30 FPS
   • 400 MB pri 4K, 60 FPS
   • 600 MB pri 8K, 24 FPS 

iPhone 14 zrejme nedostane USB-C. Spoliehať sa má na iné 3 systémy nabíjania

Hovorilo sa, že spoločnosť Apple v roku 2022 opustí koncovku Lightning a bude sa spoliehať len na bezdrôtové nabíjanie. Ako sa však zdá, k tomuto nedôjde a technologický gigant z Cupertina sa zatiaľ nehodlá podriadiť ani odporúčaniam Európskej Únie.

Je teda veľmi málo pravdepodobné, že by prišiel akýkoľvek iPhone 14 s USB-C, no keďže firma tento konektor už využíva pri iPade či Macu, nemôžeme to úplne vylúčiť.

Lightning USB-CMy v redakcii si ale myslíme, že Lightning prežije aj v roku 2022 a to už len z toho dôvodu, že jablkovej spoločnosti zarába vďaka certifikačným procesom nemalé peniaze. Okrem toho budeme môcť iPhone 14 a iPhone 14 Pro nabíjať aj pomocou MagSafe adaptéru a samozrejme klasických Qi nabíjačiek, s ktorými sa v posledných rokoch roztrhlo vrece.

iPhone 14 a jeho cena. Podľa všetkého si priplatíme viac!

S príchodom nových vlajkových lodí sa zrejme stretneme aj s efektom nepopulárneho zdražovania. V prvom rade bude platiť, že základný iPhone už nebude štartovať na hranici 699,00 $ ale až 799,00 $, pretože iPhone 13 mini nedostane priameho nástupcu a tak bude najdostupnejším modelom v ponuke iPhone 14 so 6,1″ displejom.

Ako sme však avizovali vyššie, do zostavy sa pridá úplne nový iPhone 14 Max (6,7″), ktorý bude štartovať na cene 899,00 $. Ak budú chcieť zákazníci v základom modeli o niečo väčší displej, no nepotrpia si na prémiových funkciách, po novom už nebudú musieť investovať do najdrahšej vlajkovej lode…

Problémom však je, že Apple chce zvýšiť cenu aj pre iPhone, ktorý poznáme pod označením „Pro“. V roku 2022 by cena základného iPhonu 14 Pro už nemala štartovať na úrovni 999$ tak ako dnes (pri iPhone 13 Pro) ale až na hranici 1099 $. To nemôžeme považovať za zanedbateľné.

Toto isté bude potom platiť aj pre najväčší a najdrahší iPhone 14 Pro Max so 6,7″ displejom, ktorého cena sa zvýši na 1199 $ vo verzii s najnižším úložiskom. 1 TB prevedenie bude teda najdrahším iPhonom v histórii.

iPhone 14 a jeho úložisko. Prilepšiť si môže najmä verzia Pro

iPhone 14 ProAko sme uviedli o kúsok vyššie, spoločnosť Apple bude pravdepodobne zdražovať. To sa ukáže skoro na každom jednom iPhone 14 s výnimkou základného 6,1″ modelu. Pokiaľ si budete chcieť vybrať bežné verzie, pri tých firma v rámci úložiska nič meniť nebude.

Na výber zostane 128 GB, 256 GB a 512 GB pamäť rovnako ako dnes pri iPhone 13 mini a iPhone 13.

Ak si však budete chcieť zaobstarať drahší iPhone 14 Pro alebo iPhone 14 Pro Max, tu už Apple môže zmeniť svoju hardvérovú politiku. Zariadenia síce budú od najnižšej pamäťovej verzie drahšie, no tá by mohla byť vyššia než v súčasnosti.

Aby sme to upresnili, najdostupnejší iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max by mohol mať 256 GB úložisko, zatiaľ čo vyššie verzie by sa spoliehali na 512 GB a 1 TB pamäť. To by vzhľadom na stále zvyšujúce sa nároky používateľov dávalo logiku.

Dokonca si vieme predstaviť aj to, že najdrahšie modely Apple vybaví extrémne veľkým 2 TB úložiskom. Hodilo by sa najmä pre fotografie vo formáte Apple ProRAW, videá vo formáte ProRES a rozlíšení 8K.

S príchodom 2 TB úložiska by sme sa dočkali aj nových cenových rekordov. Apple už podobný hardvér využíva pri iPade Pro 2021. Cenový rozdiel medzi 1 TB a 2 TB verziou činí 440 €. Veľmi podobne to kompetentní nastavia aj v iPhone 14 Pro.

Otázne však zostáva, do akej miery sú tieto predpovede analytikov a leakerov presné. Nie každý je totiž stotožnený s touto informáciou a niektorí ju dokonca priamo vyvracajú. Na presnejšie informácie si teda budeme musieť ešte počkať.

iPhone 14 a dátum jeho predstavenia. Bude to každoročná klasika

iPhone 14 predstavenie
Zdroj: Apple / Jon Prosser / Ian Zelbo (úprava redakcie)

Spoločnosť Apple zverejnila oficiálnu pozvánku, na ktorej nám predstaví iPhone 14, iPhone 14 Max, iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max. Zariadenia prídu v tradičný mesiac, no predstavia sa o trochu skôr než je zvykom.

Aby sme boli presnejší, nadchádzajúca konferencia s názvom „Far Out“ sa odohrá v stredu 7. septembra 2022 o 19:00 hodine nášho času. Predobjednávky Apple spustí v najbližší piatok a predaj začne o týždeň neskôr.

 

Ak vás zaujíma, čo prinesie iPhone 15 v roku 2023, pripravili sme si pre vás ďalší veľký článok. Rovnako už máme článok aj pre iPhone 16, ktorý príde na trh v roku 2024.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -