Trvalo to niekoľko dlhých rokov, no dočkali sme sa. Hovorca spoločnosti Apple oficiálne pre portály TechRadar a 9to5Mac potvrdil, že iPhone s operačným systémom iOS bude podporovať štandard RCS (Rich Communication Services) už v roku 2024.

Technologický gigant uviedol, že RCS bude fungovať popri iMessage a zároveň doplnil, že táto technologická novinka bude schopná zlepšiť a zjednodušiť komunikáciu medzi majiteľmi zariadení s operačným systémom iOS a Android. RCS má v tomto prípade slúžiť ako náhrada za klasické SMS a MMS správy. Tie by sme však mali mať v iPhone stále k dispozícii ako zálohu.

Pre tých čo nevedia, „Rich Communication Services“ bol ako komunikačný protokol oficiálne prijatý spoločnosťou Google, ktorá ho aplikovala do Androidov. Prakticky všetci výrobcovia a tiež telekomunikační operátori prijali RCS, s výnimkou spoločnosti z Cupertina. Google dokonca spustil reklamné kampane, ktoré mali zatlačiť na Apple, aby svoj názor zmenil. Ten sa však dlhodobo bránil, až do dnešného dňa.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí. 

Na rozdiel od klasických MMS a SMS správ, ktoré si môžete medzi iPhonom a Androidom v súčasnosti posielať, prináša RCS podporu pre fotografie a videá v oveľa vyššom rozlíšení. Taktiež môžu do komunikácie pribudnúť rôzne zvukové správy alebo väčšie súbory než dnes.

RCS tiež rieši vylepšené šifrovanie dát pri výmene správ medzi iPhonom a Androidom či lepšiu podporu pre skupinové chaty. Okrem iného prináša aj Emoji smajlíkov, ktoré sú rovnaké na všetkých platformách, indikátory písania v reálnom čase či potvrdenia o prečítaní. Apple tiež spomína podporu zdieľania polohy a schopnosť fungovať okrem mobilných dát aj cez Wi-Fi.

Prečo Apple zmenil názor? 

Ako sme už naznačili vyššie, spoločnosť Apple nechcela nikdy predtým oficiálne podporovať štandard RCS. Ešte minulý rok CEO Apple Tim Cook dokonca oficiálne prehlásil, že RCS používateľom spoločnosti Apple nechýba a nikdy nebolo jeho zavedenie pre firmu prioritou.

V súčasnosti nie je celkom jasné, prečo sa firma z ničoho nič rozhodla pre zmenu, no dôvodom môže byť napríklad aj regulačná kontrola, ktorá súvisí s App Store, iMessage či ďalšími vstavanými technológiami. Vo viacerých krajinách je totiž spoločnosť Apple označovaná za monopol. Platí to najmä v Európe.

Podľa expertov môže prijatie RCS predznamenať, že spoločnosť Apple bude ochotná spolupracovať aj s inými konkurentmi na prijatie vylepšení interoperability.

Prečítajte si tiež  Evolúcia mobilných zariadení od roku 1973 do roku 2020.

Apple tiež prisľúbil, že v budúcnosti plánuje spolupracovať s Google a ďalšími členom GSMA (Global System for Mobile Communications Association) na zdokonaľovaní štandardu RCS.

Znenie správy od hovorcu Apple pre médiá 

Neskôr v budúcom roku pridáme podporu pre RCS Universal Profile, štandard, ktorý v súčasnosti vydáva asociácia GSM. Veríme, že univerzálny profil RCS ponúkne lepšiu interoperabilitu v porovnaní s SMS alebo MMS. Bude to fungovať spolu so službou iMessage, ktorá bude aj naďalej najlepším a najbezpečnejším zážitkom pre používateľov Apple.

Loopi
REKLAMA

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -