Ako iste vieš, všetky produkty spoločnosti Apple sú vyrábané v Číne, ostatne tak, ako aj všetko ostatné. Sú tu obrovské továrne, v ktorých sa denne striedajú v denných a nočných šichtách tisíce pracovníkov a zostavujú tie najlepšie zariadenia na svete. Najhoršie zo všetkého ale je, že v Číne nemajú problém s detskou prácou. S tým ale majú problém v Apple a nič také netolerujú. Akonáhle zistí, že v nejakej továrni pracuje nezlietli, vyvodí následky!

Apple: Netolerujeme detskú prácu!

Deti v továrniach pracovali, pracujú a budú pracovať. Je to žiaľ smutný odraz reality niektorých chudobných krajín, ktoré nemajú iné možnosti a deti sa nemajú ako uživiť. Dokonca aj v továrniach od Apple pracovali deti. V roku 2011 to nolo 34% všetkých pracovníkov, čo je katastrofálne číslo najmä keď nehovoríme o letnej brigáde, ale stálom pracovnom pomere. Apple ale začalo viac dbať na to, aby práve na týchto miestach žiadne deti nerobili a aby boli jeho pracoviská fér a priateľské k životnému prostrediu.

Detská práca je zlá, a to si uvedomujú aj v Apple. Hoci v roku 2011 to bolo ešte katastrofálne, tento rok sa podarilo objaviť len 3 prípady takéhoto zneužitia maloletých. Znie to teda ako obrovský pokrok. Apple má vraj vlastné kontroly, ktoré chodia od továrne k továrni a kontrolujú, či je všetko tak, ako má byť. Samotná spoločnosť nedokáže pracovníkom zabezpečiť lepšie životné podmienky, pretože nepracujú u nej, ale pre externého dodávateľa, ktorému samotné podniky patria. Tak či onak, Apple si stanovilo určite pravidlá a tie sa budú dodržiavať. Ak objaví detskú prácu bude vyvodzovať následky. Aké? Tu je stanovisko samotnej spoločnosti!

„Detskú prácu v našich dodávateľských reťazcoch jednoducho netolerujeme. Pokiaľ sa v nejakej továrni aj objaví detský pracovník, dodávateľ bude musieť dieťa prinavrátiť späť domov, bude mu musieť zaplatiť vzdelanie podľa pridelenej rodiny a taktiež bude musieť platiť na jeho základné potreby až do kým nedosiahne plnoletosť. Po tom, ako dieťa vyštuduje, dodávateľ má povinnosť dieťaťu ponúknuť prácu v jednej z jeho pobočiek a až potom je všetko v poriadku. Taktiež bude prenajatá špeciálna organizácia, ktorá bude dieťa sledovať, monitorovať jeho pokrok a správy o ňom nám zasielať do nášho centra. Na eliminovaní detskej práce pracujeme už niekoľko rokov“

Apple - svetapple.sk

Prečítajte si tiež  Rýchle nabíjanie a jeho vplyv na životnosť batérie: Naozaj ju ničí alebo je to len mýtus?
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.