Spoločnosť Apple stále pracuje na svojom utajenom projekte Apple Car, v rámci ktorého vyvíja vlastné vozidlo so schopnosťou autonómnej jazdy. Aj keď sa to nezdá, vývoj trvá už skoro 10 rokov a Apple získalo za ten čas stovky patentov. Ako informuje portál 9to5mac, firme bola udelená ďalšia patentová prihláška, ktorá nám pomerne presne prezrádza jej plány s automatizovaným šoférovaním. Bude to veru poriadne zaujímavé.

Apple si totiž nechalo patentovať špeciálny zasúvateľný volant a pedále v aute, vďaka čomu získa vodič viacej miesta a zároveň väčší komfort počas jazdy, pri ktorej sa vôbec nemusí venovať aktuálnej situácii na ceste. V dokumente sa konkrétne opisuje vozidlo, ktoré je schopné v určitých situáciach riadiť úplne samo. Rovnako však ponúka aj možnosť manuálnej jazdy s vodičom, ktorá by mohla byť k dispozícii v konkrétnych krajinách, či mestách z legislatívnych dôvodov. Stále totiž ide o počítač.

Technologický gigant z Cupertina sa v patente domnieva, že jeho vozidlo zvládne plne autonómne jazdiť samo v relatívne jednoduchom prostredí viac-prúdovej diaľnice. Akonáhle sa, ale dostane napríklad do úzkych mestských uličiek, kde môže byť rušno, zodpovednosť prenesie na vodiča. Za pozornosť však stojí, že už dnes existujú mestá, v ktorých je legálne používať plne autonómne autá. Vo vozidle sa dokonca nemusí nachádzať ani ľudský vodič.

Apple Car volant
Zdroj: Audi

Technológia sa však spolieha na podrobné mapovanie konkrétnych ciest v rámci vymedzenej geografickej oblasti a samozrejme nefunguje úplne všade, ale iba niekde. V automobilovom priemysle sa to nazýva utonómne riadenie 4. úrovne alebo vysoká automatizácia. No a presne to chce svojim zákazníkom ponúknuť aj Apple.

Apple vo svojom novom patente rieši hlavný problém vozidiel, ktoré už podporujú autonómnu jazdu štvrtej úrovne. Ide o to, že aj keď dokážu na niektorých miestach jazdiť automaticky, inde sú bez vodiča, volantu a pedálov prakticky nepoužiteľné. To obmedzuje flexibilitu interiéru vozidla v porovnaní s úplnou slobodou vozidla úrovne 5. V tej sa už s volantom v akejkoľvek podobe nepočíta. Autá by vo vnútri mohli vyzerať, ako vaša obývačka.

Výsuvný volant a pedále vyvíja aj spoločnosť Audi

Možno, nie je prekvapením, že spoločnosť Apple nie je jediná, ktorá sa snaží riešiť tento problém. Veď dnes v automobilovom priemysle oficiálne ani nefiguruje. Špeciálny „režim“, v rámci ktorého sa dajú zasunúť volant aj pedále vyvíja tiež nemecká automobilka Audi. Tá už dokonca predstavila aj vlastný koncept.

Vo videu vyššie môžete vidieť podobnú myšlienku, akú má dnes Apple. Volant sa v prípade potreby vysunie zo skytého otvoru v palubnej doske a automaticky sa rozkladá.

Prečítajte si tiež  Odstránenie pozadia z fotky online a zadarmo: Takto to zvládnete za pár sekúnd

Vďaka tomu dokáže jazdiť vozidlo plne autonómne a v prípade potreby vie vodič nad ním kedykoľvek prevziať kontrolu. Uvidíme teda, či sa to dostane aj do produkčnej verzie Apple Car. Nechajme sa prekvapiť.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -