Spoločnosť Apple je síce pomenovaná podľa jablka, no jej produkty s týmto ovocím nemajú okrem ikonického loga vôbec nič spoločné. Je to predsa technologická firma, ktorá predáva počítače, mobilné zariadenia či predplatné svojich služieb. Aj napriek tomu sa podľa portálu Wired UK snaží získať ochrannú známku na fotografiu obyčajného jablka.

Apple má mať obavy zo švajčiarskej ovocnej spoločnosti, ktorá má za sebou viac ako 111 ročnú históriu. Jej názov je Fruit Union Suisse a podľa zahraničných médií ide o najväčšiu a najstaršiu organizáciu pestovateľov ovocia v krajine. Problémom je ale jej logo, na ktorom sa nachádza jablko a to pri troche predstavivosti pripomína práve logo spoločnosti Apple. V blízkej budúcnosti možno bude musieť byť zmenené.

Technologický gigant z Cupertina sa preto snaží získať práva duševného vlastníctva (IP) na skutočné jablko vo Švajčiarsku. Apple malo dokonca túto taktiku vyskúšať v krajinách po celom svete, vrátane Japonska, Turecka, Izraela či Arménska.

Šéf švajčiarskej spoločnosti kritizuje Apple 

Na túto tému sa už vyjadril aj šéf spoločnosti Fruit Union Suisse Jimmy Mariéthoz, ktorému kroky technologického giganta nedávajú zmysel. Podľa jeho slov je ťažké pochopiť, o čo vlastne spoločnosti Apple ide.

Namiesto toho, aby sa snažila chrániť svoje originálne a unikátne nahryznuté jablko, po celom svete chce vlastniť práva na skutočné jablko. Mariéthoz sa domnieva, že ide o niečo univerzálne, čo by malo patriť všetkým a nie iba veľkej kalifornskej spoločnosti.

Logo spoločnosti Fruit Union Suisse Jimmy Mariéthoz
Logo spoločnosti Fruit Union Suisse Jimmy Mariéthoz. Zdroj: Fruit Union Suisse Jimmy Mariéthoz

Rovnako tak existuje pravdepodobnosť, že organizácia bude musieť v budúcnosti pod vedením Mariéthoza zmeniť svoje logo, nakoľko sa ho Apple bude snažiť napadnúť prostredníctvom novej ochrannej známky. Všetko ukáže až čas.

Začalo to už v roku 2017

Samotná snaha o získanie duševného vlastníctva na jablko vo Švajčiarsku pri tom nie je žiadna novinka. Apple malo podať žiadosť už v roku 2017, pričom jej súčasťou bol aj realisticky čiernobiely obrázok jablka odrody Granny Smith.

Cieľom spoločnosti bolo získanie práva na používanie tohto obrázka v rámci jeho spotrebnej elektroniky, pričom pri niektorých tvaroch sa to dokonca podarilo. Na druhej strane ale úrady poznamenali, že klasické fotografie jablka sú považované za verejne dostupné a Apple na ne nemôže získať samostatné práva.

Patent spoločnosti Apple na jablko
Zdroj: PhoneArena

Krok spoločnosti Apple je podľa portálu PhoneArena veľmi prefíkaný, nakoľko si schválne zažiadala o ochrannú známku v čiernobielej farbe, aby mohla teoreticky napadnúť akékoľvek logá / obrázky, ktoré sú v akýkoľvek iných farbách.

Prečítajte si tiež  Apple Headset by mal doraziť aj v cenovo dostupnejšej verzii. Na tento model si však počkáme o čosi dlhšie

Ak by si totiž Apple zaregistrovalo fotografiu červeného jablka, logá alebo obrázky v iných farbách by mohli byť ťažšie napadnuteľné.

Ku téme sa vyjadrila aj profesorka Texas A&M University School of Law Irene Calboli, ktorá je členkou Ženevskej univerzity. Vo svojej správe tvrdí, že švajčiarske firmy ako Fruit Union Suisse s dlhou a preukázateľnou históriou používania loga sú zvyčajne chránené pred súdnymi spormi od gigantov, medzi ktorých patrí aj Apple.

Zároveň však zdôraznila, že cieľom Apple môže byť aj zastrašovanie menších firiem. Systém je vraj naklonený k tomu, že víťazmi súdnych sporov sú firmy / jednotlivci, ktorí majú jednoducho viac peňazí. Uvidíme teda, ako tento prípad napokon dopadne.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -