Minulý týždeň sme sa dozvedeli skvelú správu, podľa ktorej Apple prinesie do všetkých budúcoročných iPhonov nový procesor z radu A Bionic. Nového čipu sa teda nedočkajú iba prémiové verzie Pro a Pro Max, ale aj dvojica základných modelov.

Keď Apple predstavil modelový rad iPhone 14, zákazníci boli zmätení z toho, že model 14 Pro dostal úplne nový čip A16 Bionic, zatiaľ čo základný iPhone 14 používal o rok starší čip A15 Bionic. Tento rok sa situácia zopakovala. Rad iPhone 16 by to však (aspoň čiastočne) mal zmeniť.

Apple chystá veľké zmeny pre modelový rad iPhone 16

Všetky modely iPhonu 16 by mali byť vybavené najnovšími 3 nm čipmi zo série A18. To však neznamená, že celá štvorica modelov sa dočká rovnakého procesora.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí.

Základný iPhone 16 a väčší iPhone 16 Plus síce dostanú nový čip, no v prípade verzií 16 Pro a 16 Pro Max si Apple takmer určite prichystá špeciálnu nadstavbu.

Apple A18 a A18 Pro iphone 16
Zdroj: Apple (úprava redakcie)

Gigant z Cupertina totiž už roky razí cestu prehlbovania rozdielov medzi základnými a Pro verziami. Inak by to nemalo byť ani v prípade pripravovaných smartfónov.

Hlavnou novinkou, ale bude, že oba čipy A18 budú vyrobené na úplne novom 3 nm procese N3E, takže medzi A18 Pro a A18 Bionic by nemal byť až taký veľký rozdiel v oblasti efektivity. Pocítime to najmä na výkone, pravdepodobne najviac na grafike.

To však prinesie aj niekoľko negatív, medzi ktoré patrí väčšia fragmentácia a chaos v ponuke Apple. Táto zmena by mohla spotrebiteľom sťažiť výber modelu a taktiež nútiť zákazníkov prechádzať zložitým prieskumom funkcií a špecifikácií. Takto zložitá ponuka sa na spoločnosť Apple, ako ju poznáme určite nepodobá.

iPhone 16 Pro
Zdroj: YouTube / #ios beta news (snímka obrazovky)

Potreba udržiavať čoraz rozdielnejšie modely hardvéru by však sťažila situáciu aj pre samotný Apple. Pri vývoji nového softvéru iOS alebo údržbe súčasného softvéru je potrebné brať do úvahy každý malý rozdiel.

Nezabúdajme, že tesne integrované spojenie hardvéru a softvéru bolo po celý čas najväčšou výhodou Apple. S diverzifikáciou hardvérového portfólia sa táto silná stránka mierne oslabuje. Snáď v Cupertine vedia čo robia.

Prečítajte si tiež  iPhone 16 Pro dostane zásadné vylepšenie fotoaparátu

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -