Spoločnosť Apple reagovala na tvorcov aplikácie Fortnite veľmi tvrdým spôsobom. Potom ako Epic Games cielene porušili pravidlá ju jednoducho vymazala z App Store. Nasledovala žaloba a veľké „mediálne haló“. Dnes cupertinský gigant vyhlásil, že žiadne výnimky nebudú!

Apple neustúpi spoločnosti Epic Games

Na túto problematiku sa dá pozerať z viacerých uhlov pohľadu. Na jednej strane je „zlé“ Apple, pretože si kladie vysoké poplatky (30%) za všetky platby v App Store. Na druhej strane je tu ale možno trochu chamtivá spoločnosť Epic Games, ktorá chce zarábať viac peňazí cez cudziu platformu.

Nech už stojíte na ktorejkoľvek strane, o tom čo je správne a nesprávne rozhodne až súd (ak sa niekto nevzdá). Apple občas udeľuje výnimky appkam ako napríklad Uber či Bolt kedy si nevynucuje 30% províziu z každej platby. Práve to je veľká slabina, ktorá ho môže v konečnom dôsledku dobehnúť.

No a aj keď o nej kompetentní určite dobre vedia, žaloby sa evidentne neobávajú. V dnešnom oficiálnom vyhlásení uviedli, že Epic Games nedostane žiadnu výnimku v App Store. Prečítať si ho môžete nižšie:

„App Store je navrhnutý tak, aby bol bezpečným a dôveryhodným miestom pre používateľov. Tak isto predstavuje aj významnú obchodnú príležitosť pre všetkých vývojárov. Epic bol jedným z najúspešnejších tvorcov, ktorý sa rozrástol na multimiliardový biznis. Dnes oslovuje milióny zákazníkov s operačným systém iOS po celom svete. Veľmi si želáme udržať Epic Games ako súčasť Apple Developer Programu spolu s jeho aplikáciami. Problém, ktorý vytvorili vývojári takpovediac sami pre seba, je ľahké napraviť. Stačí ak odošlú aktualizáciu svojej aplikácie, ktorá bude v súlade s pokynmi a obchodnými podmienkami vzťahujúcimi sa na všetkých tvorcov. Žiadnu výnimku však pre Epic Games neurobíme, pretože si nemyslíme, že je správne uprednostňovať ich obchodné záujmy pred smernicami, ktoré chránia našich zákazníkov.“

Do komentára nám nezabudnite napísať, čo si o celom tomto spore myslíte vy a na ktorej strane stojíte. Situáciu už medzičasom využil aj Facebook, ktorý Apple taktiež ostro kritizuje za vysoké poplatky v appkách.

zdroj

Prečítajte si tiež  Vyzerá to tak, že dostupnosť iPhonu 15 sa vo svete zlepšuje. Ako je to na Slovensku?
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.