Pred pár dňami sme informovali o novom zákone z Ruska, ktorý prikazuje Applu (a iným výrobcom), aby povolil inštalovať vstavané aplikácie do svojich zariadení bez toho aby prešli kontrolou v App Store. Dnes sa objavili informácie o skutočnom postoji spoločnosti Apple voči tomuto ráznemu kroku proti výrobcom hardvéru a softvéru.

Apple komentuje nový ruský zákon. Je podobný Jailbreaku!

Nový zákon o ktorom sme pred pár dňami písali v samostatnom článku, dnes podpísal aj prezident Vladimir Putin. Zákon hovorí o tom, že všetky smartfóny, tablety, počítače či inteligentné televízory budú musieť byť predávané s dopredu nainštalovaný ruským softvérom. Ten by pritom nemal prejsť žiadnou kontrolou (inými slovami by sa sem za normálnych okolností možno ani nedostal).

- Reklama -

Ak toto výrobcovia odmietnu urobiť, môžu to na ruskom trhu zabaliť. Niektoré spoločnosti už oznámili svoje stanovisko. Veľkému množstvu z nich sa zákon nepozdáva a neostáva im nič iné ako opustiť trh. Na vyjadrenie spoločnosti Apple sme si ale museli pár dní počkať. Dnes však prichádza v neoficiálnej podobe.

Nemenovaný zdroj z pozadia spoločnosti Apple dnes pre Kommersant bussines daily povedal toto:

„Zákon na pridávanie aplikácií tretích strán do ekosystému spoločnosti Apple by bol rovnocenný Jailbreaku. Predstavovalo by to bezpečnostnú hrozbu a spoločnosť nemôže tolerovať takéto riziko.“

Macrumors

Rusko chce vraj iba pomôcť miestnym vývojárom

Ak sa pýtate, prečo chce vlastne Rusko niečo podobné zavádzať, odpoveď znie zaujímavo. Podľa oficiálnych informácii by to mohlo pomôcť ruským vývojárom lepšie konkurovať väčším, zahraničným spoločnostiam. Rovnako tak by používatelia softvér nemuseli dodatočne sťahovať. Používanie by bolo teda o čosi jednoduchšie.

Výrobcom hardvéru sa nepáči, že Rusko tento zákon prijalo bez toho aby o ňom bolo ochotné diskutovať. Existujú tiež podozrenia na to, že krajina chce týmto spôsobom sledovať svojim občanov. Na oficiálne stanovisko spoločnosti Apple si teda budeme musieť pár dni počkať.

Ak sa ale naplnia informácie z nemenovaného zdroja (čo sa podľa nás naplnia, nakoľko je Apple v sfére bezpečnosti veľmi opatrné), môže to skutočne znamenať, že Apple sa z Ruského trhu stiahne.

No a ak to urobí takýto obrovský gigant, bude to dobrý impulz pre ostatné zahraničné spoločnosti, ktoré by sa mohli týmto krokom tiež inšpirovať. Krajina by mala zrazu na stole úplne iný problém. Na záver len dodáme, že Ruská bude mať pod kontrolou aj všetky internetové toky. Tiež je to súčasť kontroverzného zákona, pomocou ktorého chce krajina sledovať svojich občanov. Aký máš na toto názor ty? Je to v poriadku? Napíš nám do komentárov!

vladimir putin ipad
Apple komentuje nový ruský zákon – svetapple.sk
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.