Vyzerá to tak, že sa nám tu schyľuje k ďalšiemu súdnemu „megasporu“. Spoločnosť Apple včera odstránila legendárny Fortnite zo svojho internetového obchodu App Store po tom, ako doň vývojári pridali nové platobné metódy. V Epic Games s týmto postupom pravdepodobne rátali a okamžite podali žalobu!

Apple vymazalo Fortnite z App Store

Pokiaľ chce pridať vývojár do App Store svoj softvér, musí spĺňať veľmi prísne podmienky stanovené „jablkovou spoločnosťou“. Tie sa týkajú aj in-app nákupov, z ktorých vždy profitujú do istej miery aj v Cupertine. Výška provízie sa pohybuje na úrovni 30% (za každú platbu), čo mnohí považujú za totálne neférové a neadekvátne.

Epic Games sa rozhodol voči týmto praktikám bojovať a včera večer aktualizoval Fortnite, ktorý obsahoval úplne novú platobnú metódu. Reakcia zo strany Apple bola presne taká, ako by sme mohli očakávať. Populárnu hru by ste za posledné hodiny hľadali v App Store márne. Jednoducho bola odstránená a teraz nevedno, kedy sa sem opäť vráti.

Tvorcovia boli ale na tento krok veľmi dobre pripravení a prakticky okamžite podali na spoločnosť Apple žalobu, ktorá sa týka „neoprávneného“ vymazania Fortnitu z internetového obchodu. Uvádza sa v nej napríklad aj to, že kompetentní sa snažia ovládať trhy, blokovať hospodársku súťaž a potláčať inovácie. Používajú pri tom proti-konkurenčné obmedzenia a monopolné praktiky.

Ako zaujímavý príklad boli uvedené služby Uber a StubHub, ktoré taktiež ponúkajú možnosti nákupu, no spoločnosť Apple z toho neprofituje. Epic Games chce nastoliť poriadok a rovnaké práva pre všetkých tvorcov

Boli pripravení už dopredu

Ako dôkaz toho, že vývojári Fortnitu veľmi dobre vedeli čo presne robia, je následujúce video s názvom: Nineteen Eighty-Fortnite – #FreeFortnite“ (dostupné o pár riadkov nižšie). Ide o priamu paródiu na reklamu „1984“, odvysielanú Applom počas Super Bowlu v tom istom roku (pred predstavením prvého Macintosha).

V tomto prípade sa jedná o elegantné animované spracovanie, ktoré má za cieľ poukázať na praktiky v App Store. Vytvoriť niečo podobné (a tak isto spísať žalobu) sa nedá za niekoľko hodín. Celá táto „akcia“ musela byť pripravovaná týždne či mesiace dopredu.

Uvidíme, ako to napokon dopadne. Nie je ťažké porozumieť celej problematike, na ktorú sa snažia v Epic Games upozorniť. Na druhej strane si však treba uvedomiť, že práve Apple poskytuje fantastický priestor s viac ako miliardou aktívnych zariadení po celom svete, na ktorom môže Fortnite fungovať a profitovať.

Prečítajte si tiež  Apple už pracuje na procesore M4. Vieme kedy príde na trh

Prísne pravidlá teda treba rešpektovať a dodržiavať. Pokiaľ sa to niekomu nepáči, nemusí tu svoje služby poskytovať (otázne je, či je to pre neho najlepšie riešenie). Ako sa na celú vec pozeráte vy? Napíšte nám svoj názor do komentára!

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.