Spoločnosť Apple už niekoľko dlhých rokov pracuje na vývoji svojho vlastného elektrického vozidla, ktoré ponúkne aj autonómny režim jazdy. Nakoľko však táto firma nemá žiadne skúsenosti s daným segmentom, musí sa prebojovať cez prekážky, s ktorými sa stretáva takpovediac na každom rohu.

Najnovšie sa na internete objavila informácia, že Apple pozastavilo jednanie so spoločnosťami CATL a BYD týkajúce sa dodávok akumulátorov pre projekt Titan (interné označenie pre Apple Car).

Ako uvádza agentúra Reuters, podľa jej zdrojov (troch nezávislých ľudí, ktorí sú oboznámení so situáciou) sa jednania dostali do slepej uličky po tom, čo spoločnosti CATL a BYD odmietli vytvoriť samostatné tímy na vývoj batérií, ktoré by boli venované výhradne spoločnosti Apple.

Apple Car malo byť vyrábané najmä v USA

Ešte dávnejšie sa hovorilo o tom, že spoločnosť Apple plánuje vyrábať svoje prvé vozidlo priamo na území USA a to sa malo týkať aj väčšiny komponentov či batériových článkov.

Firma chce vraj používať lithium-železo fosfátové (LFP) akumulátory, pretože sú lacnejšie na výrobu než štandardné lithiové akumulátory, ktoré potrebujú kobalt a nikel.

Prečítajte si tiež  Na projekte Apple Car budú pracovať bývalí inžinieri Mercedesu

Teraz však Apple začalo hľadať dodávateľa v radoch čínskych výrobcov, pretože tí zvládnu vyrobiť pokročilejšie batérie pomocou technológie LFP. V praxi by mali poskytnúť vyšší výkon, dlhší dojazd a lepšiu hustotu energie.

Továrne a nedostatočné kapacity 

CATL je popredný svetový výrobca batérii pre elektrické vozidlá a medzi jeho zákazníkov patrí napríklad aj Tesla. Z dôvodu obáv z vyšších nákladov však odmietol postaviť závod na výrobu akumulátorov v USA.

Čínska spoločnosť BYD už potom má závod v Kalifornii, konkrétne Lancasteri, no tá zase odmietla postaviť samostatnú továreň, ktorá by mala zásobovať iba Apple.

Okrem iného sa tiež zistilo, že samotné CATL ani nie je schopné zostaviť špeciálne týmy na vývoj batérii pre spoločnosť Apple, pretože v súčasnosti nedokáže získať na tento účel dostatočný počet zamestnancov.

Uvidíme, ako sa bude situácia vyvíjať a akonáhle sa dozvieme nové informácie, dáme vám samozrejme vedieť. Apple Car však zrejme nebude predstavený skôr ako v roku 2024 až 2025…

Môže ťa zaujímať
- Reklama -