Agentúra Bloomberg dnes zverejnila informácie o patentovom spore medzi Applom a Personalized Media Communications. Technologický gigant bol v tomto prípade obvinený za porušenie patentu týkajúceho sa správy digitálnych práv (DRM).

Federálny súd v Marshalle (štát Texas) v piatok rozhodol, že Apple je vinné a ako náhradu musí zaplatiť 308,5 milióna dolárov za neoprávnené využívanie ochrannej známky.

- Reklama -

Ako hovorí samotná správa:

„Spoločnosť Personalized Media žalovala spoločnosť Apple, ktorá porušila jej patent s technológiou, ktorá obsahuje FairPlay a používa sa na distribúciu šifrovaného obsahu v aplikácií iTunes, App Store a Apple Music.“

Celý prípad začal ešte v roku 2015, kedy PMC podalo na Apple prvú žalobu za údajne porušenie siedmich patentov. Technologický gigant vtedy úspešne napadol celý prípad na americkom patentovom úrade a spor na nejaký čas utíchol.

Právnici PMC sa ale nevzdali, a minulý rok podali na súde odvolanie, ktoré bolo úspešné. Porota zrušila predošlé rozhodnutie rady, pretože niektoré patentové nároky neboli platné.

Problémy majú aj iné spoločnosti

Spoločnosť Apple v oficiálnej reakcii pre Bloomberg uviedla, že je sklamaná rozhodnutím súdu a voči celej veci podá odvolanie. Napokon tak ku plateniu mastného odškodného vôbec nemusí dôjsť.

S PMC mali v minulosti problémy aj iné spoločnosti ako Google či YouTube, ktoré napokon patentový proces vyhrali. V súčasnosti má táto firma ešte jeden veľký spor a to so streamovacou platformou Netflix.

Na firme s celým názvom Personalized Media Communications je zaujímavé to, že je pomerne neaktívna. V praxi teda iba registruje patenty, no nedokáže ich využívať v praxi. Väčšinu ziskov a výnosov firmy pochádza práve z patentových sporov s veľkými spoločnosťami.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJ9to5mac
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.