Stále neveríte tomu, že spoločnosť Apple pracuje na vlastnom elektrickom vozidle s autonómnym režimom jazdy? V tom prípade by vás o tom bude musieť presvedčiť posledný prieskum od japonského spravodajského portálu Nikkei Asia a tokijskej analytickej spoločnosti Intellectual Property Landscape. Podľa dát týchto dvoch firiem drží Apple stovky patentov, ktoré úzko súvisia s automobilovým priemyslom.

Odborníci sa zamerali predovšetkým na patenty, ktoré boli získané po roku 2000. Práve toto bolo obdobie, v ktorom sa spoločnosti Apple najviac darilo a takisto je najväčšia pravdepodobnosť, že sa mohla zaoberať vývojom vlastného vozidla. Túto ideu mal dokonca aj sám Steve Jobs. Nakoľko nás ale navždy opustil v roku 2011, už ju žiaľ nestihol pretaviť do skutočnosti.

Podľa najnovších zistení vyššie spomínaných spoločností, získal technologický gigant z Cupertina za uplynulých 22 rokov až 248 patentov, ktoré môže uplatniť vo svojom vlastnom automobile. Ide o číslo, ktoré nie je na štandardnú technologickú spoločnosť, zaoberajúcu sa výrobou počítačov a inej spotrebnej elektroniky vôbec bežné.

Patenty sa týkajú mnohých prvkov vo vozidle

Dizajn Apple Car na tejto fotke nám pripomína vozidlá z 90-tých rokov
Dizajn Apple Car na tejto fotke nám pripomína vozidlá z 90-tých rokov (foto: John Mauriello a Dall-E 2)

Do prieskumu samozrejme neboli zarátané príliš všeobecné patenty, ktoré sa dajú nejakým spôsobom spojiť s vozidlom ale aj s množstvom úplne iných produktov (ako je napríklad iPhone, iPad alebo Mac). Výskumníci sa zamerali predovšetkým na technológie, ktoré sú priamo určené pre automobilový priemysel a teda Apple Car.

Prečítajte si tiež  Kuo: Tím pracujúci na projekte Apple Car má problémy. Vývoj prebieha už od roku 2014 a stále nevedno, kedy skončí

Ako príklad môžeme uviesť patenty týkajúce sa sa autonómneho režimu jazdy, komfortu na palube, sedadiel, odpruženia, vstavanej navigácie, správy batérií, pripojenia V2X (vehicle-to-everything) na komunikáciu medzi vozidlami a ďalších.

Najviac patentov sa týkalo práve komunikácie a navigácie, po čom nasledovalo autonómne riadenie. Nie je zrejme prekvapením, že tieto technológie navzájom spolupracujú a súvisia. Každá prihláška, o ktorú si spoločnosť Apple požiada, je v schvaľovacom procese približne 18 mesiacov.

Patentov pre Apple Car neustále pribúda 

Apple CarPlay 2023
Zdroj: Apple

Na základe zistení dnes vieme, že spoločnosť Apple od roku 2021 získala celkovo osem významných patentov, ktoré sa môžu týkať vozidla Apple Car. Očakáva sa však, že už v najbližšom období ich pribudne oveľa viac. Rok 2021 by mal po množstvovej stránke hravo prekonať rok 2020.

Prečítajte si tiež  Cena nabíjania elektromobilu: Koľko stojí jedno nabitie?

Počet patentov začal významným spôsobom rásť v roku 2016, kedy sa objavili aj prvé indície o projekte „Titan“ (interný názov pre Apple Car). V tomto roku Apple získalo až 44 prihlášok, pričom rekord padol v roku 2017, kedy si technologický gigant pripísal až 66 prihlášok. Sme veľmi zvedaví, aký bude výsledok tohto ťaženia.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -