Spoločnosť Apple bola v oblasti marketingu vždy špičkovým hráčom na trhu. V roku 1980 sponzorovala automobilku Porsche, pri vozidle 935 K3 Turbo (1979), ktoré sa zúčastnilo závodu Le Mans. Dnes si môžete kúpiť repliku vozidla aj s unikátnymi polepmi, za zlomok ceny originálu.

Apple kedysi sponzoroval Porsche

Nie sme veľmi zvyknutí na to, že by mala spoločnosť Apple svoje reklamy na závodných vozidlách. Tento druh propagácie ale v minulosti použila. Bolo to v časoch, kedy mala vizuálna identita značky nádherné farby a polep bol tak pestrý a elegantný. Porsche 935 K3 turbo z roku 1979 s dúhovou „úpravou“ doslova žiari a vyzerá výborne. Pokiaľ by ste chceli jeho originál, museli by ste si pripraviť poriadnu čiastku peňazí.

Toto vozidlo nastúpilo do súťaže v roku 1980 a logá spoločnosti „Apple Computer“ svietili na 3 rôznych závodoch. Napokon s ním automobilka nastúpila aj na legendárny, 24-hodinový závod Le Mans, pri ktorom však veľmi neuspela. 935 K3 skončila po 13 hodínách jazdy. No a ako sme už načrtli tému peňazí a hodnoty originálu, tak ten aktuálne vlastní Adam Corolla a cenový odhad je približne 8-10 miliónov amerických dolárov. Ak teda povieme, že 500 000$ je za napodobneninu iba zlomková cena, v podstate sa s týmto tvrdením nedá nesúhlasiť.

Automobilka má evidentne blízko k spoločnosti Apple aj po štyridsiatich rokoch. Len nedávno predstavila sériu nových komponentov (multimediálnych systémov), ktoré pasujú do starších modelov s podporou CarPlay a Siri. Firma je dokonca úplne prvou automobilkou, ktorá zakomponovala aplikáciu Apple Music, do svojho revolučného elektromobilu Taycan. Uvidíme, čo prinesie blízka budúcnosť. Žeby CarKey?

Prečítajte si tiež  Nezabudnite, Apple zajtra predstaví niekoľko nových iPadov a ďalšie produkty!
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.