Technologický gigant z Cupertina čelí ďalšiemu nepríjemnému problému. Európska komisia uložila spoločnosti Apple obrovskú pokutu vo výške 1,8 miliardy EUR (1,95 miliardy USD). Ide o výsledok obvinení z toho, že spoločnosť Apple sa dopustila protisúťažného správania, ktoré bolo zamerané najmä na konkurenčné služby na streamovanie hudby. Téme sa venoval Macrumors.

Jadrom sporu je nesprávny postup spoločnosti Apple v súvislosti s aplikáciami od vývojárov tretích strán na streamovanie hudby, ktoré sa nachádzajú v jej obchode s aplikáciami App Store. Vyšetrovanie EÚ, ktoré sa začalo na základe sťažnosti spoločnosti Spotify, dospelo k záveru, že spoločnosť Apple zneužila svoje dominantné postavenie na trhu.

Komisia konkrétne kritizovala fakt, že spoločnosť Apple zakázala týmto aplikáciám presmerovať používateľov na cenovo dostupnejšie možnosti predplatného dostupné mimo App Store, vďaka čomu mohla získať z každej transakcie 15 % a 30 % províziu.

Spoločnosť Apple sa snažila obhájiť no moc jej to nevyšlo 

Spotify
Zdroj: Spotify

Apple samozrejme rozhodol voči tejto pokute bojovať a v rámci svojej obhajoby zdôraznil, že spoločnosť Spotify má dominantný 56 % podiel na európskom trhu v sektore streamovania hudby. Gigant zároveň dodal, že Spotify vďačí za svoj úspech do značnej miery ekosystému, ktorý mu dal k dispozícii App Store a to aj napriek tomu, že služba finančne neprispieva spoločnosti Apple, nakoľko sa vyhýba predaju predplatného priamo cez aplikáciu.

Spoločnosť Apple zdôraznila rozsiahlu podporu, ktorú poskytuje spoločnosti Spotify, vrátane distribúcie, vývojových nástrojov a technickej pomoci, a to všetko bez poplatkov.

Apple okrem iného odmietol obvinenia spoločnosti Spotify, ktorá tvrdila, že ide o pokusy o ďalšie naklonenie konkurenčného prostredia v jeho prospech. Snaha spoločnosti Spotify obísť platobný systém App Store pre predplatné je podľa spoločnosti Apple pokusom o využitie platformy Apple a dôvery používateľov bez spravodlivej kompenzácie.

Spoločnosť Apple sa plánuje proti rozhodnutiu odvolať a je pevne presvedčená, že európsky trh ponúka spotrebiteľom dostatočný výber a že pokuta nespravodlivo zvýhodňuje spoločnosť Spotify, ktorá už na európskej digitálnej hudobnej scéne dominuje. Uvidíme teda, ako to dopadne.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1000 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Dočkáme sa nového HomePodu mini? Známy analytik pozná odpoveď
Môže ťa zaujímať
- Reklama -