Jony Ive patril medzi najvýraznejšie osobnosti spoločnosti Apple. Nešlo len o jeho obrovský talent v oblasti dizajnu. Jeho tvár predávala. Pri predstavovaní produktu si vždy vo videu našiel svoje miesto a komunita jeho prejav milovala. Dnes tomu je ale oficiálne koniec. Jony už nie je súčasťou Apple. Bude s ním však naďalej spolupracovať vrámci svojej vlastnej dizajnérskej spoločnosti.

Jony Ive oficiálne opustil Apple.

Správa o tom, že Jony Ive opúšťa spoločnosť Apple prišla ešte v lete ako blesk z jasného neba. Práve on patril medzi jeho hlavných predstaviteľov a nebudeme popierať, že nám bude chýbať. Jeho práca bola pre spoločnosť obrovským prínosom.

- Reklama -

Spolu so svojim tímom stál za tými najúspešnejšími produktami nie len vrámci Applu ale aj vrámci svojich kategórii či segmentov (napríklad iPhone vrámci smartfónov či iPad vrámci tabletov). Okrem tohto všetkého bol aj veľmi dobrým priateľom duchovného „otca“ Applu, Steva Jobsa.

Jony Ive opúšťa Apple. Otvára vlastnú spoločnosť. - svetapple.sk
Jony bol dobrým priateľom Steva Jobsa – svetapple.sk

Častokrát spolu telefonovali uprostred noci a diskutovali o tom, aké zmeny by mohli urobiť na niektorých produktoch, ktoré boli aktuálne vo vývoji. Boli to dve spriaznené duše, ktoré dokázali spoločnými silami vybudovať v technologickom svete revolúciu. Stačilo len dodržiavať určité zásady a dať ľuďom do čo potrebujú ešte skôr ako vedeli, že to potrebujú.

Jobs to poväčšine celé vymyslel, Ive nakreslil a všetci ostatní inžinieri z toho urobili funkčné a extrémne úspešné produkty, ktoré používame každý jeden deň. Popritom si ani neuvedomujeme, koľko práce a úsilia bolo na ne v pozadí vyvinuté na to aby sa zrealizovali.

Dnes sa však v pozadí Applu oficiálne stala zmena, ktorá už bola počas tohto roka avizovaná. Muž, ktorý dal po vizuálnej stránke dušu nie len Apple produktom ale aj napríklad Apple Parku odchádza, aby si mohol založiť vlastnú firmu. Tá sa bude volať LoveFrom Jony.

Apple odstránilo Jonyho Iva zo svojich webových stránok.

Pokiaľ ste si mysleli, že Jony Ive už v Apple nepracuje, mýlili ste sa. Teda aspoň do dnešného dňa. Jeho letná správa hovorila o tom, že skončí do konca roka, nie že skončí s okamžitou platnosťou. Tak či onak aj tento čas už nastal a prišla chvíľa, kedy si šéf dizajnu Appl pomaly balí veci prečo zo svojej kancelárie.

Ive viedol dizajnérsky tým už od roku 1996. Dá sa teda povedať, že zažil zo začiatku horšie časy avšak neskôr bol pri všetkých úspechoch, ktoré vytiahli spoločnosť časom na vrchol. Hovoríme napríklad o prvom iMacu, iPode, iPhone, iPade či rôznych MacBookoch.

V roku 2015 dokonca dostal povýšenie na pozíciu šéfa dizajnu. Vo svojej práce sa sústredil predovšetkým na to, aby v Applu vytvoril schopný dizajnérsky tím a kolektív. Ku dnešnému dňu mu už ale obdobie v tejto firme evidentne skončilo. Podľa neoficiálnych informácii stoja za odchodom aj stále nezhody s vedením spoločnosti.

Každopádne, netreba byť sklamaný. Hoci Ive nebude pracovať priamo pre Apple, stále s ním bude spolupracovať vrámci svojej vlastnej firmy, LoveFrom Jony.

Ku dnešnému dňu ale Apple vymazal aj dizajnérov profil s fotkami, z oficiálnych webových stránok. Ako prvý o tom informoval francúzsky portál macgeneration.

Uvidíme akým smerom sa bude celá jablková spoločnosť v následujúcich mesiacoch alebo skôr rokoch uberať. My si nemyslíme, že Applu klesne úroveň kvality produktov po stránke dizajnu. U nás mu ale klesne určitá charizma, ktorú jeho produktom dával práve Ive. Nechajme sa radšej prekvapiť. Možno práve započala nová dizajnová éra, ktorá bude ešte lepšia doteraz. Bude Jony chýbať aj tebe alebo si myslíš, že sa bez neho Apple bez problémov zaobíde?

Jony Ive opúšťa Apple. Otvára vlastnú spoločnosť. - svetapple.sk
Jony Ive opúšťa Apple. Otvára vlastnú spoločnosť. – svetapple.sk
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.