Ako píše The Verge, spoločnosť Coinbase obvinila spoločnosť Apple z toho, že ju núti odstrániť prevody NFT z aplikácie v operačnom systém iOS. Firma zverejnila ešte vo štvrtok na sociálnej sieti Twitter vyjadrenie, v ktorom spomína, že Apple zablokovalo posledné vydanie aplikácie dovtedy, kým nebude funkcia zakázaná.

Dôvod tohto konania je pri tom jednoduchý. Technologický gigant z Cupertina chcel, aby dostával štandardnú 30 % províziu za všetky nákupy, ktoré sa v apke uskutočnia. Za každý prevod NFT by vďaka tomu Apple mohlo zinkasovať rozprávkové peniaze.

Spoločnosť Coinbase pochopiteľne nezostala ticho a na celú situáciu reagovala. Navyše dodala, že to čo Apple chce je v súčasnosti neuskutočniteľné.

Firma totiž neprijíma platby v kryptomenách. Aj keď by teda mohla dostať 30 % províziu, v podstate by sa jej nedala vyplatiť.

Celé je to trochu komplikované 

Ethereum
Zdroj: Unsplash / Zoltan Tasi

Ako dopĺňa The Verge, zatiaľ čo niektoré trhoviská s NFT umožňujú nákup digitálnych tokenov pomocou tradičnej fiat meny (napr. americký dolár), poplatky, o ktorých hovorí Coinbase, sú úplne inou záležitosťou.

Na blockchainoch, akým je napríklad Ethereum, ktoré používajú mnohé NFT projekty, sa za každú transakciu platí poplatok. Ten následne putuje ku ľuďom, ktorí ju overujú.

Všetky poplatky sa samozrejme vyberajú v kryptomenách ako napríklad ETH. Deje sa to dokonca aj vtedy, keď niekomu pošlete NFT zadarmo.

Apple to nemá vôbec vymyslené 

Apple pokuta v App Store Tim Cook
Zdroj: Apple / Eeastcoastdaily (úprava redakcie)

Dôležité je v tomto bode zdôrazniť, že žiadna časť poplatku za transakciu neputuje na účet spoločnosti Coinbase a ani osoby, ktorá NFT prijíma.

Rovnako tak platí, že tento poplatok sa z okamihu na okamih mení a jeho cena sa určuje na základe rôznych faktorov. Spadá do toho aktuálna hodnota kryptomeny, to koľko ľudí sa snaží získať potvrdenie transakcie a podobne.

Opäť sa teda vraciame k tomu, že aj keď by spoločnosť Apple chcela na transakciách zarábať, v skutočnosti nemá systém na tento druh nákupu v aplikáciach vôbec vymyslený a nastavený. Napriek tomu si však určuje pravidlá, ktoré sú prakticky nesplniteľné.

Coinbase
Zdroj: Coinbase

Uvidíme teda, ako celá situácia dopadne. Spoločnosť Coinbase sa chce so spoločnosťou Apple spojiť, aby celú situáciu situáciu vyriešila. Problémom však môžu byť nedávne vyjadrenia jej generálneho riaditeľa smerované na App Store, ktorý uviedol, že služba funguje ako monopol. Čo si o tom myslíte vy?

Môže ťa zaujímať
- Reklama -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here