Spoločnosť Apple sa stala stredobodom podvodu, v rámci ktorého prišla o viac ako 3 milióny amerických dolárov. Nechala sa pritom oklamať dvoma ľuďmi so sofistikovaným plánom, ktorí u nej „reklamovali“ cez 5 000 falošných iPhonov. Ako informuje 9to5mac, Ministerstvo spravodlivosti Spojených štátov uviedlo, že cieľom tejto sofistikovanej operácie bolo zneužiť opravárenské služby spoločnosti Apple výmenou falošných iPhonov za pravé.

Za celou touto operáciou stala dvojica 33-ročných Číňanov Haotian Sun a Pengfei Xue s bydliskom v americkom Marylande. Sun a Xue počas obdobia trvajúceho cca dva a pol roka využívala poštové schránky UPS v metropolitnej oblasti Washingtonu a prijímala zásielky falošných iPhonov priamo z Hongkongu.

Tieto zariadenia s falšovanými sériovými číslami následne predkladali maloobchodným predajniam spoločnosti Apple a autorizovaným poskytovateľom služieb spoločnosti Apple na opravu alebo výmenu. Presne týmto spôsobom sa im podarilo vymeniť viac ako 5000 falošných iPhonov za tie skutočné.

Ako to ale v podobných prípadoch býva, všetko trvalo len dovtedy, kým si túto podozrivú aktivitu niekto nevšimol. Sun a Xue, ktorých usvedčila federálna porota, teraz čelia obvineniam zo sprisahania s cieľom spáchať poštový podvod, pričom im hrozí trest odňatia slobody až na 20 rokov. Vynesenie rozsudku sa očakáva 21. júna 2024.

Apple okradli o 3 milióny amerických dolárov 

iPhone 15 v čiernej farbe
Zdroj: SvetApple

Americké ministerstvo spravodlivosti zverejnilo ku celému prípadu aj oficiálnu tlačovú správu, v ktorej sa píše, ako presne bola spoločnosť Apple od mája 2017 do septembra 2019 touto dvojicou okrádaná. Firma prišla kvôli nepozornosti zamestnancov o viac, ako 3 milióny amerických dolárov a smutné je, že zďaleka nejde o prvý takýto podvod, ktorý bol na nej páchaný.

Podobné podvody s výmenou falošných iPhonov za tie skutočné sa objavili už v minulosti, čo upozornilo na zraniteľnosť v rámci elektronických služieb zameraných na opravy, alebo výmenu zariadenia za nový kus.

Aj tento incident je preto jasnou pripomienkou pretrvávajúcich problémov, ktorým čelia technologické spoločnosti v súvislosti s podvodnými schémami zameranými na zneužívanie zásad zákazníckych služieb.

Keďže technologická komunita a orgány činné v trestnom konaní analyzujú tento najnovší podvod, sústreďujú sa aj na posilnenie bezpečnostných opatrení proti podobným praktikám. Snáď sa teda v budúcnosti už nič podobné opakovať nebude.

Odstrašujúce by mohli byť pre podobne zmýšľajúcich špekulantov aj relatívne vysoké tresty, ktoré môžu v tomto prípade dostať Haotian Sun a Pengfei Xue. Nechajme sa prekvapiť, ako to dopadne.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Plastový iMac pred 25 rokmi zachránil Apple. Dnes je to legenda, ktorá stále inšpiruje
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.